zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mariánské tapisérie na zámku v Kroměříži

Mariánské tapisérie na zámku v Kroměříži

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Téměř sedm let restaurovali v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí dvě monumentální tapiserie ze sbírek olomouckého arcibiskupství. Obnovená díla z konce 17. století s výjevy ze života Svaté rodiny se poprvé společně představí veřejnosti od 6. června do 28. září 2014 v Arcibiskupském zámku v Kroměříži. Výstava pořádaná Muzeem umění Olomouc a kroměřížským Národním památkovým ústavem se koná při příležitosti rekonstrukce Květné zahrady v Kroměříži, která vstupuje do závěrečné fáze.

Monumentální, více než tři metry vysoké a čtyři metry široké tapiserie Odpočinek na útěku do Egypta a Útěk do Egypta si podle kurátorky výstavy Simony Jemelkové objednal v poslední čtvrtině 17. století olomoucký biskup nebo některý člen olomoucké kapituly v dílně Van Der Goten v Antverpách. „Antverpy v té době byly jedním z velkých vlámských center výroby tapiserií. A dílna Van Der Goten patřila k významným antverpským rodinným podnikům, jehož příslušníci později v 18. století působili i za hranicemi Vlámska,“ doplnila Jemelková.
Tapiserie podle ní vynikají špičkovou kvalitou provedení složité gobelínové techniky, při které nebyly používány jen čisté barevné tóny, kladené vedle sebe, ale byly využity rovněž složité metody s efektem melírování, tedy propojování více barev. Jedinečné jsou i zpracováním novozákonních témat. „Ta jsou totiž na rozdíl od námětů ze Starého zákona v tvorbě tapiserií málo obvyklá, a to jejich význam v kontextu duchovní tvorby ještě zvyšuje,“ upozornila kurátorka.
Gobelíny jsou fragmentem původně rozsáhlejšího cyklu ze života Panny Marie. „Tapiserie byly již od středověku běžnou součástí interiérů olomouckého biskupství, ovšem teprve v pobělohorském období můžeme zaznamenat konkrétnější informace. V inventářích z doby Karla z Liechtensteinu-Castelkorna jsou zmínky o kobercích s náměty z Ovidiových Proměn, s loveckými motivy i s květinovou výzdobou. Ty se ale bohužel nedochovaly,“ doplnila kurátorka.
Restaurováním technologicky složitých tapiserií se přitom v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí zabývali v několika etapách téměř sedm let. Usilovná práce specialistů přinesla kromě záchrany hmotné podstaty památky rehabilitaci původního výtvarného vyznění a umožnila obě díla zařadit mezi nejlépe i nejautentičtěji dochovaná díla tohoto typu v České republice.
Kroměřížská výstava a její doprovodný katalog přitom přibližují nejen techniku restaurátorských postupů, nýbrž restaurovaná díla zasazují do širšího kontextu, především do souvislostí s tématem zahradního umění, které je důležitou součástí barokního životního stylu. „Co tapiserie a zahradní umění spojuje? Například to, že v pozadí výjevů obou gobelínů najdeme průhledy do renesančních a barokních zahrad, což si zřejmě vyžádal objednatel, biskup Karel II. z Liechtensteinu-Castelkorna, který současně vybudoval unikátní kroměřížské zahrady,“ vysvětlil zástupce ředitele Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal.

7.7.2014 15:07:56 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t ...celý článek


DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který ...celý článek


Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin celý článek

další články...