zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 30. týden

S láskou... královny popu
Pocta legendárním hitmakerům, kteří obohatili českou populární hudbu o nesmrtelné hity (2013). Nejznámější skladby Karla Svobody, Jiřího Štaidla a Jaroslava Wykrenta zpívají M. Absolonová, L. Machálková, M. Rottrová, H. Zagorová, J. Zelenková, P. Janů a další. Hrají Boom!Band J. Dvořáka a Neřež Z. Vřešťála. Pořadem provází D. Gondík. Režie M. Čech. Královny popu vstoupily na jeviště poprvé s přelomem tisíciletí a od té doby přitáhly pozornost statisíců televizních diváků. Jedna z nejprestižnějších popových událostí, která se odehrála v červnu 2013 v Hudebním divadle v Karlíně, nabídla nezapomenutelný zážitek. Byla poctou legendárním hitmakerům, kteří obohatili českou populární hudbu o nesmrtelné evergreeny. Program, v němž vystoupily zlaté slavice, legendy i vycházející hvězdy, je sestaven z nejznámějších skladeb Karla Svobody, Jiřího Štaidla, Jaroslava Wykrenta a dalších. Diváci se mohou těšit nejen na sólová vystoupení, ale i na dueta, ve kterých dostaly příležitost zazářit také pánské hvězdy – ať už frontman skupiny Kabát Josef Vojtek nebo muzikálový herec Jan Kříž. Dámskou plejádu ozdobily Monika Absolonová, Leona Machálková, Marie Rottrová, Hana Zagorová, Petra Janů a další.
Vysílání: 25.7., 21.20 hod., ČT1

Nemanja Radulovič hraje Bacha
J. S. Bach zemřel před 270 lety a houslový nadvirtuos i dnes potvrzuje, že dobře zahraná barokní hudba swinguje. Patří k nejvýznačnějším soudobým houslistům klasické hudby. Nemanja Radulovič je ročník 1985. Srbský rodák koncertuje po celém světě s renomovanými orchestry. Je hvězdou nahrávacích společností Decca a Deutsche Grammophon. V tomto záznamu koncertu hraje skladby Johanna Sebastiana a jeho syna Johanna Christiana Bacha.
Vysílání: 20.7., 21.20 hod., ČT art
Opakování: 23.7., ČT art

Album Supraphonu
Přehlídka nejoblíbenějších písniček roku 1962 na koncertu z pražské Sportovní haly. Uvádí Blažena Kočtúchová a Vladimír Dvořák. Zpívají: W. Matuška, M. Chladil, Y. Simonová, J. Čeřovská, E. Štaubertová, J. Vašíček, J. Popper a další. Kamera V. Hojda. Režie J. Nesvadba. Šedesátá léta minulého století znamenala zrod české populární hudby u nás. Přispěla k tomu řada faktorů, ale na vzniku pěveckých hvězd a hitů a jejich šíření nepochybně měla velký vliv Československá televize a také gramofonový průmysl. Monopol na vydávání gramofonových desek v ČSSR měl pouze Supraphon. ČST se Supraphonem také společně zorganizovaly koncert pod názvem Album Supraphonu, jehož první ročník z roku 1962 vám dnes předkládáme. Průvodní slovo měla slovenská konferenciérka Blažena Kočtúchová a Vladimír Dvořák, sám textař, konferenciér a především dramaturg ČST, který měl zásadní zásluhu na vzniku řady hudebních pořadů v ČST (např. soutěž Kdo s kým o čem pro koho, Písničky na zítra, Zpívá celá rodina, Televarieté). Uslyšíte Milana Chladila a hit Chtěl bych mít kapelu, Yvettu Simonovou, Jiřího Poppera (zpěvák po roce 1968 emigroval), poprvé na obrazovce se objevivší Helenu Blehárovou, Waldemara Matušku a jeho semaforský hit o Zuzaně, Juditu Čeřovskou a další.
Vysílání: 22.7., 21.25 hod., ČT art

Sólo pro... Jablkoň
Originální alternativní akustická formace (2004). Režie V. Fatka. Pokoušet se o definici hudebního stylu skupiny Jablkoň, jejíž hudba se stala mezi náročným publikem velmi známou, může připomínat nošení not do prodejny hudebnin. Navíc vlastně není podstatné, co muzikanti kolem zakládajícího člena a kapelníka Michala Němce hrají – důležité je, jak to hrají! S nadhledem, invencí, vytříbenou technikou, smyslem pro celek. A v tuhle chvíli je úplně jedno, jestli skupina Jablkoň sáhne do repertoáru klasických písniček, s nimiž překvapila na konci 90. let, nebo hraje vířivé instrumentální kompozice, plné prazvláštního "prajazyka", skřeků, rytmických i dynamických změn, s nimiž se prosadila jako folková alternativa již v 80. letech (možná více v zahraničí než u nás). Vychutnejte muzikantské umění Michala Němce (zpěv a kytara), Martina Carvana (akustické kytary), Johnny Jůdla (fagot, baskytara) a Petra Chlouby (bicí a perkusivní nástroje).
Vysílání: 22.7., 23.50 hod., ČT art

Vysílá studio A po třiceti letech...
Znovuobjevené písničky ze silvestrovského pořadu z roku 1966 uvádí J. Vašta (1995). Hrají a zpívají: K. Gott, E. Pilarová, M. Kubišová, H. Vondráčková, M. Chladil, V. Neckář, J. Mayer, K. Hála, D. Vostřel a další. Scénář J. Vašta a D. Vostřel. Připravili: A. Berková, J. Polák, J. Vojta a J. Vašta. V podání předních interpretů české populární hudby šedesátých let 20. století, mj. uslyšíte Volám déšť, Bylo léto a kvet mák, Vždyť už mě znáš, Nebeskej cowboy, Oh, baby, baby a Už modrej činžák zhas. Poprvé Taneční orchestr Československého rozhlasu (TOČR) vystoupil 28. března 1960 ve Smetanově síni pražského Obecního domu. Později doprovázel soutěž „Hledáme písničky pro všední den“, z níž vzešla řada dodnes populárních hitů. Základnou TOČRu bylo studio A v karlínské rozhlasové budově blízko historické Invalidovny. Tam vznikly skoro všechny nahrávky. Hudebníky i s tehdejším kapelníkem K. Krautgartnerem můžete vidět například ve filmu „Kdyby tisíc klarinetů“. Tehdy také Československá televize začala produkovat cyklus „Vysílá studio A“, který dodnes patří do zlatého fondu televizní zábavy. Uvidíte archivní kaleidoskop písniček z 60. let minulého století s nahrávkami Tanečního orchestru Čs. rozhlasu s dirigenty K. Krautgartnerem a J. Vobrubou. Na tehdejší dobu vzpomíná režisér Jaromír Vašta, který se na tvorbě tohoto pořadu přímo podílel.
Vysílání: 23.7., 23.10 hod., ČT art

Legendy folku a country 9/13
Ostatní festivaly. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností folkové a country hudby v bývalém Československu (2000). Režie J. Vondrák. Píseň Jaromíra Nohavici Pravda a lež otevírá devátý díl dokumentárního televizního pořadu Legendy folku, který je věnován festivalům a klubům. Mirek Kovařík uvádí, že v letech 1969–1973 ožila pražská Lucerna country festivaly a ty se pak od sedmdesátých let minulého století konaly v nejrůznějších místech. Mezi nejvýznamnější kluby patřila Malostranská beseda, která byla původně založena jako český obrozenecký spolek v roce 1868. Jeho duší v období normalizace byl Robert Radosta. Málokterá osoba je totiž spojena s určitým objektem tak silně, jako právě on. Řeklo-li se »Malostranská beseda«, okamžitě každému folkaři naskočilo jeho jméno. Mirek Kovařík hovoří rovněž o klubech na Slovensku, kam zajížděl zpočátku s Karlem Krylem a Josef "Mlok" Grim pak přibližuje pořádání severomoravské Porty pod názvem Zpívající Totem v Karviné a v Zábřehu na Moravě. Na recesistický festival Olomoucký tvarůžek vzpomíná Ivo Jahelka, který se zde seznámil s Jiřím Suchým a Jitkou Molavcovou.
Vysílání: 24.7., 20.00 hod., ČT art

Televizní písničky a songy Miroslava Palečka a Michaela Janíka
Z pořadu "Kam zmizel ten starý song" (2004). Český folkový písničkář Miroslav Paleček je především známý z folkového dua Miroslav Paleček a Michael Janík. S ním se seznámil na soutěži Talent 1967. Společně pak přijali dlouholeté angažmá v pražském Divadle Semafor a účastnili se mnoha pěveckých klání. Toto duo má pravidelné pořady například v pražské Balbínově poetické hospůdce na Vinohradech. V pořadu Kam zmizel ten starý song mj. zpívají Hele lidi, Prasácký uřvanci, Inkoust, Úsměv, Drákulova zpověď, Slušovická romance, Kabaret, Parta snů, V noci létám a Poslední tažení.
Vysílání: 24.7., 23.25 hod., ČT art

16.7.2020 21:07:40 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Nová hudební love story Bestiář

Šárka Vaňková a Ivana Korolová (Foto: Jaroslav Hauer)

Bestií se žena nerodí, bestií se žena stává! Tak zní podtitul příběhu BESTIÁŘ z pera Báry Nesvadbové. Na lege celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č celý článek

další články...