zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Královský sňatek - Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský 1310

Znamení - Dům u kamenného zvonu

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Další z řady výstav věnovaných nástupu Lucemburků na český trůn v roce 1310 (po sňatku Jana Lucemburského s českou princeznou Eliškou Přemyslovnou 1. 9. 1310) se uskuteční v Praze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí. Tento gotický městský palác s nárožní obytnou věží byl patrně součástí městské královské rezidence, upravené pro mladé královské manžele v prvním období po jejich příchodu do Prahy.
V prvním patře připomene expozice prvního českého krále z rodu Lucemburků a jeho rodinu, představí i osobnost královny Elišky, její přemyslovské kořeny a hlavní protagonisty královského dvora. Dobovému historickému kontextu bude patřit druhé patro. Je věnováno zástavbě pražského území mezi Pražským hradem a Vyšehradem v roce 1310 a životnímu stylu Pražanů na konci 13. a v první polovině 14. století.

Architektura Domu U Kamenného zvonu poskytuje nenahraditelný autentický rámec pro vzpomínanou historickou událost, včetně prostor s původními malbami a fragmenty originální sochařské výzdoby fasády i interiérů. Návštěvníci si budou moci prohlédnout původní gotické sklepy, seznámit se se stavebním vývojem Domu U Kamenného zvonu a s růstem terénu a zástavby od konce 13. do počátku 14. století v té části Staroměstského náměstí, na němž byl dům postaven. Nástěnné malby v přízemní kapli domu poodhalí duchovní svět jeho obyvatel, torza královských soch a pěších rytířů z fasády upozorní na vysokou úroveň sochařství v tehdejší Praze.
Kromě samotného Domu U Kamenného zvonu představují těžiště výstavy předměty z oblasti zlatnictví, iluminované rukopisy a archivní dokumenty. Ústředním exponátem je český královský poklad, nalezený ve Slezské Středě, jehož hlavní část – svatební koruna – se stala emblémem výstavy.
V části věnované obyvatelům tehdejších pražských měst, hradů a souvisejících lokalit bude jejich život dokumentován předměty denní potřeby pocházejícími zejména z archeologických výzkumů, fragmenty dobových staveb, listinnými dokumenty, některými uměleckými předměty, ale i prezentací fyzických modelů a využitím počítačové animace.
K výstavě, která potrvá v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí od 4. listopadu do 6. února příštího roku, je přichystán vědecký katalog, tištěný průvodce a rozsáhlý doprovodný program.

26.10.2010 03:10:26 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...