zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Per Olov Enquist: V hodině rysa

Z. Hadrbolcová, D. BAtulková a A. Novák

autor: archiv divadla   

V divadle Rokoko uvedli inscenaci Pera Olova Enquista V HODINĚ RYSA. Komorní příběh inscenoval režisér Zdenek Potužil v kavárně Bájná zebra. Hrají Adam Novák, Dana Batulková a Zdena Hadrbolcová. Ta se podílela na dramaturgii, Adam Novák na výtvarném řešení prostoru. Text přeložil Zbyněk Černín.
Kdy nastává hodina rysa – tedy dvacátá pátá hodina dne? Odpověď na tuto otázku hledá chlapec, který pobývá v izolaci ústavu. Dále do hry vstupuje Mladší žena – šéfka výzkumného týmu a Starší žena – farářka.

Hra se odehrává ve statickém osvětlení. Dopad světla se mění podle pohybu herců a vytváří tak různé druhy osvětlení. Celková světelná koncepce vyvolává pocit ponurosti a deprese. Podobně působí i absence scénické hudby – vyskytne se v závěrečné zkratce. V této linii se odehrává celý příběh. Šedost nemůžeme vnímat jako něco negativního. Nedostatek barevnosti zvýrazňuje hloubku – právě v hlubinách oceánu i lesa se odehrávají tajuplné události.

Plastičnost dodávají inscenaci herecké výkony. Adam Novák se i přes svůj hlasový handicap dokázal do postavy Chlapce vcítit. Jeho rozmařilé, místy až agresivní chování, odhaluje rozpory a nespokojenost. Vedle toho vystupuje procítěný smysl pro spravedlnost a řád Zdeny Hadrbolcové, která navíc výborně pracuje s detailními reakcemi – pozvednuté obočí jako výraz podivu, pochopení či soucitu. Třetí protagonistka Dana Batulková má tak trochu smůlu – ztvárňuje postavu vědkyně, která byť žena, přesto musí potlačit své emoce.

Autor Per Olov Enquist dokázal inscenaci odlehčit lehkým humorem, místy eroticky laděným. Příběh chlapce je velmi potemnělý - z počátku ho divák pro jeho čin odsoudí, postupné objasňování příčin zviklají unáhlené soudy. „Rys – krásný a plachý, skoro nevystopovatelný,“ říká Enquist, právě takové jsou motivy hrdinů příběhu. Komu z Vás se podaří ho/ je chytit?

29.4.2003 23:04:22 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Recenze

Proč bychom se netěšili na Smetanu s nadsázkou?

Andrea Zelová a Libor Matouš (Proč bychom se netěšili...)

Roku 1824 se narodil český významný hudební skladatel Bedřich Smetana. Rok 2024 - Rok české hudby se věnuje pr ...celý článek


Judy - jiskřící duše, která se vydává všanc divákům

Monika Absolovoná a Jan Nedbal (Judy)

Inscenace JUDY není pro Divadlo Studia Dva novinkou. V české premiéře uvedlo text Petera Quiltera NA KONCI DUH ...celý článek



Časopis 25 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Street art festival WALLZ oživí plzeňské budovy a ulice

Pilsen Street art festival WALLZ

Fasády domů, podchodů, garáží, ale i povrch celých ulic... Často nevzhledná a zanedbaná místa v Plzni se stáva celý článek

další články...