zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tipy vážné hudby na 27. týden

Dagmar Pecková

autor: archiv   

zvětšit obrázek

64. mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2009 (Vysílání: 06.7., 00.50 hod., ČT2)
Jiří Bělohlávek se vrací ke „své“ Pražské komorní filharmonii s atraktivním programem, v němž dá zaznít hudbě jubilujících tvůrců Josefa Haydna, Bohuslava Martinů a Petra Ebena. Ozdobou večera bude přítomnost mezzosopranistky Dagmar Peckové, která kromě vokálního cyklu Martinů Nipponari přednese výběr z u nás neznámých písní francouzského skladatele Josepha Cantelouba.
Dagmar Pecková, renomovaná operní a koncertní pěvkyně. Je absolventkou pražské konzervatoře. Na počátku své hvězdné kariéry se stala vítězkou Pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

Dagmar Pecková byla již během studií sólistkou operety v Plzni a v Hudebním divadle v Karlíně. Po dvou letech v operním studiu v Drážďanech byla v roce 1987 angažována jako sólistka drážďanské Semperovy opery. O rok později odchází a stává se sólistkou Státní opery v Berlíně. Od počátku své pěvecké kariéry úzce spolupracuje s prof. Antonií Denygrovou, dlouholetou sólistkou ND a Státní opery. Dnes je Dagmar Pecková hostem předních evropských operních scén - Stuttgart, Berlín, Drážďany, Basilej, Paříž, Hamburk, Londýn, Lausanne a dalších. Ve své koncertní činnosti se Dagmar Pecková prezentuje bohatým repertoárem od klasiky až po díla předních současných skladatelů. Stejně jako v případě operního repertoáru se objevuje na koncertních pódiích ve světových metropolích, jakými jsou Londýn, Vídeň, Oslo, Madrid, Frankfurt, Tel Aviv, Mnichov, Liverpool, Curych a řada dalších. Je častým hostem České filharmonie, se kterou se zúčastnila turné po Japonsku, Jižní Koreji a Hongkongu pod vedením Jiřího Bělohlávka a turné po Anglii pod vedením Libora Peška.

Gustav Mahler Gala (Vysílání: 07.7., 20.30 hod., ČT2)
V letech 2010 a 2011 si připomeneme spolu s celým kulturním světem významná výročí osobnosti hudebního skladatele Gustava Mahlera (1860–1911), který se narodil na našem území v obci Kaliště u Humpolce. Své dětství a mládí do 15 let prožil v Jihlavě a na Vysočině a měl i další vazby s územím a kulturou nynější České republiky /zejména dirigentské působení v Olomouci, Praze, světová premiéra Symfonie č. 7 dne 19. září 1908 v Praze a další skutečnosti/. Společnost Gustava Mahlera, která navazuje na své předchozí aktivity z devadesátých let minulého století, zejména na obnovu jeho rodného domu, chce přispět k cílevědomé prezentaci a propagaci této osobnosti a tvorby Gustava Mahlera s akcentem na české (česko-rakouské nebo česko-německo-židovské) kořeny a vazby Gustava Mahlera na region Vysočiny a na Jihlavu i s ohledem na mezinárodní rozměr této osobnosti.Oslavy 150. výročí narození, které připadá na datum 7. červnece 2010, pak vyvrcholí velkým slavnostním koncertem přímo z parku Kaliští u Humpolce za účasti světových hudebních hvězd v čele s barytonistou Thomasem Hampsonem, mezzosopranistkou Annou Sofie von Otter a sopranistkou Maritou Solberg. Pod taktovkou dirigenta Manfreda Honecka hraje Mahler Chamber Orchestra.

První koncert na kurtech (Vysílání: 10.7., 23.30 hod., ČT2)
Klavírista Martin Kasík, flétnistka Šárka Čurdová, houslista Jiří Vodička, akordeonista Jan Meisl... to jsou jen některá jména mladých talentovaných hudebníků, kteří přijali spolu s dalšími interprety pozvání do Ostravy na první ročník Koncertu na kurtech. Tito absolventi ostravských hudebních škol a konzervatoře patří k naší absolutní hudební špičce.
Na poněkud netradičně pojatém koncertě zazněly v jejich podání kromě jiného skladby Fryderyka Chopina, Petra Iljiče Čajkovského a také dvě světové premiéry současných autorů.
Vychutnejte si i vy mistrovskou hru laureátů ceny Prix Davidoff, Concerto Bohemia, Pražského jara a dalších prestižních vystoupení, tak jako převážně mladé publikum, které usedlo v hledišti. Možná i vy budete překvapeni prostředím, ve kterém byste vážnou hudbu nejspíš nehledali.

4.7.2010 18:07:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Hádka o umění v divadle Reduta

Petr Kubes, Petr Bláha a Pavel Čeněk Vaculík (Obraz)

Slavná komedie Yasminy Rezy Obraz slaví 30 let. A nemohla si dopřát lepší oslavu než premiéru26. 4. 2024 od 19 celý článek

další články...

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného celý článek

další články...