zvláštní poděkování
Quantcom.cz

CAFÉ GROLL: Inscenace plná tajemství a společenských protikladů

Pavel Oubram a Teresa Schel Branna (Café Groll)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Jihočeské divadlo přináší divákům inscenaci CAFÉ GROLL, adaptaci románu českobudějovického spisovatele Jana Štiftera. Text, který se odehrává na pozadí roku 1920, kdy se prvorepubliková atmosféra prolíná s postupnými společenskými změnami, se v režii Martiny Schlegelové proměňuje ve strhující divadelní podívanou.

Příběh sleduje mladého lékaře Rudolfa Slívu (Pavel Oubram), který se v Českých Budějovicích snaží prosadit ve své praxi. Jeho neobvyklým start-upem je dohled nad zdravím dívek pracujících v nevěstincích. Inscenace ovšem nejde pouze po lince osobního příběhu. Skrze jednotlivé postavy a jejich osudy vykresluje celospolečenské dění českého maloměsta té doby.
Pavel Oubram v roli doktora Slívy zůstává i nadále přesvědčivý. Září pragmatismem, který se postupně proměňuje v uměleckou citlivost, což je zásadní moment jeho úzkého vztahu s nevěstkou Annou. Tento dramatický oblouk herecky skvěle zvládá, aniž by ztrácel svou dobrosrdečnost a přímočarost.

Velkou pozornost poutá také Saloména Kesslová (Teresa Schel Branna), která představuje marnotratnost a přehnaný lesk horní společenské vrstvy. Její bratr Kessl (Tomáš Kobr) naopak zosobňuje chladnou moc vyšší vrstvy a nekompromisní přístup k těm nižším. V kontrastu k nim působí Frantina (Natália Drabiščáková), nevěstka s minulostí, která dokáže svou zkušenost obratně využít ve svůj prospěch.
Další pozoruhodnou postavou je Ignác (Jiří Untermüller), který působí jako vypravěč a průvodce dějem. Jeho charakter podtrhuje symbolická rekvizita – čepice ve tvaru křížového esa, která zd zdůrazňuje jeho roli muže, který je všude, ale nikde není doma.

Scéna Petra Vítka je promyšleně vytvořena jako kombinace dobových kukaní-pokojíčků, které nabízejí náhled do světů jednotlivých postav. Tyto prostory slouží jako metafora uzavřených osudů, které však dohromady vytvářejí příběh plný lidských emocí.
Hudební složka v podání Davida Krchňavého a Františka Hniličky inscenaci oživuje nejen svou dobově laděnou interpretací, ale také jazzovým zpěvem, který vytváří autentický ráz nevěstince Café Groll. Hudba Jana Čtvrtníka, který se do inscenace vrací nejen jako skladatel, ale také interpret, je živým prvkem, který přispívá k rytmické dynamice představení.

Režisérka Martina Schlegelová ve spolupráci s dramaturgyní Olgou Šubrtovou zdůrazňují těžká společenská témata. Prvorepublikové světlo nadějí pomalu vyprchává v kontextu poválečných událostí a nástupu totality po roce 1948. Osobní příběhy protagonistů se stávají metaforami proměn a střetu mezi ideály a realitou.
Inscenace CAFÉ GROLL patří mezi stěžejní kousky repertoáru Jihočeského divadla. Své diváky vtáhne nejen příběhem, ale také mistrovskými hereckými výkony, vynikající hudbou a citlivě zpracovanou scénografií. Pokud hledáte představení, které spojuje intimní příběhy s velkými dějinnými zvraty, CAFÉ GROLL je jasnou volbou.
Psáno z reprízy 27. ledna 2025, Jihočeské divadlo České Budějovice

www.jihoceskedivadlo.cz

3.2.2025 10:02:27 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Beetlejuice (Hudební divadlo Karlín)

Články v rubrice - Recenze

Městečko světla – otevřená společnost v podání Divadla X10

H. Chmelař, L. Roznětínská, V. Marhold, M. Šíma

Divadlo X10 přináší od 14. března 2025 českou premiéru inscenace inspirované oceňovaným románem Andrése Barby ...celý článek


Gulliverovy cesty působí moderně, silně a sugestivně

Gulliverovy cesty (MDP a Spitfire Company)

Městská divadla pražská uvedla na scéně Divadla ABC adaptaci Gulliverových cest. Autor scénáře Petr Boháč vych ...celý článek


Heda Gablerová – Naostro: Klasika v novém střihu

Jan Grundman a Marta Dancingerová (Heda Gablerová – Naostro)

Činoherní klub vstupuje do jubilejní 60. sezóny s dalším ambiciózním titulem – HEDA GABLEROVÁ – Na ...celý článek


My děti z druhé ruky: Divadelní sonda do života dětí bez domova

Michal Sikora a Martina Znamenáčková (My děti z druhé ruky)

Existují témata, která jsou nejen těžká, ale i nesmírně křehká. Inscenace MY DĚTI Z DRUHÉ RUKY v Divadle Na zá ...celý článek



Časopis 12 - sekce