zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Peter Weibel: Socialmatrix

Peter Weibel

autor: Z webu   

V Galerii Rakouského kulturního fóra v Praze se uskuteční výstava - Peter Weibel: SOCIALMATRIX (Práce z let 1965 – 1979). Vernisáž se koná ve středu 5. května 2004 od 17:00 h za přítomnosti umělce. Výstava potrvá do 18. června 2004.
Výstava raných prací Petra Weibela v Rakouském kulturním fóru je součástí velké řady prezentací, které se k jeho šedesátým narozeninám v letošním roce uskuteční v mnoha evropských galeriích, v Karlsruhe, Berlíně, Grazu, Ljubljaně, Budapešti aj.

Peter Weibel jako vysokoškolský profesor, mediální teoretik, umělec, filosof a autor velmi komplexních a podnětných výstav /z posledních je třeba zmínit výstavy Iconoclash – Image-making in Scince, Religion and Art; M_ARS; Phantom der Lust v Karlsruhe a Grazu/ je osobností, která reprezentuje nejen v nejširším rozsahu soudobou rakouskou kulturu, ale galvanizuje celou mezinárodní uměleckou scénu.
Peter Weibel od samého počátku své umělecké práce spojoval uměleckou činnost s vědeckým, poznáním a rozšiřoval pojem umění jako aktivity v nejširším sociálním a politickém poli. Už od 60. let svými tele-akcemi, video-texty, text-procesy/Tele-Ationen, Video-Texten, Text-Prozessen/, analýzou našeho vnímání, analýzou médií a experimenty s novými technologickými prostředky, přispěl významně k nové definici umělecké praxe – praxe jako specifického poznání a nástroje kritiky společnosti a nástroje sloužícího k proměně pojmu reality. Jako jeden z prvních propracoval teorii elektronických médií, jejich podíl na proměně našeho vědomí a používal je aktivně ve svých instalacích, ve své pedagogické práci na německých, amerických a rakouských uměleckých univerzitách i jako pozdější iniciátor a vůdčí osobnost Ars Elektronica v Linci.
Rakouské kulturní fórum pokládá tento historický pohled za velmi důležitý příspěvek ke vzájemnému poznání české a rakouské kultury, protože právě v této době nejdeme mnoho paralel. Konkrétní a vizuální poezie básníků Jiřího Koláře, Josefa Hiršala, Bohumily Grögerové a československé akční umění 60. – 70. let spolu s akcemi vídeňských akcionistů a básníků a s dílem Petra Weibela, Valie Export a dalších se tu potkávají v širším a zatím méně známém poli evropského kontextu.

4.5.2004 23:05:06 Redakce | rubrika - Zveme ...