zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cenu Jana Borny získala Šípková Růženka

Šípková Růženka (Foto: Milan Hajn)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Zcela vyprodaným představením Prašina v podání Klicperova divadla z Hradce Králové skončil 25. ročník divadelní přehlídky Dítě v Dlouhé. Vítězem diváckého hlasování a držitelem Ceny Dítko se stala inscenace Naivního divadla Liberec v režii Michaely Homolové Babička Červené Karkulky dnes slaví narozeniny! Druhou festivalovou cenou je Cena Jana Borny, kterou uděluje odborná porota, letos ve složení: režisér a pedagog Luděk Horký, režisér Jan Jirků a dramaturgyně Kateřina Studená. Cenu Jana Borny získala inscenace Šípková Růženka Divadla DRAK z Hradce Králové v režii Jakuba Vašíčka.

Volbu poroty odůvodnila Kateřina Studená: ,,Příběh Šípkové Růženky zná asi každý. Zlá sudička není pozvána na křtiny malé princezny, z pomsty ji prokleje, princezna se píchne o trn růže do prstu a spolu s celým královstvím usne na sto let, jednoho dne se objeví princ, polibkem probudí princeznu i království, kletba je zlomena, vše dobře dopadlo, zazvonil zvonec a pohádky je konec. Pokud divák očekává takovouhle „klasiku“, přichystá mu hradecké Divadlo DRAK velké překvapení. Hlavní postavou jejich Šípkové Růženky není princezna, ale právě ta Zlá sudička, která nedostala pozvánku na křtiny. Tím se však nenechá odradit. Inscenaci otevírá napínavý maňáskový stand-up Zlé sudičky, která se snaží dostat do hradu za každou cenu. Hlavní představitel Jan Popela vás svým výkonem chytí a už nepustí. A tak se i dospělý divák přistihne, že místo dobru po celou dobu tajně fandí Zlé sudičce. Protože mu už není 5 let, má pocit, že se nesluší, aby v divadle hlasitě povykoval a radil, jak se dostat do hradu. A tak je rád, že za něj nápady s radostnou bezprostředností pokřikují malí diváci, které jejich rodiče jen těžko udrží v klidu na sedačkách (a je dobře, že se o to ani moc nesnaží). Kromě hereckých výkonů porota oceňuje originální převyprávění klasické pohádky, nápaditou výpravu (která svou atmosférou víc než pohádkový zámek připomíná Tajemný hrad v Karpatech a dává už na první pohled tušit, že nás čeká Šípková Růženka tak trochu jinak) a režii, která zapojuje různé styly (takže se divák dočká třeba muzikálového čísla sudiček). Hlučných smích malých i velkých diváků je sám o sobě důkazem, že se Divadlo DRAK se svou Šípkovou Růženkou trefilo.“

Program festivalu zahrnoval deset představení mimopražských profesionálních divadel určených divákům všech věkových kategorií, od batolat přes mladší školní věk až po teenagery (a také všechny další zájemce o divadlo pro děti a mladé diváky). Přišlo celkem 2 173 diváků a návštěvnost přesáhla 94 %. Zároveň festival představil reprezentativní průřez nejrůznějšími typy a styly divadla. Zahajovací víkend vedle čtyř představení nabídl také doprovodný program (prohlídky zákulisí a divadelní jarmark). Ve všední dny se hrálo dopoledne pro školy a v podvečer a večer pro veřejnost. Nezanedbatelnou část publika tvořili také členové Klubu mladých diváků, z nichž někteří přijeli i z regionů a svůj zážitek z představení mohli sdílet na exkluzivní besedě s tvůrci.

21.4.2023 14:04:48 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Festivaly

Rodinný festival Nuselské dvorky 2024

Nuselské dvorky

Po roční pauze se vrací do nuselských vnitrobloků tradiční rodinný festival Nuselské dvorky, který od samého p ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na celý článek

další články...