zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Johann Sebastian Bach, vlastní rukou

Johann Sebastian Bach, vlastní rukou

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Výstavka k 260. výročí úmrtí skladatele se uskuteční v prostoru Českého muzea hudby do 30. srpna 2010.
Letošní bachovské jubileum připomínáme malou výstavkou, umístěnou ve stálé expozici Českého muzea hudby. Johann Sebastian Bach (21. 3. 1685, Eisenach – 28. 7. 1750, Lipsko) patří k završitelům barokní hudby a k osobnostem, bez nichž si dnes hudební historii ani nedokážeme představit. Bachova muzikálnost, nadání skladatelské i interpretační, umění improvizovat a zároveň zodpovědnost a píle, to vše se projevilo v rozsahu i v hloubce jeho díla. Životní cesta ho vedla přes Lüneburg, Arnstadt, Weimar, Mühlhausen a Köthen do Lipska, kde od roku 1723 působil jako ředitel kůru a kantor v kostele sv. Tomáše. Navštívil také jiná místa, v roce 1720 např. Karlovy Vary, kam jako dvorní kapelník doprovázel knížete Leopolda von Köthen. Byl otcem dvaceti dětí, věřícím luteránem, učitelem i milovníkem kávy… Jeho současníci a nejbližší následovníci ho oceňovali víc jako výkonného umělce, než jako skladatele. Ve 30. letech 19. století se Bachova hudba znovu dostala do popředí zájmu: v této souvislosti bývá uváděn Felix Mendelssohn-Bartholdy, který v roce 1829 nastudoval Matoušovy pašije a podnítil tak renesanci barokní hudby.

Hlavní motiv výstavy tvoří faksimile Bachových autografů (Dobře temperovaný klavír, Matoušovy pašije, Umění fugy). Originály těchto skladeb jsou uloženy v německých archívech a jen zřídkakdy se vystavují. Návštěvníci tak mohou alespoň v kopiích spatřit plastické Bachovo písmo, nejisté v posledních tazích Umění fugy, či naopak písmo pevné, písmo člověka, který ovládá svůj prostor v „proměnlivé hře světla a stínu, stoupajících a klesajících tahů“ (Esther Dosch, švýcarská grafoložka).

Skutečné poklady z našich sbírek představují dva tisky, vydané ještě za Bachova života. Jedná se o Klavierübung op. 1 – sbírku šesti partit (Lipsko, 1731) a pozdější Goldbergovské variace (Norimberk, 1742). Tyto dva rané bachovské tisky se zachovaly jen v nevelkém počtu institucí po celém světě: v naší republice jsou evidovány pouze v Českém muzeu hudby. Směřují za nimi bachovští badatelé, aby s rozechvěním zkoumali rukopisné přípisy v Goldbergovských variacích… psané bohužel ne přímo autorem hudby, pravděpodobně však jeho žákem Johannem Friedrichem Agricolou.

23.8.2010 01:08:00 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...