zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cesta Utrpení Panny Marie Bolestné

Poutní místo Hluboké Mašůvky

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Křížové cesty zasvěcené utrpení Kristovu se nacházejí na četných místech naší krajiny. Cesta, která připomíná utrpení Panny Marie, bude pravděpodobně ojedinělá. Byla vystavěna na mariánském poutním místě, jehož tradice uctívání ženských božstev sahá daleko do minulosti. V Hlubokých Mašůvkách nedaleko Znojma bylo objeveno neolitické sídliště a na něm další slavná „moravská Venuše“, hliněná soška ženského idolu, dnes vystavená v Moravském zemském muzeu v Brně. Je pozoruhodné nebo možná i logické, jak ukazují podobné příklady, že na těchto místech dochází o tisíce let později ke zjevení Panny Marie, jako se stalo v 17. století i zde.

Od onoho okamžiku byly zaznamenávány případy zázračného vyléčení vodou z místního pramene. Brzy sem začali směřovat davy poutníků, následně byl vystaven kostel, kaplička a jiné stavby pro jejich potřeby.

Dnes je areál na návsi v Hlubokých Mašůvkách opět připravený přivítat všechny příchozí. Kostel i ostatní dochované budovy jsou opravené, prostor před kostelem se starými stromy lemuje z obou stran galerie barokních soch našich světců a ve strži pod kostelem stále tryská zázračný pramen. Přibyla malá „kolonáda“ u studánky a amfiteátr mezi skalami před lurdskou jeskyní, která působí velmi autenticky a kde se konají u secesního oltáře bohoslužby.

Nad tímto přírodním chrámem na cestě ve svahu vznikl památník šedesátky mariánských poutních míst – na stromech jsou jejich vyobrazení. Na svažité mýtině pak křížová cesta – po obou stranách bílé kapličky s obrázky ve stylu venkovského baroka avšak až z poválečné doby a nad nimi se tyčí novodobá Kalvárie – tři dřevěné kříže z roku 1992.

Povětšinou jsou to objekty příznačné i pro jiná poutní místa. Zvláštností je v horní části kopce zcela nová „Cesta Utrpení Panny Marie Bolestné“, která pojímá Kristův život a jeho utrpení z pohledu Panny Marie. Sedm zastavení – sedm kapliček s obrazy malířky Bedřišky Znojemské znázorňuje nejen konkrétní novozákonní události, ale dává je do aktuálních souvislostí, tak jak je mohou pociťovat a prožívat lidé dneška. Např. scéna s útěkem svaté rodiny do Egypta je symbolem pro všechny, kdo byl i vyhnáni a museli opustit svůj domov- právě nyní nanejvýš žhavé téma, obraz Panny Marie hledající ztraceného Ježíše odkazuje na všechny „ztracené“ děti na šikmé ploše, propadlé závislostem, špatné společnosti, v zastavení u hrobu Panna Marie gestem své ruky ochraňuje veškerý život na zemi. Sedm zastavení připomíná bolestné okamžiky v životě Panny Marie, která se v nich účastní bolesti současn&eacut e;ho světa. Každá kaplička je také ještě věnována určitému okruhu ve společnosti a tito lidé jsou jejími „patrony“ – mladí, politici, zdravotníci nebo stavebníci Cesty.

Cesta povstala z práce dobrovolníků a různých sbírek a byla vysvěcena v roce 2001. Jaksi symbolicky ústí u památníku padlým legionářům z Hlubokých Mašůvek a propojuje i takto duchovní svět se světem dnešním, reálným.

19.10.2015 17:10:56 Helena Kozlová | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Svatá Zdislava a Cesty víry

Světci a svědci: Svatá Zdislava

Znovuotevření baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Přímý přenos slavnostní mše, kt ...celý článek



Časopis 18 - sekce