zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 33. týden

Bára Hrzánová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Miloše Kopeckého
Vzpomínka na legendárního herce, od jehož narození zítra uplyne 100 let (1997). Režie P. Vantuch. Miloš Kopecký (*22. 8. 1922 – †16. 2. 1996) se proslavil v pohádce Pyšná princezna, kde hrál králova rádce. Od té doby mu zůstala nálepka intrikánů, světáků, hazardních hráčů apod. Ostatně kdo jiný mohl ztělesnit Horáce Hogofogo v Limonádovém Joeovi. Ovšem Kopecký vynikal také ironií, sarkasmem a hlavně sebeironií. Ve Švejkovi Karla Steklého hrál feldkuráta Katze a byla to nejpřesvědčivější postava filmu. Kopecký prošel Werichovou školou v Divadle ABC. Ve Vinohradském divadle velmi zapůsobil na tehdy mladičkého Jaromíra Hanzlíka. To už Miloš Kopecký dávno hrál velké dramatické role, ale národ ho začal brát vážně až jako doktora Štrosmajera v seriálu Nemocnice na kraji města. Jako komediální herec je spojen s filmy Bílá paní, Adéla ještě nevečeřela, Král králů, Já, truchlivý bůh a mnoha dalšími, které si připomeneme formou filmových ukázek.
Vysílání: 21.8., 08.20 hod., ČT1
Opakování: 24.8., ČT1

Tři v tom
Jak vyvdat dvě dcery a služku, zvlášť když otec nemá ani ponětí, že už je nejvyšší čas... Legendární komedie Činoherního klubu v Praze (1981). Hrají: J. Abrhám, L. Šafránková, J. Kodet, V. Freimanová, J. Krejčíková, J. Zahajský, P. Čepek, O. Vízner, R. Hrušínský, J. Hálek a M. Štibich. Scénář J. Vostrý. Kamera M. Harvan. Divadelní režie J. Menzel. Režie televizního přenosu A. Procházková. Otec Ubaldo má starosti, jeho dvě dcery si neustále stěžují na své zdraví. A taky by se jim rád postaral o ženichy. Netuší, že dívky a jejich mladá služebná už si své milé našly samy. A nejen to, vlastně by se rády co nejrychleji vdaly. A tak vytrvale vyhazují jiné nápadníky, odmítají lékařské vyšetření a naopak vítají své oblíbence v převlečení za doktory. Rozpustilé špílce, gagy, převleky, pohybové akce i slovní humor tohoto nevázaného představení ve stylu italské commedia dell´arte bavily diváky Činoherního klubu několik let, aniž by nezasvěcení tušili, že pravým autorem je bývalý ředitel divadla Jaroslav Vostrý, který měl za normalizace zákaz, a tak se pod inscenaci oficiálně podepsal její režisér Jiří Menzel. Potěšte se na obrazovce České televize hravými výkony Josefa Abrháma, Libuše Šafránkové, Veroniky Freimanové, Petra Čepka, Jiřího Kodeta a dalších herců jednoho z vrcholných období Činoherního klubu v Praze.
Vysílání: 15.8., 20.15 hod., ČT art

Bára Hrzánová
Výrazná herečka s komediálním i dramatickým talentem, ale také zpěvačka a pozoruhodná žena. Dále účinkují: V. Hrzánová, R. Holub, K. Moučková, J. Hrušínský, M. Horanský a další (2012). Režie P. Kotek. Dcera Věry Šmídové a Jiřího Hrzána, výrazná osobnost, skvělá divadelní, televizní a filmová herečka. Diváci si ji nejčastěji spojují s mentálně postiženou Johankou z filmu Filipa Renče Requiem pro panenku. Bára má však za sebou i další výrazné role (Spiklenci slasti, Díky za každé nové ráno, Únos domů, Počkej, až zhasnu, Kočky). Získala také několik významných ocenění. Vydáme se s ní do míst, kde vyrůstala, necháme zavzpomínat její maminku na Bářino dětství a třeba i na to, že bývala v dětství často nemocná. Vzduch v Ostravě, kam dostal herecké angažmá její otec, nedělal jejím průduškám vůbec dobře. Navíc nechtěla jíst. Proto svěřili dcerku českobudějovickým prarodičům, v jejichž péči pak vyrůstala. Nepravidelný herecký život otce, ani střídavé služby maminky – zdravotní sestry – nebylo možné skloubit s péčí o dítě. Zato staří divadelníci dokázali Báru obklopit péčí a vtisknout jí lásku k divadlu i velkou obrazotvornost.
Vysílání: 16.8., 21.05 hod., ČT art

8.8.2022 08:08:32 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Devět křížů (Městské divadlo brno)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 40. týden

Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák

AKT
Tradiční seminář seznámí diváky s nejzákladnějšími fakty o Járovi Cimrmanovi a následná hra ukáže, jak ...celý článekČasopis 39 - sekce

HUDBA

Tomáš Hanák jako zombie Mozart u Wohnoutů

Tomáš Hanák jako zombie Mozart

Skupina Wohnout před nabitou koncertní sezónou natočila videoklip, ve kterém hraje hlavní roli herec Tomáš Han celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Russell Crowe a Christian Bale v westernu

3:10 Vlak do Yumy

3:10 Vlak do Yumy
Smrt nemívá zpoždění. Russell Crowe a Christian Bale v americkém westernu, nominovaném na celý článek

další články...