zvláštní poděkování
Quantcom.cz

13. komnata Michaela Kocába

Michael Kocáb

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Známý hudebník, občanský aktivista i politik trpěl v dětství šikanou a své zážitky zúročil v dospělosti v boji proti bezpráví. Připravili: L. Hostačná, J. Kačer a Monika Le Fay (Premiéra). Hudebník, skladatel, někdejší předseda parlamentní komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk z Československa a poradce prezidenta Václava Havla Michael Kocáb se narodil roku 1954 ve Zruči nad Sázavou mamince psycholožce a tatínkovi evangelickému faráři.

Dětství a základní školu prožil v Chodově u Karlových Varů v okrese Sokolov. Tady na základní škole zažíval, jak ho spolužáci hned od první třídy vyloučili ze svého středu. Pokřikovali na něj, že je kostelní krysa, protože jeho tatínek sloužil jako farář a on místo do oddílu Jisker a Pionýra chodil na náboženství. Přál si chodit do Pionýra jako ostatní, ale rodiče mu to zakázali. Za svou jinakost byl tedy velice záhy vystaven kruté šikaně; spolužáci mu nadávali a bili ho. Snažil se jim utéct, proto ze školy utíkal zadním východem, kde přelézal vrata, aby se rychle dostal do bezpečí domova, kde se schovával. I přes několikerý úspěšný útěk před pronásledovateli však zažil, že si na něj spolužáci počíhali a běželi s ním až domů, kde ho ztloukli v jeho pokoji, který do té doby považoval za bezpečný azyl.
Michael Kocáb sám přiznává, že byl odmalička ostrakizován a že mu nezbylo než si z těchto zážitků brát sílu do dalšího života. Jeho příběh má šťastný konec a katarzi, neboť svá traumata zpracoval. To, že byl odmala nikoli vlastní vinou sociálně vyloučený, zúročil ve své pozdější práci, když se jako dospělý podílel na historickém odchodu sovětských vojsk z naší země. I ve své práci vládního zmocněnce využil zkušenosti šikanovaného, ale dokázal se nikdy nemstít, naopak trpělivě a velkoryse vyjednával o demokratických způsobech chování při zásadních diplomatických jednáních na nejvyšší státní úrovni. Dnes o svých traumatických zážitcích z dětství mluví bez hořkosti. A od konce března 1991, když poslední sovětský voják opustil ČSFR a Michael Kocáb rezignoval na veřejné politické funkce, se věnuje hudbě, podnikání a poradenství.
Vysílání: 16.1., 20.55 hod., ČT1
Opakování: 18.1., ČT1., 19.1., ČT1., 21.1., ČT1

11.1.2015 15:01:36 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez ...celý článek


Hudební tipy 22. týden

Ikony Kamila Střihavky

Ikony Kamila Střihavky
Lucie Bílá hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmaz ...celý článek


Karel Hašler písničkář, který nezemřel

Písničkář, který nezemřel

Písničkář, který nezemřel
Česko-americký dokument, v němž pátrá Hašlerův syn Thomas v doprovodu spisovatele ...celý článek


Waldemar Matuška výročí

Waldemar Matuška

Walda
Waldemar Matuška, který nás opustil před 15 lety, byl jednou z největších postav naší populární hudby ...celý článek



Časopis 21 - sekce

OPERA/ TANEC

Musica Antiqua Praha komplet všech alb

Přebal kompletu

V roce 1982 založil hudebník a muzikolog Pavel Klikar soubor Musica Antiqua Praha, který se rychle stal zjeven celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog celý článek

další články...