zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Klasické tipy 18. týden

Ve stínu Beethovena

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Slávky Vernerové-Pěchočové
Přední česká klavíristka, která vystupuje jako sólistka, ale hraje i v nejlepších komorních seskupeních a orchestrech doma i ve světě, si zlomila obě ruce v zápěstí. Po dvou letech léčení a rehabilitace se vrátila zpět na pódia. Jejím příběhem provází Zuzana Burešová. Režie J. Mudra (Premiéra). Vynikající sólová pianistka Slávka Vernerová je žákyní prof. Ivana Moravce a během své kariéry získala mnoho ocenění. Hraje nejtěžší repertoár s ambicemi vrcholného klavírního umění a vystupuje s prestižními orchestry i komorními soubory doma i ve světě. Bohužel, v lednu 2020 se při bruslení s manželem Petrem a dětmi nešťastně zranila a zlomila si obě ruce v zápěstí, což zásadně ohrozilo její kariéru. Klavírní hra na nejvyšší umělecké úrovni vyžaduje vysokou koncentraci, jde o náročný fyzický výkon a velký nápor na psychiku, a proto bylo její zotavení velmi obtížné. Díky operaci týmem vynikajících lékařů v Ústavu pro péči o zlomeniny v Praze, Slávčině pevné vůli a také podpoře ze strany rodiny se jí během dvou let podařilo vrátit na hudební pódia ve stejné skvělé formě. Její úspěšný návrat ukazuje nejen na její mimořádný talent, ale také na její odhodlání překonat i ty nejtěžší překážky.
Vysílání: 02.5., 21.05 hod., ČT1
Opakování: 02.5., ČT1

Barenboim diriguje Berlioze
Velkolepé Te Deum Hectora Berlioze v pařížské katedrále Notre Dame (1981). Účinkují: D. Rendall-tenor, P. Moreau-varhany, sbor Maitrise de la Resurrection se sbormistrem A. Oldhamem, Orchestre de Paris řízený Danielem Barenboimem. Režie Mate Rabinovsky (Premiéra). Daniel Barenboim, narozený 15. listopadu 1942 v Buenos Aires, pochází z argentinské židovské rodiny ruského původu. Na klavír hraje od pěti let, nejprve jej učila jeho matka, později pak jeho otec. Další učitele hry na klavír neměl. Svůj první klavírní koncert absolvoval ve věku sedmi let. Svůj koncertní debut v Evropě absolvoval ve Vídni. V roce 1952 se celá jeho rodina odstěhovala do Izraele. Dále studoval v rakouském Salcburku dirigentský obor, pak přešel do Paříže, kde se zdokonaloval ještě v komponování. Své Te Deum dokončil francouzský novoromantický skladatel Hector Berlioz v roce 1849. Duchovní kompozice vyžaduje využití mohutných varhan, které mohou zvukově soutěžit s orchestrem a početným sborem. Dílo, trvající necelou hodinu, odvozuje svůj text z latinského ambroziánského hymnu "Te Deum laudamus", česky "Bože, tebe chválíme, tebe, Pane, velebíme". Dirigent Barenboim se proslavil svou snahou o usmíření mezi Izraelem a palestinskými Araby. Spolu s palestinským literárním vědcem, již zemřelým Edwardem Saidem, založil v roce 1999 Orchestr Západovýchodní diván (West-Eastern Divan Orchestra), složený převážně z mladých izraelských, palestinských a španělských hudebníků, a vede jej jako dirigent. Tento orchestr má své sídlo ve španělské Seville a koncertuje po celém světě. Dne 25. srpna 2013 vystoupil Orchestr Západovýchodní diván na berlínském Lesním jevišti (Waldbühne) před 15 000 diváky. Díky podpoře vlivných sponzorů bylo z iniciativy Daniela Barenboima přestavěno nevyužité skladiště Státní opery Pod lipami (Staatsoper Unter den Linden) v Berlíně, aby zde mohla od roku 2016 působit „Barenboimova a Saidova Akademie“ (Barenboim-Said Akademie). Zde vzniklo místo až pro 100 stipendistů, hudebníků z Blízkého Východu, a pro účinkování a zkoušky koncertní sál střední velikosti. Jeho první manželkou byla od roku 1967 britská violoncellistka Jacqueline du Pré, která v roce 1987 zemřela na roztroušenou sklerózu. Partnerský vztah udržoval pak s ruskou klavíristkou Jelenou Baškirovovou, se kterou má dva syny. Sňatek s ní uzavřel v roce 1988, rodina žije dlouhodobě v Berlíně. Starší syn David je manažer a textař německé hip-hopové kapely, mladší syn Michael je houslista. Daniel Barenboim je státním občanem Argentiny, Izraele, Španělska a také Palestiny.
Vysílání: 02.5., 21.10 hod., ČT art

Ve stínu Beethovena
Aby složil svou Devátou symfonii, musel být svobodný – ve všem. Ed Harris jako slavný skladatel. Americký koprodukční film (2006). Dále hrají: D. Krugerová, M. Goode, R. Riach. J. Anderson a další. Režie Agnieszka Hollandová. Jemný příběh o posledních letech života Beethovena – jeho vášni, žádostivosti, utrpení, jeho lásce a jeho genialitě. Beethoven právě dokončuje Devátou symfonii, jeho nejvýznamnější dílo. Je hluchý, nemocný, ve špatných náladách, zpitý a naprosto sám. Lidé ho obdivují a zároveň jím pohrdají, nikdo mu nerozumí a není zde nikdo, kdo by mu pomohl v jeho nejhorších chvílích – až na mladou ctižádostivou skladatelku... jeho múzu... strážného anděla... který se objevil v jeho životě. Jejich vztah, nejprve neohrabaný až trapný se brzy změní v opravdové přátelství a vzájemně prospěšné hudební partnerství. Partnerství, které umožnilo premiéru Deváté symfonie a dalo v posledních chvílích Beethovenovi mnoho štěstí a poklidu. Leitmotivem filmu režisérky Agnieszky Hollandové je svoboda, svoboda ducha a tvorby, ničím neomezena, protože jen tak lze v umění dosáhnout pravdivosti.
Vysílání: 04.5., 20.15 hod., ČT art

Lidový koncert
Přímý přenos unikátního koncertu Filharmonie Brno na motivy stejnojmenné historické události k příležitosti oslav 150. výročí existence Besedního domu v Brně. Režie J. Kořínek (Premiéra). Přímý přenos koncertu Filharmonie Brno, jehož název se pojí se stejnojmennou historickou událostí, jejíž program vytvořil Leoš Janáček během svého působení v Besedním domě. Vedle orchestru vystoupí i autentický soubor Horňácká muzika Petra Mičky. Jedinečný hudební zážitek je součástí festivalových oslav 150. výročí existence Besedního domu v Brně. Během přestávky je divákovi nabídnut krátký dokument s názvem Já, Besední dům, který sugestivním způsobem pojednává o historii, současnosti i budoucnosti této významné brněnské kulturní instituce. Pořadem provází moderátor Saša Michailidis.
Vysílání: 05.5., 20.15 hod., ČT art

24.4.2023 08:04:53 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Sum 41 - Heaven: X: Hell

Přebal alba

Zakládajícími členy skupiny Sum 41 jsou zpěvák a kytarista Deryck Whibley, kytarista Dave Baksh, baskytarista celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od celý článek

další články...