zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 22. týden

Peter Lipa

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Zlatá lýra: Roky rocku (6/10)
Poutavě vyprávěný příběh slavného hudebního festivalu, který milovali hudebníci i fanoušci, od jeho vzniku až po neodvratný konec. Hudební cyklus (Ve slovensko-českém znění). Ročníky Bratislavské lýry na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let se musely vyrovnat změnou systému hodnocení festivalové soutěže. Nakonec o pořadí rozhodovala odborná porota, ale ani poté nebyly výsledky zcela přijímány. Příkladem může být píseň „Vyznanie“ z roku 1979, kterou pro Mariku Gombitovou napsali Ján Lehotský a Kamil Peteraj. Přestože takřka nikdo nepochyboval o jejím vítězství, skladba nakonec skončila překvapivě druhá za písní Leška Semelky „Šaty z šátků“. Gombitová si pak mohla spravit chuť díky vítězství na Mezinárodním festivalu Intervize v polských Sopotech v roce 1980. Na počátku osmdesátých let je také cítit nástup silné generace slovenských interpretů. Druhé místo kapely Elán s písní „Kaskadér“ posunulo skupinu k úspěšné dlouholeté kariéře. I mezi zahraničními hosty se ale objevili zajímaví interpreti – Hot Chocolate, José Feliciano nebo spolupracovník Beatles Billy Preston.
Vysílání: 29.5., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 30.5., ČT art

Televizní písničky a songy Ivana Hlase
Na kolenou, Trable s Kateřinou, Země vzdálená a další hity písničkáře, autora hudby i textů z pořadu Kam zmizel ten starý song (2004). Zpívají: I. Hlas, K. Střihavka, J. Kratochvílová, D. Bárta, J. Kalousek, bratři Tesaříkové, Anna K a další. Písničkář Ivan Hlas (nar. 10. 5. 1954) se proslavil hitem Na kolena z filmu Šakalí léta z roku 1993, ale fanouškům folku a rocku byl znám již od osmdesátých let, když s J. Kalouskem působil v souboru Navi Papaya, ve vlastní kapele Nahlas, spolupracoval i s kapelou Yo Yo Band nebo s Ondřejem Hejmou. Jako autor hudby nebo textů psal i pro kamarády, např. pro BSP a K. Sřihavku píseň Země vzdálená, pro bratry Tesaříky hit Karviná, pro Janu Kratochvílovou Copánky a Dana Bártu Na nebi svítá. Tyto písně, většinou v podobě klipů, i další (Malagelo, Ráno, Trable s Kateřinou, Bejvaly časy atd.) v autorském podání v pořadu uslyšíte a uvidíte.
Vysílání: 29.5., 23.30 hod., ČT art

Nesmrtelný život a smrt Mikiho Volka, rokenrolového krále (2/2)
Strhující osudy legendárního zpěváka a skladatele, od jehož narození uplynulo nedávno 80 let, v hudebním dokumentu Igora Chauna (1997). Kamera M. Kabyl. Druhá část dvoudílného hudebního dokumentu režiséra a scenáristy Igora Chauna má název Smrt. Zobrazuje strhující osudy krále českého rokenrolu, zpěváka Mikiho Volka (*21. 5. 1943 – †14. 8. 1996). Diváci střední generace mají bezpochyby ještě v živé paměti záhadnou postavu tohoto zpěváka, jehož hvězda v šedesátých letech zazářila, aby pak následoval jeho pomalý a hluboký pád. Volkův nekonformní styl vystupování mu značně ztížil přístup do nahrávacích studií, tehdejší Československé televize, Československého rozhlasu i do hudebních časopisů. Poslední skupina, s kterou příležitostně vystupoval v žižkovské restauraci U Aničky, se jmenovala Žižkov orchestra. Zemřel v důsledku dlouhodobého požívání alkoholu a drog ve svém žižkovském bytě. Dokument se začal natáčet v srpnu roku devadesát šest, v den zpěvákova pohřbu, a kromě archivních materiálů obsahuje také jedinečné amatérské záběry z konce zpěvákova života, pořízené jeho mladými přáteli.
Vysílání: 30.5., 22.20 hod., ČT art

Blues ze Staré Pekárny: Peter Lipa
Hudební cyklus představuje legendárního bluesového zpěváka, který právě dnes slaví 80. narozeniny (2015). Režie V. Fatka. Peter Lipa je jedním z muzikantů, kteří stojí na pomezí jazzu a blues – a pro které je významnější bluesová nálada než harmonická a rytmická forma původního blues. Základním stavebním kamenem písně je pro Lipu text, jeho sdělnost a zvukomalebnost, ať už zpívá ve slovenštině, češtině nebo angličtině. Respekt ke sdělení, snaha o co nejvěrohodnější výraz definují Lipu – zpěváka. Lipa se však také dokáže obklopit excelentními spoluhráči, rád experimentuje a nechává se inspirovat hudebníky o generaci mladšími. Jeho doprovodná skupina dokáže kongeniálně vystihnout výraz písně, v citlivých, jazzově pojatých aranžmá nechat vyniknout zpěvu, vzápětí strhnout publikum instrumentální smrští. Nejvíce na sebe v dobrém slova smyslu upozorňuje saxofonista Michal Žáček, vyhledávaný studiový i koncertní hudebník, jehož technické schopnosti jsou plně vyváženy citem pro atmosféru. Klávesové party obstarává Peter Lipa ml., bubeník Emil Frátrik vede radostný hudební dialog s baskytarou Michala Šimka. V sestřihu vystoupení zazní mj. původní Lipovy skladby Hlava plná snov, Balada o štyroch koňoch či Rozbitý na kusy.
Vysílání: 30.5., 23.25 hod., ČT art

Ikony Kamila Střihavky
Michael Kocáb hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie rocku (2022). Režie M. Levek. Dnešní ikonou pořadu je Michael Kocáb. Muzikant, skladatel, mistr pódiové prezentace, zakladatel Pražského výběru. Přivítá Kamila Střihavku doma, v masce postavy Ropotamo, která byla součástí jeho vystoupení a koncertů s kapelou. Pražský výběr měl před komunistickým zákazem v roce 1982 našlápnuto na mezinárodní kariéru. Střihavka připomene zásadní alba Straka v hrsti a sólovou Povídali, že mu hráli. Kocáb vypráví o přerodu kapely z jazzrockového soundu příchodem skvělého kytaristy Michala Pavlíčka a o spolupráci s ostatními muzikanty Vilémem Čokem a Klaudiem Kryšpínem. Připomene audiovizuální představení Odysseus. A na závěr si na koncertě zahrají a zazpívají společně s Kamilem Střihavkou skladbu Tatrman.
Vysílání: 02.6., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 03.6., ČT art., 06.6., ČT art

Rande s hvězdou: Counting Crows
Fanoušky i kritiky oblíbená kapela z amerického San Franciska na koncertě v Chicagu v roce 2004. Australský hudební cyklus (Premiéra). Hned první album kapely Counting Crows z roku 1993 s názvem „August and Everything After“ poslalo kapelu mezi hvězdy pop-rockové scény. Skupině pomohlo i ke dvěma nominacím na cenu Grammy. V kategorii Nováček roku musela společně s kapelami Green Day, Crash Test Dummies a Ace Of Base sklonit hlavu před vítěznou Sheryl Crow. Kapela ale neusnula na vavřínech, a i další alba se pravidelně usazovala na předních místech hitparád. Counting Crows jsou známí svými dynamickými živými vystoupeními, což se potvrdilo i během chicagského vystoupení v roce 2004. Během něj kapela propagovala své kompilační album „Films About Ghosts (The Best of...)“. Proto během koncertu zazněly největší hity skupiny – „Mrs. Potter's Lullaby“, „Mr. Jones“ nebo „Recovering the Satellites“. Nechyběla ani tehdejší novinka „She Don't Want Nobody Near“, kterou kapela napsala právě pro výběrové album.
Vysílání: 02.6., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 05.6., ČT art., 08.6., ČT art

22.5.2023 11:05:02 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Ceny Anděl Coca-Cola 2023

Honza Dědek a Ivana „Fancy“ Kulhánková

Ceny Anděl Coca-Cola 2023
Jména nových držitelů celkem 16 andělských sošek budou oznámena během slavnostníh ...celý článek


Slavná rocková opera Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar
Slavná rocková opera A. L. Webbera. Americký film (1973). V hlavních rolích: T. Neel ...celý článek


Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a celý článek

další články...