Týden ukrajinského filmu 2024
autor: Zdroj press kit festivalu
zvětšit obrázekNa přelomu listopadu a prosince zamíří do kin v Praze a Brně již po sedmé festival Týden ukrajinského filmu. Přehlídka představí aktuální oceňované hrané i dokumentární ukrajinské filmy, které vznikly v posledních třech letech přes všechny potíže, které Ukrajině přináší bezprecedentní válečný konflikt. Pečlivá selekce organizátorů předkládá příběhy, poznamenané současností, složitou situací po rozpadu Sovětského svazu či důležitými historickými událostmi, které ovlivnily nejen ukrajinský národ, ale i Evropu na celá desetiletí a které dodnes nebyly dostatečně vysvětleny a tím i pochopeny. Nehledě na maximálně ztížené pracovní podmínky a nedostatek finančních prostředků hledají ukrajinští filmaři možnosti a prostředky, jak donést zahraničnímu i domácímu publiku ukrajinský pohled na svou vlastní minulost, přítomnost i budoucnost.
Dobrou zprávou ve špatné době je také fakt, že zahraniční partneři se od ukrajinského filmu navzdory komplikacím neodvrátili a drtivá většina filmů vznikla jako mezinárodní koprodukce. Vybrané projekce doprovodí i hosté z řad filmových tvůrců. „Ukrajinští filmaři chtějí k zahraničnímu divákovi promlouvat svým jazykem a představit mu svůj, ukrajinský pohled na svět i události v něm. Ale celovečerní hraný filmy vyžaduje klid, čas, peníze a odstup. Všechno toto ukrajinským tvůrcům je dnes odepřeno. Zato pozorujeme explozi velmi zajímavých dokumentů, kterým tato doba i podmínky přejí. Jsou mnohem aktuálnější a srozumitelnější. I proto jsme se rozhodli zahájit letošní ročník dokumentárním filmem Odposlechy, který zaujal a byl oceněn na Berlinále,“ říká dramaturgyně festivalu a ukrajinistika Lenka Víchová a dodává: „Moc bychom chtěli poděkovat British Council i Velvyslanectví Ukrajiny v České republice, kteří nás v letošním roce opět podpořili.“
Festival proběhne tradičně v pražském kině Atlas od 26. do 30. listopadu, od 2. do 8. prosince 2024 zve na vybrané snímky do brněnského kina Art. Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky.
Festival slavnostně zahájí 26. listopadu dokumentární film režisérky Oksany Karpovyč Odposlechy (2024), který s využitím záznamů odposlechů soukromých telefonátů ruských vojáků předkládá drsné svědectví o stavu současné ruské společnosti a degradaci elementární lidskosti. Celovečerní film Tarase Tomenka Dům Slovo. Nedopsaný román (2024) zavede diváky do Charkova v roce 1927, kdy zde na Stalinův příkaz byl postaven družstevní bytový dům “Slovo”, v němž se významní ukrajinští tvůrci stávají aktéry podivného experimentu, který má vytvořit nového umělce sovětského typu. Celovečerní debut režiséra Filipa Sotnyčenka La Palisiada (2023), natočený ve stylu východoevropského neo-noir, zavádí do 90. let, kdy dva letití přátelé, policejní detektiv a soudní psychiatr, vyšetřují vraždu svého kolegy, do jehož ženy byli kdysi oba zamilováni. V novém filmu Romana Bondarčuka, satirické komedii Redakce (2024), je mladý biolog Jura během sledování svišťů v chersonské stepi svědkem zločinu. Nabízí svoje informace lokálním médiím, ale v kraji, kde vládnou fake news, se volby manipulují a všichni se chystají na ruskou agresi, spravedlnost a pravda nikoho příliš nezajímají. Klondike (2022) je sugestivní drama těhotné ženy z Donbasu z roku 2014, emočně rozpolcené mezi pasivně proruským manželem a aktivně antiseparatistickým bratrem, která začíná příliš pozdě chápat zákonitosti války. Režisérka Maryna Er Horbač získala za tento suverénně vedený příběh, vycházející ze skutečných událostí, cenu za režii na prestižním americkém Sundance Film Festivalu. Hlas Viktorie (2023) je dokumentární snímek, mapující porušování lidských práv ze strany ruské armády, která unesla z území Ukrajiny tisíce lidí a drží je jako zajatce v nelidských a nedůstojných podmínkách. Vypráví příběh učitelky matematiky a informatiky Viktorie Andruši, unesené ze svého domova v Černihovské oblasti v březnu 2022. Líčí její život před, během a po propuštění z půlročního zajetí. Dokument Zakořenění: národní komunity a původní národy Ukrajiny hledá odpověď na otázku, jak vypadá vlastenectví z pohledu ukrajinských Maďarů, Bulharů, Židů nebo krymských Tatarů, a ukazuje, jak široká je ukrajinská etnická rozmanitost. Tragikomická sci-fi režiséra Pavla Ostrikova Ty jsi vesmír (2024) se odehrává v blízké budoucnosti. Nerudný samotář Andrij Meľnyk, něco jako vesmírný popelář, se stane jediným přeživším po explozi na planetě Zemi. Hledá další přeživší, když se mu nečekaně ozve Catherine z francouzské vesmírné stanice. Najít ji ale není snadné. Životopisné drama Kyslíková stanice (2023) režiséra Ivana Tymčenka představuje skutečný příběh stěžejní osobnosti moderních dějin, bojovníka za práva krymských Tatarů, Mustafy Džemileva. Tomuto statečnému aktivistovi a disidentovi, odpůrci invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 udělil letos prezident ČR Petr Pavel medaili Za zásluhy 1. stupně.
TIP!
Časopis 46 - rubriky
Časopis 46 - sekce
DIVADLO
Případ pro Sociálku uvede tři premiéry
Pražské divadlo Venuše ve Švehlovce pořádá od 24. listopadu do 4. prosince 2024 již 10. ročník mezinárodního f celý článek
HUDBA
Inhaler přivezou do Prahy novou desku Open Wide
Po beznadějně vyprodané show v Lucerna Music Baru se Inhaler vrací do Prahy. Návykovou kombinaci indie-rocku a celý článek
OPERA/ TANEC
Smetanova opera Tajemství v režii Ondřeje Havelky
Bedřich Smetana: Tajemství
Nejnovější nastudování jedné z nejkrásnějších Smetanových oper v Národním divadl celý článek