zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival Theatrum Kuks oslava vody a baroka

Pudl a pudr (Vizuál Geisslers Hofcomoedianten)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Multižánrový festival THEATRUM KUKS na konci srpna už po jednadvacáté oživí krásné prostředí kukského údolí. Letošní 21. ročník se uskuteční od 24. do 28. srpna 2022 a bude věnován vodě, aby připomněl výročí 330 let od založení lázní Kuks. Barokní a barokem inspirované umění se ale bude ochutnávat všemi smysly. Diváky čeká divadlo, vážná hudba, tanec na vodě, programy pro děti a spousta dalších neopakovatelných zážitků, třeba barokní hostina s finalistou MasterChefa.

Na začátku byla voda, konkrétně tři prameny vyvěrající ze země na břehu Labe. „Kukská krajina je magická, ale bez vody by se umělecky nerozvinula,“ vyzdvihuje ředitelka festivalu Theatrum Kuks Kateřina Bohadlová, proč je letošní ročník věnován právě vodě a kukským lázním.
Místní léčivé prameny byly jedním ze základních kamenů místa, které se na začátku 18. století stalo kulturním centrem evropského významu, kam přijížděli vystupovat i tvořit velcí umělci své doby. „Bez těch pramenů by si hrabě Špork postavil letní rezidenci nejspíš někde jinde a lázeňští hosté by tu nikdy neslyšeli ani takt z italské opery, ani notu v podání Šporkovy kapely,“ vysvětluje Bohadlová. Festival i další aktivity organizátorů se snaží navazovat právě na tradici Kuksu, který není „jen“ krásnou architekturou se slavnými sochami Matyáše Bernarda Brauna, ale centrem živé kultury a umění.

V pěti dnech festivalových dnech se návštěvníci mohou těšit na několik inscenací Geisslers Hofcomoedianten, kteří letos slaví 20. narozeniny, a jejichž novinka, nověbarokní muzikál Pudl a pudr, bude mít v Kuksu oficiální premiéru, či divadelní společnost JEDL s inscenací Santini, v níž herci Lucie Trmíková a Miloslav König zkonfrontují slavného barokního architekta s kukským geniem loci.

Lázně Kuks po 330 letech ožijí jedinečnou liquid light show, londýnská tanečnice Andrea Miltnerová předvede unikátní performanci přímo na Labi, dojde i na barokní šansony souboru Ensemble Damian a zpěvačky Aleny Hladké či na koncert Českého saxofonového kvarteta s hostem Davidem Ebenem.
Španělsko-americké duo Cantar alla Viola ve své historicky věrné interpretaci znovuobjeví kouzelné barokní spojení violoncella a ženského hlasu, na své si ale přijdou i děti, pro které zahraje Divadlo Drak, ToyMachine či Filharmoniště. Své speciální Polévkové divadlo bude servírovat Divadlo DNO Jiřího Jelínka, které přiveze i vlastní hosty či oblíbenou dětskou kapelu Bombarďák.

V rámci tradičního výletu do okolí uvaří svou variaci na barokní hostinu finalista oblíbené kuchařské soutěže MasterChef Jakub Borovanský a ožijí místa se zajímavou historií. U Jeschkeho rybníka vystoupí s pohybovou performancí Taxon Tereza Lenerová a spol., v kostele Povýšení svatého Kříže v Choustníkově Hradišti předvede uskupení ANMOEN dialog barokní a současné hudby s názvem Zrození - Zánik - Naděje.
Každý den budou probíhat barokování s inspirativními hosty, třeba historik Jaroslav Čechura bude zasvěceně vyprávět o smyslnosti barokního člověka. Návštěvníci budou mít během festivalu možnost vytvořit si vlastní obraz pomocí staré fotografické techniky modrotisku či namalovat akvarel s Jitkou Nejedlou v kukském plenéru.

Program, vstupenky a další informace najdete na webových stránkách festivalu www.theatrum-kuks.cz.
Doprovodný program je zdarma či dobrovolným vstupným.

15.8.2022 20:08:53 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Devět křížů (Městské divadlo brno)

Články v rubrice - Festivaly

Čekání na Václava 2022

Čekání na Václava 2022

Klicperovo divadlo připravilo další ročník festivalu Čekání na Václava, kterým tradičně již od roku 2004 zahaj ...celý článek


Divadelná Nitra 2022

Divadelná Nitra 2022

Len pár dní nás delí od ďalšej kapitoly, ktorú Medzinárodný festival Divadelná Nitra začne písať v piatok 23. ...celý článekČasopis 39 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Den architektury otevře veřejnosti unikátní stavby

Důl Františka Josefa (Kladno)

Příští pátek se na stovce míst po celé republice i na Slovensku rozeběhne program festivalu Den architektury. celý článek

další články...