zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Petra Tuka Buzková / Introspekce

Z cyklu Introspekce, 4771, 2011

autor: archiv   

zvětšit obrázek

anyArt představuje výběr děl z cyklu Introspekce malířky Petry Tuky Buzkové. Autorka v malbách reflektuje své intenzivní zážitky z krajiny, jejichž prostřednictvím si uvědomuje samu sebe a vymezuje své já vůči okolí – krajině, světu. Výstava se uskuteční od 29. července do 9. září 2014, fusion hotel Prague, 360° bar & lounge Panská 9, Praha 1.

Cyklus je vystaven v originálním prostoru ve stylu Art Deca, kde se stává nedílnou součástí multi-kulturního konceptu fusion hotelu. Tématem cyklu Introspekce je osobní svět Petry T. Buzkové. I když vyobrazuje předměty blízké své osobě nebo používá autoportrét, nejsou vyobrazení realistickým ztvárněním skutečnosti. Jak předmět, tak autoportrét jsou ve vyobrazení posunuté do roviny vnitřního vnímání a prožívání daného okamžiku. Každého osobní svět se skládá ze zážitků, vzpomínek, myšlenek či vnímání okolního světa. Všechny tyto prvky formují naší osobu, naše já. Autorka si uvědomuje samu sebe a své Já vymezuje vůči okolnímu světu. Obrací pozornost do sebe sama nejen na myšlenkové úrovni. Reaguje na okolní podněty. Je fascinována rovinami času, což se odrazuje ve zpracování prožitků z dětství, přítomného okamžiku či projekcí budoucnosti. Tyto časové vrstvy se snaží prolnout ve vizuální podobě obrazu. Na vybraných plátnech z cyklu můžeme pozorovat krajinu, figuru či artefakt odkazující k autorčinu dětství.

I přes osobní prožitky, které jsou v dílech zakořeněné, je Petřina malba srozumitelná každému divákovi. Tato srozumitelnost nespočívá v konkrétním odhalení myšlenky a prožitku samotné autorky, ale v adaptaci jejího vyobrazení na vlastní prožitek diváka. Je na každém, aby na základě svých vlastních pocitů, zážitků a zkušeností s pomocí asociačních pochodů přečetl díla. Malby se tak stávají srozumitelné v osobní rovině každého návštěvníka a umožňují mu na základě asociace vzpomínat na vlastní zážitky.

Petra Tuka Buzková
je absolventkou Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně, kde studovala malbu v ateliéru doc. MgA. Petra Kvíčaly.
Jejím hlavním vyjadřovacím prostředkem je malba. Ve své tvorbě klade důraz na práci s barvou. Charakteristické je používání symbolů a metafor k vyobrazení témat. Inspiraci pro svou tvorbu nachází ve svém osobním světě, ale také v literatuře, jejíž témata na základě vlastního pochopení a zpracování vyobrazuje ve svých malbách. I přes osobní prožitky, které jsou v dílech zakořeněné, je Petřina tvorba srozumitelná každému divákovi.
Tato srozumitelnost nespočívá v konkrétním odhalení myšlenky a prožitku samotné autorky, ale v adaptaci jejího vyobrazení na vlastní prožitek diváka. Je na každém, aby na základě svých vlastních pocitů, zážitků a zkušeností s pomocí asociačních pochodů přečetl díla. Malby se tak stávají srozumitelné v osobní rovině každého z nás.

14.7.2014 08:07:40 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o ...celý článek


DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který ...celý článek


Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t ...celý článek



Časopis 19 - sekce