zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Alfons Mucha - Tváře

Alfons Mucha - Tváře

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jiný pohled na Alfonse Muchu se pokouší zprostředkovat výstava pořádaná Galerií Středočeského kraje v Kutné Hoře ve spolupráci s nadací Mucha Trust k uctění jubilea Alfonse Muchy (1860 - 1939).
Koncipoval ji přední znalec secesního umění Petr Wittlich nikoli jako běžnou výstavu přehledu Muchova díla, ale jako výstavu tematickou, soustřeďující se nicméně na hlavní Muchův výrazový a výtvarný prostředek, procházející celou jeho tvorbou.Tím byla ideální ženská postava, umožňující personifikovat tak zvanou Světovou duši, která podle ezoterického učení, jež se Mucha naučil vyznávat v symbolisticky orientovaném prostředí literární, divadelní a výtvarné Paříže let devadesátých 19. století, byla chápána jako spojnice ideálního a materiálního. Taková figura mohla být Muchou použita jak ve vysoce spirituálním Otčenáši, tak v komerčních plakátech doporučujících nákup určitého likéru nebo sušenek.

Herecká role této figury byla nejlépe vyjádřena v slavných plakátech pro Sarah Bernhardt, ale je přítomna vlastně ve všech Muchových náčrtech i realizacích a přechází plynule i do Slovanské epopeje.
Na Muchově moderním pojetí takové personifikace je nejzajímavější, že může být chápáno jako analogické k dobové francouzské sociální psychologii (Gabriel de Tarde), která se zajímala o problematiku reklamy v konzumní velkoměstské společnosti a učila, že nesmí být opomíjen imaginativní aspekt spotřeby, respektování ideálních prototypů a že akt spotřeby - a můžeme dodat i akt recepce uměleckého díla - je spojen s téměř "somnambulním" vztahem spotřebitele k těchto prototypům.
To navazuje i na výzkumy tehdejší psychiatrie (Jean-Martin Charcot a další), zabývající se hysterií, sugescí a hypnotismem, sledované s velkým zájmem i pařížskou uměleckou scénou. U Muchy lze sledovat tyto souvislosti jak figurálně a v pojetí ornamentiky, tak podrobněji v pojetí lidské tváře.

Výstava je otevřena v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře od 9. listopadu do 28. února 2011.

16.11.2010 01:11:13 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Igor Orozovič vydává album

Igor Orozovič

Herec a muzikant Igor Orozovič vydává debutové album nazvané Když chlap svléká tmu, které obsahuje jedenáct au celý článek

další články...