zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Let Dvojhlavého Orla

K. Frejová (Královna) a M. Hofmann (Stanislav)

  

Dvojhlavý orel roztáhl svá křídla poprvé v divadle Rokoko při premiéře v neděli 25. února. Režisér Ondřej Zajíc nastudoval historické psychodrama Jeana Cocteau Dvojhlavý orel. J. Cocteau se inspiroval skutečným osudem a tragickou smrtí rakouské císařovny Sissi.
Černobílé základy scénického pojetí umožnily vyniknout pestré barevnosti hereckých výkonů. Scénu tvořily bílé stěny, za nimiž rozehrál režisér Ondřej Zajíc epizodní stínohry. Ty spolu s hudebním podkresem stupňovaly celý děj současně s textem. Například: úvodní stínohra Felixe z Millensteinu, jenž zatápí v krbu, dále velmi nápadité milování Královny a Stanislava.

Spolu i proti sobě hráli Kristýna Frejová (Královna) a Martin Hofmann (Stanislav, anarchista). Ten vytvářel opravdu mistrné obrazy, nejen v prvním dějství, kdy se zraněný ocitá v královnině komnatě, a celou dobu nevydá ze sebe jediného slova (Důsledkem svého zranění, ochromení ze setkání s královnou - objektem atentátu, nebo díky zhmotnění platonické lásky?).
Pozadu nezůstává ani malba Královny. Co to je za postavu? Naivní až bezcitně jednoduchá princeznička? Dračice, která čeká na příhodnou dobu k útoku? Ze všech přirovnání nejvíce vyhovuje příměr - tygřice. Přítulná, poddajná a chvílemi nebezpečná, dostatečně zformovaná dvorní etiketou natolik, aby věděla kdy a co si může ke komu dovolit. Zároveň citlivě slabá v nitru jako každá žena.
Oba dva předvedli přímo vzrušující slovní duel. Ten vznikal pomalu jako když se střádají praménky vody. Postupně zesiloval v obrovskou vášeň lásky, kdy se voda hromadí v temné hloubce jezera. Ústil až k samému okraji výpustě, kdy se oba spouští do tragického konce vodopádu.
Dvorní intriky by se nemohly rozehrát bez postav na pozadí celého příběhu. Edith von Berg (Marta Issová) vynikla v portrétu ztřeštěné a karieristicky podlé komorné. Protikladem byl jezdecký obraz rytíře Felixe z Millensteinu (Jiří Trnka), jeho oddanost vytváří barevnou vyváženost. Na ostří nože balancoval hrabě von Föhn (Michal Gulyáš).
Kníže básníků Jean Cocteau napsal působivý text, který mistrně a hlavně nápaditě režíroval Ondřej Zajíc. Obraz "Let Dvojhlavého Orla" si nenechte ujít neboť patří k malířským unikátům.

Jean Cocteau: Dvojhlavý orel, Režie Ondřej Zajíc, překlad Kateřina Vinšová, úprava textu Ondřej Zajíc a Jiří Trnka, výprava eva Petriková, hudba Laibach a dramaturgie Jiří Trnka.
Osoby a obsazení: Královna (Kristýna Frejová,'); Stanislav (Martin Hofmann,'); Edith von Berg (Marta Issová,'); Felix z Millenstein (Jiří Trnka,'); Hrabě von Föhn (Michal Galyáš) a Tony (Filip Jufl).Premiéra 25. února 2001 Divadlo Rokoko.

5.3.2001 | rubrika - Recenze

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Recenze

Dub: empatické přijímání zpráv

Pavel Vacek (Dub)

Městské divadlo Zlín uvádí v české premiéře hru britského dramatika Tima Crouche DUB (An Oak Tree, 2005). Crou ...celý článek


Hra, která se zvrtla: grál mezi komediemi

Milan Němec a Kristýna Daňhelová (Hra, která se zvrtla)

Městské divadlo Brno uvádí inscenaci trojice autorů Heryho Lewise, Jonathana Sayera a Heryho Shieldse HRA, KTE ...celý článek


Hostina dravců: když jde o život

Hostina dravců (Slovácké divadlo)

Slovácké divadlo Uherské Hradiště uvádí novou inscenaci HOSTINA DRAVCŮ autorů Vahé Katcha a Juliena Sibre. V č ...celý článek


Tři mušketýři: A nikdy nezapři sám sebe

Tři mušketýři (Městské divadlo Zlín)

Městské divadlo Zlín uvádí od dubna 2024 nadčasový romantický příběh TŘI MUŠKETÝŘI. Tento titul se na českých ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi celý článek

další články...