zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zlín, kolébka českého designu

Zlín - kolébka českého designu

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Výstava Zlín - kolébka českého designu si klade za cíl přiblížit počátky 75letého vývoje výuky a designérské praxe ve městě, kde byla vychována řada významných československých designérů. Škola umění, založená v roce 1939, by však nevznikla bez promyšleného systému školství, podporovaného firmou Baťa. První část výstavy je proto věnována meziválečnému pedagogickému úsilí o využití nových progresivních a nekonvenčních metod ve vzdělávání a výchově mladých žáků i pracovníků firmy Baťa.

Během éry Jana Antonína Bati se objevila koncepce Studijních ústavů, která navazovala a dále rozvíjela pedagogické trendy škol z 20. let, a také došlo k intenzivnější podpoře kultury a umění. To se projevilo například v pořádání salonů výtvarného umění a v založení poslední z baťovských vzdělávacích institucí - Školy umění. Její činnost je zde reprezentována především prvním designérským návrhem revolverového soustruhu MAS R 50, který vzešel ze spolupráce sochaře a učitele Vincence Makovského s baťovskými Moravskými akciovými strojírnami.

Další část výstavy je věnována tvorbě Zdeňka Kováře - žáka, spolupracovníka a následovníka Vincence Makovského. Kovář ve Zlíně roce 1947 založil obor tvarování strojů a nástrojů, jehož činnost od konce 40. a během 50. let slavila řadu mezinárodních úspěchů. V roce 1959 byl obor povýšen na vysokoškolskou specializaci. V tehdejším Gottwaldově (Zlíně) vznikl detašovaný ateliér tvarování strojů a nástrojů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. To s sebou přineslo řadu změn, například příchod architekta Františka Crháka, který obohatil výuku studiem tzv. predesignu. Tvorbě Františka Crháka je věnována poslední část, završující, společně s výstavou Československý průmyslový návrh 1968, koncept výstavy Zlín - kolébka českého designu.
Výstava původně vznikla pro akci Meet Czech Design - Boty, které dobývají svět. V budoucnu však bude Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně dále reflektovat a prezentovat mnohé ze zajímavých aspektů historie i současnosti zlínského designu.

Výstava Zlín, kolébka českého designu, kterou pořádá Kancelář Senátu a Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, probíhá ve Výstavní síni Senátu ve Valdštejnském paláci v Praze do 20. července 2014.

30.6.2014 15:06:42 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který ...celý článek


Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t ...celý článek


Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o ...celý článek



Časopis 19 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div celý článek

další články...

HUDBA

ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout celý článek

další články...