zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 4. týden

Bratři Bloomovi

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Bratři Bloomovi
Mistři podvodů v akci. Americká kriminální komedie (2008). Hrají: A. Brody, M. Ruffalo, R. Weiszová, R. Kikuchiová, M. Schell, R. Coltrane a další. Scénář a režie Rian Johnson. Absolvent filmové fakulty Jihokalifornské univerzity Rian Johnson (nar. 1973) natočil po zajímavém kriminálním příběhu z prostředí střední školy Zmizení (2005) další snímek, jehož hrdinové se nepohybují na té správné straně zákona. Bratři Bloomovi, protagonisté stejnojmenné kriminální komedie (2008), jsou už od dětství, jež strávili v osmatřiceti pěstounských rodinách, vynalézavými podvodníky. Mladší Bloom (Adrien Brody) však na rozdíl od svého vychytralého sourozence Stephena (Mark Ruffalo) chce s dosavadním životem skoncovat. Už pomalu nerozlišuje, kde končí realita a kde začínají lumpárny jeho bratra, a navíc se zamiluje do přitažlivé (a bohaté) fotografky Penelope (Rachel Weiszová). Krkolomné eskapády zavedou bratrskou dvojici do různých koutů světa, výrazná epizoda s krádeží vzácné knihy se odehrává v Praze. Vedle už zmíněných představitelů podávají ve filmu výrazné výkony i japonská herečka Rinko Kikuchiová (známá z Iňárrituova Babelu), která ztělesnila mlčenlivou odbornici na výbušniny Bang Bang, a známý herec rakouského původu Maximilian Schell, jenž si zahrál padoušského Diamantového psa.
Vysílání: 24.1., 23.50 hod., ČT1

Silnější než život
I lék se může stát drogou. James Mason v hlavní roli amerického filmu (1956). Dále hrají: B. Rushová, W. Matthau, R. Simon, Ch. Olsen a další. Režie Nicholas Ray. Hollywoodská autocenzura (tzv. Production Code neboli Produkční kodex) zabraňovala po dlouhá léta tomu, aby se ve filmech objevovaly určité kontroverzní aspekty. Jedním z nich bylo i užívání narkotik. V polovině padesátých let se však už objevily snímky, které se tímto tématem zabývaly. Proslulé je Premingerovo drama Muž se zlatou rukou (1955) s velkým výkonem Franka Sinatry v úloze drogám propadlého hudebníka, už méně známý je film režiséra Nicholase Raye (např. Rebel bez příčiny nebo Johnny Guitar) o nemocném učiteli, jemuž se dostane léčby v podobě nového "zázračného" léku, který ovšem při špatném dávkování může vyvolat nejen závislost, ale i těžkou psychózu. Snímek Silnější než život (1956) vznikl podle článku v časopisu The New Yorker, čerpajícího ze skutečného případu, na popud herce Jamese Masona, který byl také producentem. Přes problematické souvislosti (lék kortizon jmenovaný ve filmu měl nebezpečné vedlejší účinky při svém uvedení na trh v roce 1948, ale v polovině padesátých let už byl relativně bezpečným medikamentem, takže farmaceutická společnost vyrábějící lék se proti filmu ohradila) je Silnější než život i po letech působivým portrétem psychicky postiženého člověka se všemi vlivy, jež tato situace představuje nejen pro jeho rodinu, ale i pro společnost. Postava učitele Eda Averyho patří k nejlepší Masonovým hereckým kreacím. Ve vedlejší roli jeho kolegy se objevuje pozdější slavný komik Walter Matthau. Snímek v době svého uvedení kromě farmaceutických kontroverzí příliš pozornosti nevzbudil (byl uveden v soutěži benátského festivalu, ovšem zůstal bez ocenění) a náležitého ohodnocení se dočkal až s mnohaletým zpožděním.
Vysílání: 19.1., 00.15 hod., ČT2

Mužská srdce (Männerherzen)
Bojují, milují a blázní. Německá komedie o lásce z mužského pohledu (2009). Hrají: T. Schweiger, Ch. Ulmen, F. D. Fitz, W. Wilke Möhring, J. von Dohnányi a další. Režie Simon Verhoeven. Uhrančivá romantická komedie herce a režiséra Simona Verhoevena byla koncipována jako mužský protipól vůči ženským snímkům a seriálům typu Sex ve městě. Verhoeven se při psaní scénáře chtěl vyhnout typickým schématům romantických filmů, především co se týče zobrazení mužů, přičemž vycházel z vlastních zážitků a vyprávění přátel. Aby postihl rozličné osobnosti mužů a jejich přístupy k partnerskému životu, láskám a kariéře, přichází s vyprávěním, kde se vzájemně proplétají životní cesty pětice rozličných mužů, které na první pohled spojuje pouze věk v rozmezí třiceti a čtyřiceti let a fakt, že navštěvují stejné fitcentrum. Charismatický a sebevědomý hudební producent Jerome (Til Schweiger) má život jako z pánského magazínu, ale luxus a nevázané známosti jsou vykoupeny jednak tím, že musí přijímat zakázky, které se příčí jeho vkusu, ale také že jeho život postrádá lásku. Nedospělý zmatkař Phillipp (Maxim Mehmet) naopak už ženu svého srdce našel, ale není zrovna v situaci, aby spolu mohli založit rodinu. Jeho kamarád Niklas (Florian David Fitz známý z romanticko-komediálního seriálu Deník doktorky) vždy měl život naplánovaný do nejmenšího detailu, ale nyní, když má těsně před svatbou, začíná zvažovat, jestli mu náhodou něco v životě neuteče. Uťápnutý úředník hygienického ústavu Günther (Christian Ulmen) zase zkouší štěstí na seznamkách, ale jeho roztěkaná osobnost není kompatibilní s ženami, které potkává. Když konečně najde ideální ženu pro sebe, stojí v cestě jejich vzájemnému štěstí její machistický manžel, řidič metra Roland (Wotan Wilke Möhring), který za nelítostným zevnějškem skrývá citlivé nitro. Výtečně vystavěný scénář zabydluje životy všech jmenovaných jednak výraznými ženskými postavami, ale také rozličnými dalšími mužskými figurkami, které fungují jako katalyzátory pro emoce hlavních hrdinů. Režisér a scenárista část hlavních postav již při psaní scénáře profiloval podle jejich představitelů, díky čemuž dochází k bezešvému prolnutí osobnosti či hereckých schopností aktérů a charakterů jejich postav. Okouzlující film, jehož šarm ještě umocňují trefně vybrané písně, se stal v německy mluvících zemích masovým hitem. Na základě úspěchu vzniklo o dva roky později ještě přímé pokračování.
Vysílání: 21.1., 22.15 hod., ČT2

Hluboko
Jako jediný z posádky přežil potopení rybářské lodi, a ještě v mrazivých vodách oceánu doplaval k pevnině. Islandské drama podle skutečných událostí (2012). Hrají: Ó. D. Ólafsson, J. G. Jóhannsson, S. H. Stefánsson, T. L. Gunnarsson a další. Režie Baltasar Kormákur. V březnu roku 1984 překvapila obyvatele Islandu událost, kterou někteří označovali jako zázrak. Po nečekané prudké bouři se několik kilometrů od pobřeží potopila rybářská loď i s celou posádkou. Jeden člen posádky však popřel veškeré vědecké předpoklady a přežil šest hodin v ledovém oceánu. Gulli sám bez pomoci doplaval až ke břehu islandského ostrova a překonal i strastiplnou cestu přes pusté lávové pole. Ačkoliv lékaři podrobili Gulliho řadě testů, dodnes nepřišli s pádným osvětlením, jak podobný nápor mohl vydržet. Silný a tajemný lidský příběh, který se na Islandu stal legendou, inspiroval slavného režiséra a scénáristu Baltasara Kormákura k natočení filmu Hluboko. Snímek zachycuje nejen celou událost, ale také následující mediální smršť, kterou příběh zázračně zachráněného trosečníka vyvolal. Na pozadí celého příběhu se vine téma síly lidské vůle a osamění přeživšího. Kormákurův film opanoval domácí filmové výroční ceny Edda a byl uvedený v soutěži řady mezinárodních festivalů.
Vysílání: 23.1., 23.00 hod., ČT2.

Muž bez hvězdy
Sedlo bylo jeho domovem. Kirk Douglas v hlavní roli amerického westernu (1955). Dále hrají: J. Crainová, C. Trevorová, W. Campbell, R. Boone, J. C. Flippen a další. Režie King Vidor. Dempsey Rae (Kirk Douglas) je tulákem bez jasného cíle, který miluje otevřené pláně a nenávidí ostnatý drát, bránící v pohybu nejen dobytku, ale i člověku. Nechá se zaměstnat na rozlehlém ranči, jehož majitelka Reed Bowmanová (Jeanne Crainová) se právě vrátila z Východu. Zkušený, byť příliš nezávislý honák se vždycky hodí. I když s ním musí najmout také nezkušeného Jeffa (William Campbell), jenž s ošlehaným veteránem tvoří nerozlučnou dvojici. Místo poklidné práce na ranči se však schyluje k válce mezi bohatou rančerkou a jejími menšími sousedy... Snímek Muž bez hvězdy (1955) se sice odehrává ve Wyomingu, ale natáčel se v exteriérech jihokalifornského Conejo Valley. Kirk Douglas, který byl v padesátých letech jednou z největších mužských hollywoodských hvězd, dodává své postavě až hyperaktivní energii a dokonce tu předvádí své hudební vlohy - nejenže zpívá, ale ještě se k tomu doprovází na banjo. Hollywoodský veterán King Vidor (1894–1982), který se zařadil mezi přední režiséry už na sklonku němé éry (Přehlídka smrti, Ecce Homo!), měl s westerny několik zkušeností, např. Texasští jezdci (1936) a Souboj na slunci (1946), a věděl, co tento specifický žánr potřebuje. Vedle Douglasova energického herectví ve filmu asi nejvíc zaujme Claire Trevorová ve své časté postavě ženy pochybné pověsti, ale zlatého srdce. Pod titulky filmu uslyšíme titulní píseň v podání známého zpěváka Frankieho Lainea. Jeho předloha, stejnojmenný román Dee Linforda z roku 1952, byla znovu zfilmována Jamesem Goldstonem pod titulem Muž jménem Gannon (1968).
Vysílání: 24.1., 13.35 hod., ČT2

18.1.2015 14:01:02 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek



Časopis 21 - sekce

HUDBA

Childish Gambino: poprvé v O2 areně

Childish Gambino

Na co sáhne, to promění ve zlato. Donald Glover aka Childish Gambino se vrací na koncertní pódia. Čtyřnásobný celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Novinky z Institutu Pavla Šmoka

Luboš Ogoun (Foto: Institut Pavla Šmoka)

V Institutu Pavla Šmoka (IPŠ) v Braníku je i v roce 2024 zpřístupněna videotéka se studovnou s archivem tiskov celý článek

další články...