zvláštní poděkování
Quantcom.cz

VČD bude po dvou letech znovu hostit GRAND Festival smíchu

Ošklivec - Činoherní klub

autor: Pavel Nesvadba  

zvětšit obrázek

Po loňské covidové přestávce se Východočeské divadlo Pardubice opět chystá na start tradičního lednového GRAND Festivalu smíchu, jehož 22. ročník bude hostit od 24. do 31. ledna 2022. GRAND Festival smíchu je soutěžní přehlídkou nejlepších komedií, které vznikly v předešlém roce na jevištích českých profesionálních divadel. Svým zaměření je zcela unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru, jenž je na jiných festivalech často opomíjen.

„Letošní soutěžní výběr zahrnuje nejen komedie z minulé, ale i předminulé sezóny, protože musíme respektovat obě složité ‚covidové’ divadelní sezóny. Mnoho titulů mělo premiéru těsně před lockdownem, takže je diváci nemohli vidět, další byly přeložené. Z tohoto důvodu v letošním ročníku udělujeme jakousi výjimku starším inscenacím, ale zároveň samozřejmě uvedeme i nejžhavější novinky,“ říká dramaturgyně festivalu Jana Uherová.
Mezi nejkvalitnější komediální inscenace, které se v soutěžním klání utkají o titul Komedie roku 2021, byly vybrány bláznivá komedie s detektivní zápletkou Prokletí nefritového škorpiona Slováckého divadla Uherské Hradiště, drsná komedie o přátelství a zradě Americký bizon v podání ústeckého Činoherního studia nebo romantická muzikálová komedie Městského divadla Brno První rande. Dále se do soutěže zapojí satirická komedie Ošklivec pražského Činoherního klubu, revuální kabaret Semafor Divadla F. X. Šaldy Liberec a klasická komedie z divadelního prostředí
Bez roucha pražského Divadla v Dlouhé. Pořádající soubor Východočeského divadla do souboje o festivalové ceny vysílá současnou komedii ze schůze majitelů bytových jednotek Společenstvo vlastníků.
Další vynikající komediální představení nabízí bohatý doprovodný program, prolog a epilog festivalu. Kompletní program je uveřejněn na internetových stránkách divadla www.vcd.cz nebo na samostatném webu festivalu www.festivalsmichu.cz, kde budou během soutěžního týdne publikovány denní Festivalové novin(k)y, fotografie ze zákulisí i rozhovory s hosty a účinkujícími.

Soutěžní komedie bude tradičně hodnotit odborná porota, v níž letos usedne recenzentka a pedagožka DAMU Radmila Hrdinová, dramaturgyně Divadla v Dlouhé Karola Štěpánová, herec, režisér a umělecký šéf muzikálu Divadla J. K. Tyla v Plzni Lumír Olšovský a dramaturg Divadla F. X. Šaldy Liberec Jiří Janků. Její alternativou je studentská porota složená ze studentek DAMU Praha. Své hlasy samozřejmě opět odevzdají i sami diváci.

Výsledky festivalu divadlo vyhlásí v rámci závěrečného Galavečera smíchu, který v posunutém přímém přenosu znovu odvysílá Česká televize, hlavní mediální partner přehlídky. Vedle ústřední ceny Komedie roku 2021 budou předány Ceny odborné a studentské poroty, Cena diváků a Ceny za nejlepší ženský a mužský herecký výkon a také za nejlepší režii. Udělena bude i speciální Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru v posledních letech. Její laureát získá mimo jiné plastiku z dílny renomovaného sochaře Petra Nováka.
Nad 22. ročníkem GRAND Festivalu smíchu převzali záštitu ministr kultury ČR Martin Baxa, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, primátor města Pardubice Martin Charvát a prezident Herecké asociace Ondřej Kepka.

VČD ruší GRAND Festival smíchu!

17.1.2022 15:01:43 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Předplatné 2022/2023

Články v rubrice - Festivaly

Ve VČD předány ceny GRAND Festivalu smíchu

Jiřina Bohdalová při předání Ceny Genia smíchu

Ve středu 4. května byly ve Východočeském divadle Pardubice vyhlášeny výsledky 22. ročníku GRAND Festivalu smí ...celý článek


Festival Divadelní svět Brno 2022

TR Warszawa, Polsko - Střípky ženy (Foto: Natalia Kabanow)

Za týden začíná prolog mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno, který nabídne brněnskému publiku více než ...celý článekČasopis 20 - sekce

HUDBA

2 x Black Sabbath

Ozzy Osbourne (Black Sabbath: The End)

Slavná alba: Black Sabbath – Paranoid
Příběh alba, které pomohlo k nástupu heavy metalu na hudební sc celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Fritz Lang mezi námi

Fritz Lang mezi námi

Fritz Lang mezi námi
Život legendárního filmového režiséra byl plný démonů a běsů. Francouzský hraný dokume celý článek

další články...