zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pohledem romantika

Pohledem romantika

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Návštěvníci galerií s dušemi unavenými všemožnými koncepty a syrovostí současného umění se bez pochyb občerství na nové výstavě Národní galerie v Praze POHLEDEM ROMANTIKA.
Potěšující atmosféru navazuje hned instalace. Harmonie děl nevelkých formátů holandských a belgických mistrů 19. století a komorních prostorů salónků Salmovského paláce s původními podlahami, štuky, kamny ale i průhledy na město jakoby vystihovala touhy zjitřených romantiků po něčem jistém, neotřesitelném. Ne na všech obrazech se ale neobjevují jen idylické krajinky a pastýřské scény koupající se ve světelných vlnách nebo výjevy rodinného štěstí, romantická rozpolcenost přichází ke slovu v dramatických scénách temných mračen a stromů zmítaných poryvy větru nebo jen ve zlověstném přísvitu nadcházejících bouří.

Na výstavě zaujmou nejen dokonale a do nejmenších detailů realisticky propracované obrazy ale také takřka romantická osobnost jejich majitele, belgického sběratele Jefa Rademakerse. Tento velice úspěšný podnikatel v televizním průmyslu si našel vztah k umění až po své čtyřicítce, kdy jej jeho dosavadní život přestal uspokojovat. Opustil své povolání a začal jezdit po světě a studovat umění 19. století. Od toho již nebylo daleko k tomu, aby si obrazy začal také kupovat. Dnes jeho sbírka obsahuje na stovku děl belgických a holandských romantiků a patří k nejproslulejším soukromým kolekcím svého druhu na světě.
Výběrem exponátů vznikl před nedlouhou dobou soubor určený k poutím po evropských galeriích. První zastávkou byla v roce 2010 Ermitáž, dále například Umělecké muzeum v Tallinu, Národní muzeum v Rize, Gemeetmuzeum v Haagu a nyní Národní galerie v Praze. Umělecké instituce projevují o zapůjčení obrazů velký zájem nejen kvůli jejich výjimečnosti ale také kvůli tomu, že osvícený Jef Rademakers nevyžaduje za své obrazy žádné poplatky.
Záliby soukromých osob v roli sběratelů - takových jako Jef Rademakers - společně s nově probuzeným zájmem badatelů způsobily, že romantismus je opět ve fóru. Je spíše pravidlem v kunsthistorii, že opovrhované "nemoderní" styly v jakési přímé úměrnosti ke zrychlování doby začínají být po určitém čase opět objevovány a oceňovány (podobně jako např. historismus v architektuře).
Romantismus jako odklon od osvícenského racionalismu se projevil v širším evropském měřítku, v každé zemi měl však svá specifika. Pro holandské romantiky je příznačný návrat ke krajinomalbě Zlatého věku malířství v 17. a 18. století., zatímco pro Belgii je typická historická malba a návaznost na Rubense.
Současný český návštěvník na rozdíl od našich předků žádný z obrazů ještě vidět nemohl. Zásluhou Krasoumné jednoty totiž některé z nich navštívily Prahu už v době jejich vzniku ve 40. letech minulého století.
Výstava obsahuje mimo historických maleb celou škálu romantického repertoáru Je dělena do pěti sekcí. Hned v první místnosti začínají Zimní krajinou Andrease Schelfhouta "Krajiny". Dýchá z nich klid a vlahost letního dne jako např. z "rokokového" Odpočinku pod stromem J.G. Van Ravenswaye nebo z Měsíce žatvy Frederika Mariuse Krusemana ale i něco přízračného jako ze Stromů v bouři Pietera Kluyvera. "Mariny" jsou zastoupeny např. Ztroskotáním Christiana Kaunnemanse, mistrem "nokturn" byl Jacob Abels např. v obraze Za svitu měsíce, tajuplnou noční náladu zachycuje také Mnich meditující v noci u zříceniny F.M.Krusemana. Dalšími oddíly jsou " pohledy na města" a "figurální malba belgického biedermaieru", kde je nepřehlédnutelná ironická skica Starý zhýralec Basila de Loose.
Po prohlídce je možné pohodlně se usadit v přilehlých místnostech a věnovat se listování knihami o Holandsku či Belgii, podívat se na video, na němž se namalované krajiny promítají do současného holandského prostředí nebo si polámat hlavu v kvízu a sestavit si zátiší. V doprovodném programu přirozeně nechybí chybět komentované prohlídky, malířské dílny pro malé a o muzejní noci 8. června něco speciálního - výuka tanců 19. století.
Výstava "Pohledem romantika" probíhá v Salmovském paláci v Praze na Hradčanech do 1. září 2013.

28.5.2013 00:05:59 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t ...celý článek


Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o ...celý článek


DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Bastard: křížení lásky a zla

Esther Mertová a Dušan Vitázek (Bastard)

Městské divadlo Brno uvádí na Hudební scéně nové nastudování společného díla Zdenka Merty a Stanislava Moši BA celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

FOK zveřejnil program jubilejní 90. sezóny

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí 90. sezónu provedením monumentální Symfonie tisíců Gustava Mahlera celý článek

další články...