zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Choreograf Pavel Šmok se dožívá osmdesátky

Choreograf Pavel Šmok

autor: Z webu   

Výjimečná osobnost Pavla Šmoka výrazně ovlivnila vývoj českého uměleckého tance. Zasáhl do něj jednak jako tanečník, ale především jako choreograf, pedagog a hledač talentů. Jeho osobitý choreografický styl, jednoznačně rozpoznatelný, se stal v české choreografii svébytným fenoménem.
Pavel Šmok se narodil 22. října 1927 v Levoči ( v rodině českého stavebního inženýra). Tam absolvoval i základní školu. Po vyhlášení Slovenského štátu se rodina přestěhovala do Prahy, kde vystudoval reálném gymnázium, vyšší průmyslovou školu a poté absolvoval čtyři semestry na fakultě strojní Českého vysokého učení technického v Praze. V té době se však jeho zájem již soustřeďoval na umělecké aktivity a vysokoškolská studia nedokončil.

Od mládí byl ovšem ochotnickým hercem, a tak se jeho zájem obrátil směrem ke konzervatoři (studoval tu herectví i tanec). Významně jej poznamenala herecká spolupráce s Emilem Františkem Burianem; v jeho divadle D vytvořil několik hereckých rolí (1950), zahrál si i ve filmu Zítra se bude tančit všude. Tato práce ovšem byla inspirací i pro jeho budoucí choreografický styl. Další inspirací byla jeho zkušenost sportovní – věnoval se především krasobruslení (byl např. juniorským mistrem ČSR). Při krasobruslařském tréninku se setkal poprvé s klasickou taneční technikou v lekcích Heleny Štěpánkové a Marty Aubrechtové. V pozdějších letech se Pavel Šmok vracel ke sportu jako choreograf soutěžních krasobruslařských jízd a ledních revue, spolupracoval při koncipování sestav moderních gymnastek a zajímal se o skoky do vody.

Další aktivitou byla spolupráce s folklórním souborem. I když na tanečníka měl poměrně pozdní nástup (konzervatoř skončil v 26 letech), tento handicap vyrovnával vrozeným pohybovým talentem, muzikálností a pílí. Nejprve působil jako sólový tanečník v Armádní opeře a v Plzni, ale po těžké operaci páteře se začal věnovat choreografii.

Nejprve byl šéfem baletu v Ústí nad Labem (1958–1961), tři sezóny pracoval v Ostravě. V roce 1964 se stal spoluzakladatelem a choreografem zájezdového souboru Balet Praha, s nímž projezdil velký kus světa (v letech 1968–1970). V roce 1970 odešel s jádrem souboru do švýcarské Basileje, kde stál v čele baletu tři sezóny. Po návratu do Prahy, v roce 1976 dal dohromady skupinu tanečníků, kteří uváděli samostatné programy v divadle Rokoko. To bylo jádro skupiny, která v roce 1980 přijala název Pražský komorní balet. Pavel Šmok byl duší tohoto souboru, který projezdil doslova celý svět a vzešlo z něj mnoho pozoruhodných tanečníků. Pavel Šmok sám má na kontě více než stovku baletů na domácích i zahraničních scénách (pracoval např. v Polsku, Rakousku, Jugoslávii, Švýcarsku, Francii, NDR, NSR, Nizozemí, Maďarsku, USA, SSSR). Podílel se i na více než třiceti operách, téměř třiceti operetách, muzikálech a revue, pětačtyřiceti činoherních inscenacích, pěti v Laterně magice, ale také na televizních a filmových choreografiích (poprvé ve filmu Kdyby tisíc klarinetů). Má zásluhu na popularizaci baletu mezi dětmi jako tvůrce a moderátor populárně výchovného pořadu Jak se dělá balet.

22.10.2007 13:10:18 Jana Soprová | rubrika - Medailony

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Hádka o umění v divadle Reduta

Petr Kubes, Petr Bláha a Pavel Čeněk Vaculík (Obraz)

Slavná komedie Yasminy Rezy Obraz slaví 30 let. A nemohla si dopřát lepší oslavu než premiéru26. 4. 2024 od 19 celý článek

další články...

HUDBA

Ska Wars v Malostranské Besedě

Green Småtroll

Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od celý článek

další články...