zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jakub Schikaneder - život a dílo

J. Schikaneder – Mnich na mořském břehu

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

V souvislosti se současnou výstavou Jakuba Schikanedera ve Valdštejnské jízdárně představila Národní galerie rozsáhlou monografii kolektivu autorů věnovanou tomuto malíři.

Základní text je dílem dlouhodobého schikanederovského badatele Tomáše Vlčka, který se zde zaměřuje především na vývoj Schikanederova díla a jeho zařazení do kontextu soudobého evropského malířství. Tomáš Vlček považuje Schikanedera za eklektika, typického představitele malířství druhé poloviny 19. století, seznámeného s dobovými uměleckými proudy, které osobitě zpracovává a přetváří ve svém díle, jímž se pokouší řešit problémy kultury.

Veronika Hulíková přináší nové poznatky o soukromém životě Jakuba Schikanedera, který byl vzhledem k neexistenci pozůstalosti doposud takřka neznámý. V archivních materiálech a matrikách se jí podařilo např. vypátrat místa, kde během života malíř pobýval a díky novým informacím se podařilo rovněž identifikovat ženu na obraze V ústraní jako Emílii Nevolovou, s níž se Schikaneder v roce 1884 oženil. Veronika Hulíková se zabývá také působením Schikanedera na Uměleckoprůmyslové škole v letech 1885 až 1922, nejdříve ve funkci asistenta Františka Ženíška, pak jako vedoucího speciální školy pro dekorativní kresbu a malbu.

V kapitole Tomáše Sekyrky je pojednána Schikanderova účast v českém odboru kuratoria Moderní galerie a další oddíly mají za téma velmi zajímavou oblast malířských technologií a restaurování.

Již první Schikanderova výstava v roce 1998 vyvolala velký zájem sběratelů a na trhu se začala objevovat různá jeho díla, mezi nimž nechyběly kopie Schikanederových žáků z doby jeho pedagogické činnosti ale i novodobá falza. Nashromážděný rozsáhlý soubor Schikanederových obrazů umožnil NG provést systematický průzkum malířské technologie a laboratorně stanovit metody, které jsou prokazatelně použity pouze tímto autorem. Využíval např. speciální finesy pro dosažení světelných efektů - mikrofotografie ukazují plátna s různými vazbami i rozličné druhy podkladů - papír a dřevěné desky, zvláštní vrstvení barev a vymývání. Touto osobitou "architekturou barevných vrstev" dociloval romantické světelné atmosféry, kterou nikdo jiný neuměl napodobit. Novodobá falza jsou mimoto rozeznatelná i podle stáří (novosti) použitých pigmentů. Národní galerii se takto podařilo "prověřit" své fondy pokud jde o Schikanedera a podobně byla zkoumána i čtyřicítka děl, která byla na právě probíhající výstavu z různých zdrojů zapůjčena. Prestože stále ještě jsou některé Schikanederovy práce nezvěstné, o těch které jsou k dizpozici, již díky vědě není pochyb.

Katalog zahrnuje dále celkový soupis Schikanederova díla, v obrazové části je to na 300 položek včetně fotografií ztracených obrazů.

Nejen odborníkům tak tato publikace poskytuje maximální míru dnes známých faktů o životě a tvorbě Jakuba Schikanedera. Nové objevy a důkladné zpracování jsou kvalitami, které ji společně se zdařile koncipovanou výstavou dávají šanci stát se jednou z kulturních událostí roku.

7.5.2012 23:05:08 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma celý článek

další články...