zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od jehož narození právě dnes uplynulo 100 let (1978). Hrají: D. Kolářová, O. Kaiser, T. Holý, S. Matyáš, V. Fabianová, E. Černá, J. Drbohlav, B. Štěpánová a další. Scénář O. Hofman a K. Kachyňa. Kamera J. Čuřík. Středoškolská učitelka angličtiny Klára a její propadající student Jakub se sejdou uprostřed krásného léta na romantickém zámečku, kde probíhá doučovací jazykový kurz. Ani jeden z toho nemá radost. Jakub se rozhodne pro pomstu, jejímž nástrojem má být učitelčin malý synek David. Avšak David si staršího kamaráda oblíbí a postupně se mění i vztah mezi učitelkou a žákem... O velký divácký úspěch komediálně laděného příběhu, který podle námětu Oty Hofmana natočil režisér Karel Kachyňa v roce 1978, se mimořádnou měrou zasloužila trojice hlavních představitelů – Daniela Kolářová, Oldřich Kaiser a Tomáš Holý. Na XVII. mezinárodním filmovém festivalu v Panamě v roce 1979 získal snímek Cenu za nejlepší film a Cenu za nejlepší herecký výkon pro Tomáše Holého.
Vysílání: 01.5., 12.45 hod., ČT1

Zlatá šedesátá II: Karel Kachyňa
Filmu obětoval Karel Kachyňa všechno. Byl jeho skutečným životem, do něhož zahrnul malé dětské příběhy i rozmáchlé historické fresky a politické metafory. Portrét významného spolutvůrce československého filmového zázraku, od jehož narození právě dnes uplynulo 100 let (2013). Režie P. Všelichová. Karel Kachyňa (*1. 5. 1924 – †12. 3.2004) patřil k první generaci absolventů FAMU. V době omezených příležitostí během stalinské éry se v tandemu s Vojtěchem Jasným zaměřil na agitačně laděnou dokumentární tvorbou, která však přesvědčovala o výrazném filmařském vidění a sdílených sklonech k poetickému efektu. Samostatně debutoval pohraničnickou Ztracenou stopou (1955) a armádní tématika byla určující i pro jeho další snímky druhé poloviny 50. let 20. století. V tomto období si však našel i cestu k dětskému divákovi, čímž se začala odvíjet druhá významná linie jeho tvorby. V šedesátých letech definovaných nepolevující spoluprací se scenáristou Janem Procházkou přešel od lyrických příběhů dospívání k nekompromisním a syrovým společensko-kritickým dramatům. Páteř jejich společné tvorby tvořily kontroverzně přijímané snímky Ať žije republika (1965), Kočár do Vídně (1966) a Noc nevěsty (1967). Uzavřelo ji vypjaté psychologické drama Ucho (1970) s paranoidní atmosférou stravujícího strachu, které skončilo na dvacet let v trezoru. V dalších letech se Karel Kachyňa nevyhnul tvorbě poplatné normalizačnímu režimu, ale podržel si svůj poetický rukopis, sklon k obrazovému experimentu, lyrickou procítěnost a jemný smysl pro humor. Na konci 70. let opět dospěl k výrazné tvůrčí stabilitě, která si získávala přízeň i u mezinárodního publika.
Vysílání: 01.5., 22.25 hod., ČT art

Úsměvy Karla Kachyni
Hostem Jaromíra Hanzlíka je režisér a scenárista Karel Kachyňa, který se narodil 1. května před 100 lety (2000). Režie P. Vantuch. Více než padesát let za kamerou a hodně přes šedesát filmů pro kina i televizi, taková je vizitka hosta dnešních Úsměvů – režiséra Karla Kachyni. Jistý francouzský novinář napsal po přehlídce Kachyňových snímků v Paříži, že tento režisér střídá nálady svých filmů, jako klobouky. Dnešní pořad nám mnohé z jeho filmů připomene a tak můžete sami posoudit, nakolik je toto tvrzení pravdivé. Karel Kachyňa patřil do první generace absolventů FAMU. S Vojtěchem Jasným tvořili začátkem 50. let 20. století režisérský tandem v dokumentární tvorbě. Ke konci 50. let vytvořil tandem se spisovatelem a scenáristou Janem Procházkou. Jejich filmy se záhy dostávaly do konfliktu s režimem, protože tvůrci se v nich s ostrou polemičností postupně zaměřovali na odhalování lživosti komunistického výkladu různých historických skutečností. Patří sem mj. filmy Ať žije republika (1965), Noc nevěsty (1967), Směšný pán (1969) a zejména výjimečně odvážné Ucho (1970), které leželo dvacet let v trezoru. Pořad uvádíme jako vzpomínku na tohoto všestranného režiséra.
Vysílání: 04.5., 09.35 hod., ČT1
Opakování: 10.5., ČT1

Oznamuje se láskám vašim
Příběh lásky, která se zrodila v dobách nenávisti. Uvedením snímku si připomínáme právě uplynulé 100leté výročí narození klasika českého filmu Karla Kachyni (1989). Hrají: Hrají L. Vaculík, M. Hrubešová, A. Procházka, Z. Martínek. M. Moravec, B. Dolejšová, L. Lakomý a další. Scénář K. Zídek a K. Kachyňa. Kamera V. Smutný. Podzim 1944. Na Labi u Drážďan kotví česká nákladní loď, naložená tabákem. Pracují na ní dva čeští lodníci, Kája Svorník (L. Vaculík) a Bohouš Kotera (A. Procházka). Oba s vědomím inspektora tajně kradou vzácný tabák, který Bohouš prodává na černém trhu v Praze. Hlavně se ale věnují milostným románkům s německými dívkami, jejichž jména si zapisují do lodního deníku. Kájovi se jednoho dne podaří dostat do postele mladičkou Ulriku (M. Hrubešová). Zpočátku si od krásné zrzky udržuje odstup, stejně jako od ostatních Němek, ale brzy zjistí, že se do bezelstné dívky zamiloval, stejně jako ona do něj. Je však doba války a vyhlídky českého kluka nejsou v jeho novém vztahu zrovna růžové: Ulrika je totiž dcerou velitele zajateckého tábora a také snoubenkou nacistického velitele od letectva...
Vysílání: 05.5., 15.55 hod., ČT1
Opakování: 06.5., ČT1

Ucho
Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý ve slavném trezorovém filmu o moci a strachu. Uvedením snímku si v těchto dnech připomínáme 100. výročí narození režiséra Karla Kachyni, velikána českého filmu (1970). Dále hrají: J. Císler, M. Holub, M. Kolofíková, J. Moučka, L. Křiváček a další. Scénář J. Procházka a K. Kachyňa. Kamera J. Illík. Film Jana Procházky a Karla Kachyni z roku 1970 patřil k těm zapovězeným titulům, které ležely na dně pomyslného trezoru vůbec nejhlouběji. Jednak proto, že jméno spisovatele Jana Procházky se nesmělo veřejně vyslovit, jednak proto, že film s přibývajícím časem kupodivu stále nabíral na aktuálnosti. Do distribuce se dostal až po listopadu 1989, premiéru v kinech měl v červnu 1990. Jde o komorní psychologické drama, v němž se objevují prvky satiry, frašky, grotesky, kriminálního filmu, a dokonce i momenty hitchcockovského ladění. I mezi prominenty v padesátých a šedesátých letech platilo heslo "Důvěřuj, ale prověřuj". Proto i ve vilách ministrů a dalších vysokých funkcionářů byla montována "ucha" – odposlouchávací přístroje, kterými mohla Státní bezpečnost kontrolovat tyto lidi i v jejich intimním soukromí. Výsledkem byla nejistota, bezvýchodnost, strach. To vše ve vrchovaté míře prožívají ministerský náměstek Ludvík a jeho žena Anna, které výborně zahráli Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová. Film byl také natočen podle knihy Jana Procházky, který se stal také autorem scénáře.
Vysílání: 29.4., 21.40 hod., ČT2

22.4.2024 10:04:31 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 celý článek

další články...

HUDBA

Ska Wars v Malostranské Besedě

Green Småtroll

Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma celý článek

další články...