zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelní tipy 45. týden

Úsměvy Václava Lohniského
Dnes si společně s Jaromírem Hanzlíkem zavzpomínáme na filmového herce a divadelního režiséra, od jehož narození zanedlouho uplyne 100 let (1997). Režie P. Vantuch. Málokdo ví, že Václav Lohniský nebyl jen filmovým hercem, ale také divadelním režisérem, a navíc ještě ředitelem pražského Divadla S. K. Neumanna, kde vytvořil na šedesát inscenací. Z Lohniského typických rolí jmenujme například smrťáka v pohádce Dařbuján a Pandrhola (1959) nebo kolaborantského gymnaziálního profesora v dramatu Vyšší princip (1960). Významná byla jeho spolupráce s režisérem Vojtěchem Jasným, která vyvrcholila rolí předsedy JZD Zejvala ve snímku Všichni dobří rodáci (1968). Posledním výrazným vystoupením Václava Lohniského před kamerou byla role zloděje Fouska v seriálu Arabela (1980). Pořad uvádíme jako vzpomínku na tohoto talentovaného herce, který se narodil před 100 lety.
Vysílání: 02.11., 14.30 hod., ČT1

Komici na jedničku - Jiřina Jirásková
Pozvání Petra Nárožného do Muzea komiků tentokrát přijala dáma, charakterní a temperamentní herečka se skvělým smyslem pro humor i jedinečnou noblesou (2011). Dále účinkují: I. Janžurová, A. Mihulová, M. Stropnický, M. Novotný a Z. Troška. Režie A. Sirotková. Jiřina Jirásková (*17. 2. 1931 – †7. 1. 2013) byla jednou z nejvýraznějších hereckých osobností českého divadla 20. století. Na své domovské scéně, Divadle Na Vinohradech, strávila přes 60 let a za tu dobu vytvořila celou plejádu dramatických i komediálních rolí. Nelze opomenout ani její filmové role, které jsou stejně nezapomenutelné, jako ty divadelní. Můžeme připomenout alespoň za některé komedie Zdeňka Podskalského Světáci a Ďábelské líbánky. Byla vynikající herečkou s obrovským komediálním talentem a skvělým smyslem pro humor, který se ve spojení s noblesou a elegancí prolínal jak jejími rolemi, tak i osobním životem.
Jiřina Jirásková přijala pozvání Petra Nárožného do jeho pomyslného Muzea komiků, takže budeme mít jedinečnou možnost připomenout si jak její největší role, tak poodkrýt i jejich pozadí.
Vysílání: 04.11., 23.20 hod., ČT1

Šimek a Sobota
V zábavném cyklu Zpátky se Sobotou nám Luděk Sobota uvede ty nejlepší scénky, které vytvořil ve dvojici s Miloslavem Šimkem (2012). Režie J. Wehrenberg. Luděk Sobota, rodák z pražského Žižkova, na přání rodičů vystudoval dopravní průmyslovku. Po jejím ukončení se dostal na DAMU. Začínal v Ústí nad Labem, nejprve v Domě kultury a poté dostal nabídku na spolupráci s Kladivadlem a později v liberecké Ypsilonce. Odtud pak přešel do pražského Semaforu (1973–1990). Tady po boku Miloslava Šimka a Petra Nárožného vycizeloval typ přitroublého hrdiny. Toto zúročil v mnoha komediích – „Jáchyme, hoď ho do stroje!", „Jen ho nechte, ať se bojí“, „Zítra to roztočíme, drahoušku...!“ a v mnoha dalších. Přestože se jeho hlavní parketou stala komika, bravurně zvládá i dramatické role.
Miloslav Šimek, komik, humorista a spisovatel, se narodil v rodině básníka Rudolfa Šimka. Jako dítě s oblibou poslouchal desky s Voskovcem a Werichem, už ve dvaceti se s kamarády vsadil, že napíše komické pásmo. A také to dokázal. Vystudoval Pedagogický institut a stal se učitelem. Na právnickou fakultu, kam se nejprve hlásil, nebyl přijat kvůli špatnému kádrovému profilu. Po maturitě proto pracoval v účtárně státního podniku Stavoinvest a poté jako skladník keramiky. Ve Spálené ulici v Praze založil klub Olympik. Tam vytvořil kabaret, do něhož přizval Jiřího Grossmanna, se kterým vytvořil nerozlučnou dvojici. Po Grossmannově smrti následovala pro Šimka tvůrčí odmlka. Ke kabaretu se ale vrátil a vytvořil dvojici s Luďkem Sobotou.
Vysílání: 05.11., 22.30 hod., ČT1

Úsměvy Josefa Vinkláře
Dnešním hostem J. Hanzlíka je známý herec, který se narodil před 90 lety (1997). Režie P.Vantuch.
Josef Vinklář (*10. 11. 1930 – †18. 9. 2007) se nejvýrazněji zapsal do povědomí diváků jako ne příliš charakterní doktor Cvach z legendárního seriálu Nemocnice na kraji města, ale i ten byl zdrojem pousmání. Neméně slavný je i jeho detektiv Bouše z Hříšných lidí města pražského. Poprvé se objevil ve filmu jako jeden z mendíků, kteří si chodí vykoledovat jídlo v Nezbedném bakaláři (1946). Z komediálních filmů si připomeňme třeba Princeznu se zlatou hvězdou na čele, Strakonického dudáka, Anděla s ďáblem v těle a seriál Byl jednou jeden dům, v němž byl jedním z filmových otců Jaromíra Hanzlíka. Pořad uvádíme jako vzpomínku na tohoto skvělého herce, který se narodil před 90 lety.
Vysílání: 08.11., 08.10 hod., ČT1

29.10.2020 12:10:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 18. týden

Miroslav Horníček

Perličky P z Hovorů H
Úsměvné vyprávění Miroslava Horníčka a jeho hostů (1996). Dále účinkují: J. Suchý, M. ...celý článek


Divadelní tipy 19. týden

Jiří Suchý a Petr Nárožný

Komici na jedničku - Jiří Suchý
Petr Nárožný ve společnosti populárního umělce, který svůj život zasvětil h ...celý článek


Příběhy slavných... František Husák

František Husák

Já se tam vrátím...
Na nezapomenutelného Ludvu Homolku, tedy plachého a uzavřeného herce Františka Husáka, ...celý článek


Let Ivana Vyskočila

Let Ivana Vyskočila

Let Ivana Vyskočila
Životní příběh spisovatele, herce, dramatika a profesora, originální legendy takzvaných ...celý článek


Neobyčejné životy - Iva Janžurová

Iva Janžurová

Neobyčejné životy - Iva Janžurová
Životní a profesní příběh přední české herečky, která zanedlouho oslaví v ...celý článek


Z první řady... Paní plukovníková

Jiřina Bohdalová (Paní plukovníková)

Paní plukovníková
Jiřina Bohdalová, která právě dnes slaví 90. narozeniny, v titulní roli komedie B. Ahlfor ...celý článekČasopis 18 - sekce

HUDBA

Bon Jovi nové video k singlu Story Of Love

Bon Jovi

Americká kapela Bon Jovi, která byla před časem uvedená do Rokenrolové síně slá-vy, vydává nový videoklip k ak celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 19. týden

Páni kluci

Černí baroni (6/11) - Spiknutí
Naši hrdinové přesvědčí své nadřízené, že z ideových důvodů musí nacvičit hr celý článek

další články...