zvláštní poděkování
Volný.cz

Zemřel Jindřich Černý

Jindřich Černý

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Dnes v časných hodinách v jedné z pražských nemocnic ve věku devadesáti let pokojně zemřel bývalý ředitel Národního divadla teatrolog Jindřich Černý (*20. června 1930, Čáslav - † 20. října 2020, Praha).
Jindřich Černý, byl český divadelní historik a kritik, editor a překladatel, nositel Ceny F. X. Šaldy. V letech 1948–1952 vystudoval pražskou Filozofickou fakultu UK a DAMU. Byl odsouzen pro studentskou protistátní činnost, trest vykonával ve vojenské pracovní jednotce v kamenolomu. Do roku 1960 směl spolupracovat s kulturními institucemi pouze externě, v letech 1960–1970 byl redaktorem a později i šéfredaktorem divadelní redakce agentury DILIA, 1969–1971 byl na studijním pobytu v kabinetu pro studium divadla při Ústavu pro českou literaturu ČSAV.

Podílel se na vydávání divadelních her (doslovy, překlady, edice), rozhlasových úpravách a dramatizacích, studijních edicích DILIA, divadelních bibliografiích aj. Jako divadelní kritik publikoval v letech 1957 až 1970 v odborných divadelních časopisech, v Lidové demokracii a v Hostu do domu. Po zákazu činnosti se stal na tři roky nočním hlídačem. V roce 1977 nastoupil do Archivu Národního divadla jako samostatný dokumentátor. V dalších letech pak v Národním divadle pracoval jako vedoucí tiskového oddělení, odborný redaktor a od roku 1990 jako vedoucí propagace. V letech 1991–1993 byl ředitelem Národního divadla. Po roce 1989 pokračoval v publikační činnosti v Lidových novinách a odborných divadelních časopisech, je autorem několika hereckých monografií.
Čest jeho památce!

20.10.2020 18:10:00 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Otevřená výzva Laterny magiky pro celé ČR

Nová scéna Národního divadla

Vážení přátelé, Laterna magika nabízí v sezoně 2021/2022 na Nové scéně Národního divadla prostor pro realizaci ...celý článekČasopis 18 - sekce

HUDBA

Maskovaná čtveřice vzdává hold čarodějnicím

OOBBT, The Witch

Pražská maskovaná čtveřice Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip vydává nový singl The Witch spolu s videoklipem. celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

České filmové tipy 18. týden

Musíme si pomáhat

Musíme si pomáhat
Boleslav Polívka a Anna Šišková v hlavních rolích příběhu hrdinů proti své vůli z konce 2 celý článek

další články...