zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Klenotník králů a král klenotníků – Cartier na Pražském hradě

Cartier na Pražském hradě

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Kdo si chce dopřát v Praze skutečně dobré hodinky, může si vybrat v pobočce klenotnické firmy Cartier v Pařížské ulici. Převažovat vždy budou ti, kteří si je půjdou koupit jinam, protože si nemohou dovolit vydat sumu v rozmezí několika desítek až stovek tisíc, v němž se dnes cena výrobků značky Cartier pohybuje. Ti mají teď šanci pokochat se alespoň pohledem na 350 vybraných předmětů, které stačila firma Cartier vyprodukovat za 160 let své existence.

U zrodu podniku stál v roce 1847 Louis- François Cartier (1819 – 1904), který převzal pařížské zlatnictví od svého mistra. Byl velmi schopný a firma brzy zahájila strmý vzestup. První prominentní objednávka na šperky přišla v roce 1856 od princezny Mathildy, Napoleonovy neteře a vzápětí se zákaznicí stala i císařovna Eugenie. Nejen diplomatické schopnosti otce Cartiera a jeho synů a kvalita výrobků proslavily značku široko daleko a otevřely jí cestu na královské dvory – Cartierové byli jmenováni dvorními dodavateli Eduarda VII. v Anglii, Alfonsa XIII. ve Španělsku nebo cara Mikuláše II. v Rusku a přezýváni „klenotníci králů a králové klenotníků“. Byli úspěšní zejména tím, že přicházeli vždy s něčím neobvyklým. V roce 1888 s prvními náramkovými hodinkami pro dámy a na přelomu století si korunované hlavy a aristokraté z celého světa přáli vlastnit další novinku - neoklasické diamantové šperky zasazené namísto zlata nebo stříbra do platiny. Přímo zásadním vynálezem byly hodinky na zápěstí s koženým páskem. Vymyslel je Louis Cartier pro svého přítele letce, aby mu usnadnil sledování času při řízení letadla, což s řetízkovými hodinkami bylo příliš obtížné.

Firma si postupně zřídila pobočky na prestižních adresách ve světových velkoměstech, kde prosperuje i v současnosti a k majitelům výrobků značky Cartier patří dnes vedle panovnických rodů také světové celebrity.

Firma Cartier pečuje nejen o své tradice a historii a představuje originální výtvory prostřednictvím výstav mezinárodnímu publiku, ale rovněž podporuje umělce pomocí Nadace pro současné umění.

Díky tomu se po Paříži, Londýnu, Berlíně, Tokiu, New Yorku a Petrohradu uskuteční od 9. července do 17. října i výstava v Jízdárně Pražského hradu.

Design historických i současných šperků (náramky, řetízky, náušnice, prsteny, přívěsky), stolních i náramkových hodin a hodinek, luxusních předmětů (šperkovnice, pouzdra na cigarety, zapalovače, psací náčiní) vychází vstříc dobovým módním proudům, přijímá např. inspiraci z Orientu, z architektury a malířství - z neogotiky, art deco nebo kubismu, na druhé straně sám tón udává a styl vytváří. „Letecké“ hodinky „Santos de Cartier“ z roku 1904 v kombinaci zlata a oceli se staly téměř kultovní záležitostí a osvědčují se i v této době podobně jako zapalovače a parfémy z druhé poloviny dvacátého století.

Šperky mají své zajímavé osudy, jak dokládají vystavené archívní materiály a neméně zajímavé jsou i osudy těch, kteří si je nechali udělat nebo je vlastnili, patrné z jejich biografií. Obojí pak poukazuje poutavým způsobem na neustále proměny v jedné z oblastí životního stylu.

5.7.2010 17:07:17 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...