zvláštní poděkování
Volný.cz

Zemřela Hana Maciuchová

Hana Maciuchová

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela oblíbená divadelní, televizní a filmová herečka Hana Maciuchová (*29. 11. 1945 - †26. 1. 2021).
Velká osobnost známá z mnoha televizních seriálů, z velkých i malých divadelních scén a zvukových nahrávek získala mimořádný počet cen TýTý. A tak si alespoň připomeňme některé seriály: Nemocnice na kraji města, Chalupáři, Ulice, Dobrá čtvrť, Dnes v jednom domě a v neposlední řadě i Krkonošské pohádky.

Herečka, kterou nezdobila jen zkušenost a talent, ale i kultivovanost, elegance a samozřejmá noblesa, patřila ke stálicím českého divadelního nebe. S divadlem začínala na amatérské, ale i profesionální scéně v Olomouci a už během studií na DAMU začala hostovat ve Vinohradském divadle. Po absolutoriu v roce 1968 přijala angažmá v Krejčově Divadle Za branou, odtud po třech sezónách přešla do Divadla Na Vinohradech, kde zakotvila natrvalo. Dále spolupracovala s divadlem Viola.
Z mnoha jejích rolí se zmiňme o carevně Irině z Tolstého Cara Fjodora, Roxaně z Rostandova Cyrana z Bergeracu, Markétce z dramatizace Bulgakovova románu Mistr a Markétka, Mimi v Čapkově Loupežníkovi, Kristínce ve Věci Makropulos, Irině ve Třech sestrách, Erice v Hubačově Domě na nebesích, Líze v Obchodníkovi s deštěm, Aglaje v Julienovi či Toinettě v Moliérově Zdravém nemocném. Poslední rolí v Divadle na Vinohradech byla život milující a se smrtí smířená Maude z komedie Harold a Maude. Z jejích výrazných postav na jiných scénách připomeňme alespoň nezapomenutelnou Hippodamii v Národním divadle (melodrama Smrt Hippodamie). Dále na Letních shakespearovských slavností roli Gertrudy v inscenaci Hamlet. Ve Studiu DVA v představeních Kdo se bojí Virginie Woolfové a Na konci duhy.

Svou první filmovou roli vytvořila v roce 1964 v Organu (r. Štefan Uher), objevila se rovněž ve snímcích …a pozdravuj vlaštovky, V každém pokoji žena, Hra o královnu, ale i Samotářích režiséra Petra Zelenky. Ztvárnila desítky postav v televizních hrách, inscenacích a seriálech - její rozpětí sahá od paní Blažejové ze seriálu Nemocnice na kraji města, přes potrhlou služebnou v TV operetě Netopýr a dobrácké Anče ve večerníčku Krkonošké pohádky až ke mnohovrstevnatým, dramatickým postavám typu Olgy Scheinpflugové (TV inscenace Člověk proti zkáze). Nejnověji ji diváci mohli vidět ve filmu Tátova Volha.
Jejího dokonalého hlasového projevu využíval dabing i rozhlas (Pohádky tisíce a jedné noci), pro Violu nastudovala vlastní pořad Nekonečná moc touhy, věnovaný jejímu dlouholetému partnerovi a kolegovi Jiřímu Adamírovi. Místo biografie vydala sbírku své oblíbené poezie Nápovědi, učila na hudebně-dramatickém oddělení Státní konzervatoře. V uplynulé dekádě s klavíristou Ivem Kahánkem účinkovala v projektu o vztahu spisovatelky George Sandové a skladatele Fryderyka Chopina.

Hana Maciuchová přijala dvakrát pozvání si popovídat on-line (NetHovory) se čtenáři našeho portálu Scena.cz.
Umíš si představit svůj život bez divadelních prken, která znamenají svět?
Zatím si to neumím představit, ale co člověk ví. Ze své zkušenosti vím, že osud dovede život převrátit naruby.

27.1.2021 12:01:10 Redakce | rubrika - Medailony

Časopis 09 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hudební rozhledy

Časopis 09 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 10. tipy

Rolling Stone: Fenomenální časopis

Rolling Stone: Fenomenální časopis (6/6)
Kronika legendárního magazínu americké popkultury. Americký dokume celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Vtáčkovia, siroty a blázni

Magda Vášáryová (Vtáčkovia, siroty a blázni)

Vtáčkovia, siroty a blázni
Filmová "chvála bláznovství" aneb jediný způsob, jak přežít v té krásné, ale ošk celý článek

další články...