Dveře do Muzea komiků - Vladimír Menšík

autor: Česká televize
zvětšit obrázekVladimír Menšík
Vzpomínky na nenapodobitelného mistra zábavy a vypravěčského talentu. Dveře do Muzea komiků otevírá Petr Nárožný (2012). Dále účinkují: P. Menšík, J. Bohdalová, K. Fialová, I. Janžurová a V. Vorlíček. Scénář a režie A. Činčerová. Vladimír Menšík (*9. 10. 1929 – †29. 5. 1988), rodák z Ivančic, se řadí k nejlepším českým hercům všech dob. Začínal v hudebním souboru Adolfa Pištěláka. Kvůli otci, který si nepřál, aby se stal hercem, vystudoval průmyslovku a pak nastoupil do brněnských strojíren. Divadlo jej však lákalo natolik, že se pokoušel dostat na brněnskou JAMU. Po jejím absolutoriu dostal místo ve Vesnickém divadle.
Tam ho objevil E. F. Burian, který jej angažoval ve svém divadle. Tam mohl projevit svůj talent naplno. První filmovou roli ztvárnil ve snímku Velká příležitost, ale výrazněji na sebe upozornil v Radokově filmu Dědeček automobil. Kvůli filmovému natáčení se ale dostal do konfliktu s Burianem a z jeho divadla odešel. Podepsal smlouvu s Filmovým studiem Barrandov. Následovala nekonečná řada filmů a seriálů, ve kterých exceloval. Vladimír Menšík miloval publikum a obecenstvo milovalo jeho. V televizi účinkoval v mnoha pořadech rovněž jako konferenciér, vypravěč a bavič. Byl k nezastavení. Vystupoval do posledních sil. Naposledy jsme ho mohli vidět v televizním pořadu Abeceda, kde už jej ale Jitka Molavcová musela podepírat. Dva dny na to zemřel. Jeho kouzlo, jedinečnost a genialita zůstane navždy uložena na filmových, televizních a rozhlasových záznamech pro příští generace.
Vysílání: 25.11., 23.20 hod., ČT1
TIP!
Časopis 04 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Divadlo živě u vás - Hadry, kosti, kůže

Hadry, kosti, kůže
M. Hanuš jako Jan Werich a L. Veselý jako Vladimír Holan ve hře P. Jurdy o dvacetiletém ...celý článek
Divadelní tipy 4. týden

Zpátky se Sobotou - Janžurová a spol.
Luděk Sobota uvádí komické scénky fenomenální české herečky (2012). R ...celý článek
Pan herec Miroslav Donutil

Klub Cavern – kolébka Beatles
Příběh legendárního místa v Liverpoolu, kterým prošly velké hvězdy svět ...celý článek
Vinohradská sto desátá

Vinohradská sto desátá
Divadlo na Vinohradech, naše největší ryze činoherní scéna, má za sebou už 110 sezón ...celý článek
13. komnata Jána Jackuliaka

13. komnata Jána Jackuliaka
Populární slovenský herec poznal odvrácenou stranu mediální slávy, která ho zav ...celý článek
Divadelní tipy 5. týden

Zpátky se Sobotou - Bohdalová a Dvořák
Luděk Sobota uvádí díl z cyklu mapujícího uměleckou dráhu legendární ...celý článek
Jiří Wimmer 20 let od úmrtí

Klobouk Jiří Wimmer
Jaký byl ve svém bouřlivém profesionálním i soukromém životě herec a bavič, který rozes ...celý článek
Časopis 04 - sekce
HUDBA
Tři Sestry: Sex Drógy Rokenról

Kapela Tři sestry vydávají nové album! Možná trochu nečekaně, jelikož v tomto čase měly brázdit silnice na pře celý článek
OPERA/ TANEC
Pražské jaro prodlužuje uzávěrku přihlášek

Pořadatelé Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se vzhledem k přetrvávajícím omezením v souvislosti s celo celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Víra tipy 4. týden

Zakázaný Bůh (4/13) - Už ani hlásek pravdy
Vedle kněží, řeholníků a biskupů komunistickému režimu vadí i ka celý článek