zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Prosincové Divadlo žije!

Miloš Kopečný a Ladislav Frej

autor: archiv   

V posledním letošním vydání magazínu Divadlo žije! navštívíme s Anežkou Milerovou v premiéře 27. prosince 2003 od 21:55 na ČT2 a v repríze 28. prosince 2003 celkem 29 premiér a dozvíte se, že v Praze hostoval MCHAT s inscenací současné české hry – Kohoutovými Nulami. A protože do Prahy přijel i umělecký ředitel MCHATu Oleg Tabakov, dozvíte se též, co by, ač slavný a bohatý, chtěl v životě ještě dokázat.
V listopadu měly premiéru dvě původní české hry. Jedna je z pera Antonína Procházky a v autorově režii a rovněž s autorem v jedné z hlavních rolí ji můžete vidět v Komorním divadle v Plzni. Druhou napsala Lenka Lagronová, jmenuje se Nikdy a uvedlo ji Činoherní studio v Ústí nad Labem.

Z českých premiér Vás Anežka pozve třeba do pražské Ypsilonky na hru německy píšícího rodáka z Boskovic – Hermanna Ungara. Jmenuje se Altánek, byla napsaná v roce 1929, ale protože byla za první republiky shledána příšerně nemravnou, dočkala se prvního uvedení v Čechách až nyní. V režii Juraje Nvoty hrají hlavní role Jiří Schmitzer, Renata Rychlá, Jana Synková a Ladislav Gerendáš.

Národní divadlo uvedlo v rámci cyklu Podoby současného dramatu další současnou britskou hru. Jmenuje se Slyšet hlasy (Some Voices) a na scéně divadla Kolowrat ji nastudoval britský režisér David Farr. Anežka Milerová si nenechala ujít možnost s mladým panem režisérem pohovořit, takže se můžete těšit i na něj.
Alice Nellis nastudovala v Divadle Na zábradlí další českou premiéru. Hru současné skotské dramatičky Liz Lochheadové Perfect Days. Hlavní roli hraje Zuzana Bydžovská.
Eliška Balzerová zalovila pro změnu v irských vodách a spolu s Janou Kališovou nastudovali ve Viole monodrama Geraldiny Aron Můj báječný rozvod. Eliška Balzerová pilně zkoušela i ve svém domovském divadle, tedy v pražském Divadle na Fidlovačce, a to titulní roli v komedii Podivná paní Savageová, kterou ovšem v Nuslích uvádějí pod zkráceným názvem Podivná paní S. Režíroval ji Tomáš Töpfer, takže se dozvíte i to, jestli se Elišce Balzerové zkoušelo lépe s Janou Kališovou či se svým dlouholetým hereckým kolegou.

Pro příznivce lehčích žánrů Anežka tentokrát připravila Allenovu komedii z divadelního a současně mafiánského prostředí Výstřely na Broadwayi, kterou hrají v Uherském Hradišti, Nevyléčitelné z Jihlavy, muzikálovou verzi Shakespearových Dvou kavalírů z Verony, kterou hrají v Příbrami, a muzikálovou verzi Hálkovy povídky Muzikantská Liduška, kterou uvedlo Divadlo v Šumperku a West Side Story v provedení pražského Hudební divadla Karlín.

Anežka se byla podívat i v pražském Činoherním klubu, který od této sezóny pravidelně představuje nejlepší inscenace z české amatérské divadelní scény. Od ředitele Činoherního klubu se dozvíte, proč tento volný seriál vznikl a také jak to vypadá s našimi službami v oblasti pohřebnictví, a to prostřednictvím souboru Černí šviháci z Kostelce na Orlicí. O tom, že amatérské divadlo má na profesionální větší vliv, než jsme možná dosud tušili, se dozvíte hned vzápětí. Pražské ABC totiž uvedlo hru z repertoáru amatérského souboru VAD (Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka) a další hru napsanou původně pro amatérský soubor – Ještě žiju, s věšákem, plácačkou a čepicí – uvedlo celkově už třetí profesionální divadlo – Městské divadlo v Karlových Varech.

Z klasických titulů se můžete těšit na Maryšu v provedení Slezského divadla v Opavě či na Višňový sad, který v Českých Budějovicích nastudoval tamní nový umělecký šéf Ivo Krobot. Slovenský režisér Marián Pecko uvedl v Pardubicích současnou úpravu Giraudouxovi Ondiny a další mladý slovenský režisér – Martin Čičvák – nastudoval v Národním divadle Brechtova Dobrého člověka ze Sečuanu.

Stává se pomalu tradicí, že v každém vydání magazínu Divadlo žije! se objeví vždy jedna nová inscenace Zelenkových Příběhů obyčejného šílenství. Tentokrát navštívíte s Anežkou ostravskou verzi, kterou v Aréně nastudoval V. Klemens. Divadlo loutek v Ostravě si ve své zkušebně vytvořilo nový hrací prostor, kde chce uvádět výhradně činoherní inscenace. Jako první projekt zde uvedli Pitínského Pokojíček, po kterém tento prostor také pojmenovali. V brněnském Národním divadle nastudoval režisér Slovenského národního divadla Ĺubomír Vajdička McDonaghův Osiřelý západ a Západočeské divadlo v Chebu uvedlo současnou americkou hru Agnus Dei. A divadelní spolek Kašpar uvedl v režii Jakuba Špalka Harwoodova Garderobiéra. Titulní roli hraje Miloš Kopečný, Sira Ladislav Frej.

A závěrem ještě jedno zcela zásadní upozornění!!! Od nového roku uvidíte magazín Divadlo žije! v nových vysílacích časech, a to: v úterý od 22:30 a v repríze následující neděli od 10:00.

27.12.2003 15:12:58 Jana Soprová | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek


Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Pet Shop Boys: Nonetheless

Přebal alba

Legenda taneční a elektropopové hudby. Britské duo Pet Shop Boys proslulo už koncem osmdesátých let, kdy vydal celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

další články...