zvláštní poděkování
Quantcom.cz

13. komnata Josefa Fouska

13. komnata Josefa Fouska

autor: archiv   

zvětšit obrázek

"Zatím jsem se narodil třikrát. Poprvé 12. března 1939 na Kladně, podruhé 7. dubna roku 1987 na jednotce intenzivní péče v Kroměříži a do třetice před dvanácti lety 5. března 1999 na kardiochirurgii na Karlově náměstí v Praze,“ říká Josef Fousek, písničkář a spisovatel. Nemoci a zranění ho potkávaly už od dětství. Přežil tyfus, spálu i mnohé pády. Asi to tak osud chtěl, protože nejlepší písňové texty napsal v nemocnici. Tam se prý nelže.
Říkaly o něm, že je dítě, které se nesměje. Rodičům před ním zemřely dvě děti a strach o něj byl všudypřítomný. Ve čtrnácti utekl ze školy a stal se dělníkem v Poldovce. Od té doby se živil různě, třeba i jako pastevec na Šumavě. Mimo to se stihl vyučit, stát se ve Středočeském kraji boxerským přeborníkem ve střední váze a absolvovat uměleckou fotografii u profesora Jána Šmoka na Lidové konzervatoři.

V roce 1979 ho přijal Miloslav Šimek do Semaforu. Tady vznikla celá řada písniček s jeho texty. I ta nejslavnější Až mě andělé! Petr Spálený k ní tehdy složil hudbu za jedinou noc. Je v ní hodně z duše Josefa Fouska. Především láska k životu. To, že se hraje často při pohřbech, s tím vlastně souvisí. „Lidé si ji vybírají jako hold někomu, kdo pro ně v životě mnoho znamenal“, říká tento písničkář. Díky své touze žít patrně překonal i těžký infarkt, který ho postihl přímo na jevišti při představení, i trojitý bypass, který později následoval. Když ho po této operaci přivezl syn domů, bylo to den před jeho šedesátými narozeninami, řekl: "Táto, máš k narozeninám život."
V Semaforu a později Divadle Jiřího Grossmanna působil Josef Fousek až do roku 1998. Když ho Miloslav Šimek propustil, zůstal jen se svým nemocným srdcem, bez přijmu. Nevzdal to a začal psát knihy. Veselé epigramy, povídky a příběhy plné naděje a porozumění, do dnešního dne mu jich vyšlo dvacet šest. A taky uspořádal řadu výstav svých fotografií, tady i v zahraničí.
9. dubna 2007 (téměř na hodinu přesně před dvaceti lety prodělal infarkt) najel mladík s Hondou do jeho Fabie. Motorkář jel na červenou. Auto se dvakrát převrátilo, zůstalo na střeše, zbyl z něj vrak. Zase se osud postavil na jeho stranu. Jako zázrakem vylezl on i jeho žena okénky živí.
Několikrát poznal, co je strach o život, má ho dodnes, jen schovaný někde uvnitř ve své 13. komnatě. O to víc je vděčný za každý den, který tu může být. Vysílání: 30.9., 21.00 hod., ČT1; Opakování: 05.10., ČT1.

25.9.2011 20:09:39 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek


Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez ...celý článek


Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Dub: empatické přijímání zpráv

Pavel Vacek (Dub)

Městské divadlo Zlín uvádí v české premiéře hru britského dramatika Tima Crouche DUB (An Oak Tree, 2005). Crou celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Do programu ZUŠ Open se letos zapojí 444 škol

Magdalena Kožená (ZUŠ Open)

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechť celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t celý článek

další články...