zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 23. týden

Já, Richard Pryor

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Jána Roháče
Dnes si společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na geniálního režiséra, který se narodil před 90 lety (2000). Režie P. Vantuch. Dnes si připomeneme režiséra s mimořádným talentem a smyslem pro humor – Jána Roháče (*18. 6. 1932 – †5. 10. 1980). Po studiích na AMU působil v několika divadlech, byl režisérem Laterny Magiky i Semaforu, točil na Barrandově, ze všeho nejvíc jej ovšem upoutala televize. A ačkoliv na jevišti režíroval nejedno drama, v televizi dal svůj talent plně do služeb zábavy. Dokázal se uplatnit v mnoha žánrech, počínaje třeba "filmovými písničkami", přes převzaté divadelní přenosy, televizní komedie až k velkým estrádním pořadům. Ve všech dokázal přenést na diváky humor a dobrou náladu.
Vysílání: 12.6., 08.15 hod., ČT1

Uchem jehly
Setkání Zbigniewa Czendlika s divadelní režisérkou Janou Svobodovou. Režie L. Cmíral (Premiéra). Pozvání do dnešního dílu pořadu Uchem jehly přijala průkopnice dokumentárního divadla v České republice, režisérka a umělecká vedoucí centra divadelního výzkumu Archa Jana Svobodová. Absolventka Katedry loutkářství DAMU v Praze, umělecká ředitelka festivalu Akcent, která se ve své tvorbě zaměřuje na spolupráci profesionálních umělců a představitelů specifických sociálních skupin. O autenticitě v divadle a roli umění ve společnosti si s ní bude povídat Zbigniew Czendlik.
Vysílání: 12.6., 11.40 hod., ČT2
Opakování: 16.6., ČT2., 18.6., ČT2

Opakování: 08.6., ČT art., 11.6., ČT art

Fenomén Alfa
Loutkově dokumentární film k 60. výročí existence plzeňského Divadla Alfa. Účinkují: P. Vašíček, T. Dvořák, B. Josephová-Luňáková, M. Kubišová, J. Kratochvílová a další. Režie J. Kratochvíl (Premiéra). Divadlo Alfa pokračuje v tradici plzeňských loutkových scén ze 30. let 20. století, a to dnes už šedesát let. Kombinuje loutkové divadlo s živými herci a na programu má hry pro děti od čtyř let i pro dospělé diváky. Od roku 1967 spolupořádá festival Skupova Plzeň. Soubor sbírá ceny doma i v zahraničí. Proslavila je třeba maňásková groteska Tři mušketýři podle A. Dumase nebo hra Jeminkote, Psohlavci. Divadlo Alfa také reprezentuje české loutkářství v zahraničí. Se svými inscenacemi navštívilo většinu zemí Evropy, ale i několik zemí Afriky, Asie a zavítalo také do Kanady a USA. Za dobu jeho existence prošla divadlem Alfa řada osobností českého loutkářství, ale svoji kariéru v něm odstartovaly třeba i hvězdy pop-music Marta Kubišová a Václav Neckář.
Vysílání: 08.6., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 12.6., ČT art

Já, Richard Pryor
Slavný americký komik nebyl žádným vzorem ctnosti, přesto udělal pro své černošské bratry daleko víc dobrého než mnozí jiní. Americký dokument. Vynikajícího černošského komika Richarda Pryora mají čeští návštěvníci kin spojeného především s mainstreamovými komediemi, v nichž si zahrál s neméně vynikajícím židovským komikem Genem Wilderem. Připomeňme alespoň povedenou taškařici Nevidím zlo, neslyším zlo o dobrodružství dvou svědků vraždy, z nichž jeden (Pryor) je slepý a druhý (Wilder) zase hluchý. Pryor byl však především nesmírně chytrý a pohotový glosátor a svérázný afroamerický aktivista a zejména v osmdesátých letech měl v USA velký vliv nejen v rámci své komunity. Byl držitelem tří cen Grammy za nahrávky svých vystoupení, v nichž nešetřil vulgárními výrazy, ale zároveň pojmenovával stav věcí v rasově rozdělené společnosti jasně, nemilosrdně, srozumitelně a vzhledem k používanému slovníku překvapivě moudře. Byl také zarytým odpůrcem fast foodových řetězců a bojovníkem proti týrání zvířat. Celovečerní dokument nám Pryora představuje jako dítě ulice, které vychovávala starostlivá babička, majitelka vykřičeného domu. Richardova matka ve zmíněném rodinném podniku pracovala. Talentovaný Richard brzy začal vystupovat jako hudebník, zpěvák a stand-up komik. Zajímavostí je, že vojenská léta 1958–1960 strávil v SRN. Jednu z prvních filmových rolí získal v dnes již legendárním snímku s Johnem Waynem Zelené barety. V osmdesátých letech, kdy byla jeho popularita na vrcholu, si začal Pryor, podobně jako mnoho jiných žádaných a vytížených umělců, vypomáhat povzbuzujícími prostředky, což v 90. letech vyústilo v nekontrolovanou závislost na alkoholu a drogách. Důležitou osobou v dokumentárním filmu je Pryorova poslední manželka Jennifer, která s ním prožila posledních patnáct let jeho života. Brali se po jedenáctiletém bouřlivém vztahu a Jennifer, ačkoli s ním paradoxně v době společného manželství už nežila, mu byla po boku v dobrém i ve zlém, poskytovala mu oporu po hrůzném požáru, který ho málem stál život, stála při něm, když mu lékaři diagnostikovali roztroušenou sklerózu a byla to nakonec ona, kdo před filmovými kamerami vysypal jeho popel do moře v jeho milované Haně na Havaji.
Vysílání: 09.6., 00.10 hod., ČT art
Opakování: 14.6., ČT art

30.5.2022 09:05:42 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu celý článek

další články...