zvláštní poděkování
Volný.cz

Tři grácie z umakartu - čas zúčtování

I. Svobodová, Z. Adamovská a A. Rusevová (Tři grácie...)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Studio DVA uvádí od června 2021 další skvělou komedii Tři grácie z umakartu autorek Michaeli Doleželové a Janky Ryšánek Schmiedtové. Herecky v inscenaci září ženské představitelky Zlata Adamovská, Ilona Svobodová a Anežka Rusevová. Vše se odehrává pod vedením režiséra Ondřeje Sokola.
Setkání dvou sester Marty (Zlata Adamovská) a Heleny (Ilona Svobodová), které odloučila emigrace jedné z nich, po smrti jejich matky, nabízí nejen možné radostné setkání, ale i příležitost si odpustit dávná nedorozumění, objasnit si odpovědi na dávno položené otázky.

Pokud se vše odehrává v rodném panelákovém bytě obou sester, kde se za dobu jejich odloučení v podstatě nic nezměnilo, pak vzniká koktejl vztahů, emocí a zápletek. A protože inscenace ve dvou končí většinou patem, je nutná třetí postava - v tomto případě je to dcera Eva (Anežka Rusevová). Divák je vtažený do děje bouřlivým nástupem nejmladší z nich Evy, která vtrhne na jeviště ve svatebních šatech a rozvíjí dialog nad budoucí svatbou.

Hraní Anežky Rusevové mezi diváky se v průběhu inscenace několikrát opakuje a je velmi zdařilé. Její hysterické výstupy plné lkaní a nářků, překotného vysvětlování vytvářejí efektní stand up komediální výstup. Anežka Rusevová je v tomto směru výborná. Když k tomu přidáme labužnickou krmi (např. mléčnou čokoládu se šlehačkou, studený párek s kečupem ad.), vznikají buliniové scény plné emoční gradace.

Samotné sestry jsou ve zvláštním vztahu. Marta nejdříve odsekává, vystupuje vůči Heleně s despektem. Na místě jsou výčitky odchodu bez ní, a mnoho nabubřelých ublížení. Helena vystupuje klidně a noblesně. Postupně se ostří jejich rivality otupuje, usmiřují se. Dojde k odhalení jejich osobních křivd. Navzájem poznají, že každá z nich měla na růžích ustláno po svém. Idyla se bortí, poznávají svá osobní neštěstí.

Na povrch vyplouvají další překvapení, absurdní odhalení, která zaskočí i otrlého diváka. Vše graduje až do odhalení rodinného tajemství.

Tři ženy v jedné panelákové kuchyni. Čerstvá důchodkyně kadeřnice Marta a její dcera Eva, co má pár kilo navíc a právě utekla ze svatebního salonu, kde si zkoušela vysněné šaty. A konečně teta Helena, co přijela ze Švýcar, a přivezla s sebou víc než čokoládu z alpského mléka… Pohřeb babičky už byl, tak by se měla začít plánovat ta svatba, ne? Jenže kdyby to bylo takhle jednoduché…

A o tom to je, komedie Tři grácie z umakartu stojí skutečně za zhlédnutí nejen díky textu samých špílců ale i nahlédnutí do nedávné minulosti, kdy jsem např. cvičili Spartakiádu, vyrůstaly s koupelnovým jádrem z umakartu a dívali se na barevnou televizi Merkur, vařilo se v plechových kuchyňských linkách… Tato hořká komedie představuje nejen nahlédnutí do nedávných reálií, ale ocenit můžeme pokus o vyrovnání a zúčtování. A to není vůbec jednoduché.


M. Doleželová, J. R. Schmiedtová: Tři grácie z umakartu

Režie a úprava Ondřej Sokol; scéna Adam Pitra; kostýmy Katarína Hollá; asistenti režie Petr Štěpánek a Eliška Zemánková; světla Petr Olša a Matěj Svitač; zvuk Karel Mařík. Použitá hudba: DVA MODRÉ BALÓNKY (Bedřich Nikodém, Jaromír Hořec), PÍSEŇ O ČASE (Jiří Baur, Vlastimil Hála, Vratislav Blažek), ČS. SPARTAKIÁDA (Zdeněk Marat)
Osoby a obsazení: Marta (Zlata Adamovská); Helena (Ilona Svobodová) a Eva (Anežka Rusevová). Premiéra 10. června 2021www.studiodva.cz

26.7.2021 10:07:57 Josef Meszáros | rubrika - Recenze