zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zahájení projektu INI Gallery

Zahájení projektu INI Gallery

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V dubnu 2011 zahájila svoji činnost (virtuální) galerie a platforma INI Gallery. Jejím specifikem je poněkud hybridní povaha: na jedné straně nezávislé projekty jako jsou výstavy, workshopy nebo publikace a na straně druhé podpora mladých autorů skrze prodej a pronájem jejich děl. Prostřednictvím těchto aktivit usiluje INI Gallery o otevírání světa kvalitního současného umění širší veřejnosti.

INI Gallery je založena na osobním přístupu jak k umělcům, tak ke klientům. Zastupuje pečlivě vybranou pětici autorů, z nichž tři pracují v médiu malby a dva ke své tvorbě využívají řadu prostředků od fotografie přes kreslenou animaci až po videoart. "Tvorba každého z těchto pěti umělců je naprosto jedinečná, plně vyjadřuje osobnost daného autora," říká spoluzakladatelka galerie Klára Adamcová. "Výběr umělců byl založen právě na myšlence této rozmanitosti a také opravdovosti jejich tvorby," dodává. Převážně geometrické kódované obrazy Jany Babincové tak střídají psychedelické hudebně-výtvarné vize Anežky Hoškové nebo filozofické meditace Vladimíra Houdka. Jan Pfeiffer interpretuje společný prostor a obecné děje skrze své specifické, osobní vnímání, Klára Jirková dodává bryskní a přesto poetické komentáře ke světu věčně monitorovanému průmyslovými kamerami a sociálními sítěmi na internetu.

Svoji výstavní činnost odstartovala INI Gallery spoluprací na přípravě výstavy Instituceum: Moderní instituce a současné umění, která je do konce června 2011 ke shlédnutí v budově bývalé prádelny areálu Psychiatrické léčebny Bohnice. Hlavní ambicí kurátorky výstavy a spoluzakladatelky INI Gallery Kariny Kottové je vyvolat diskuzi nad otázkou, jakou roli hrají instituce v našich životech, do jaké míry nás ovlivňují a jak můžeme přispět k jejich proměně. INI Gallery bude vyhledávat podobné zajímavé, i negalerijní prostory a využívat je k výstavám a kulturním akcím.
Součástí projektu INI Gallery se stává také populární platforma UMakArt: You Make Art, která kromě workshopů s českými i mezinárodními umělci konaných v alternativních galeriích nabízí workshopy na míru školám, rodinám s dětmi či firemním a zájmovým skupinám.
Dlouhodobým cílem INI Gallery je znovuoživení pojmu sběratelství uměleckých děl v českém prostředí. "Investice do uměleckého díla současného umělce je svého druhu adrenalinovou záležitostí," říká Tereza Jelínková, třetí členka zakládajícího týmu. "Počáteční investice se může - ale samozřejmě také nemusí - mnohonásobně vrátit. Motivací by ale neměly být především finance. Důležité jsou všechny ty méně logické důvody, od fascinace dílem až po podporu mladé české kultury."

17.5.2011 01:05:45 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

DILIA vyhlásila nový grant

DILIA

DILIA pokračuje ve své podpoře mladých talentů. Po již tradičních a dlouhodobých projektech, jako jsou Cena Ev ...celý článek


Broumov je pátým městem v řadě hostícím kulatý stůl

Klášter Broumov (Foto: Marek Jehlička)

Ve čtvrtek 23. května 2024 se v Broumově uskuteční kulatý stůl v rámci projektu Closing the Gap pořádaném orga ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a celý článek

další články...