zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmové tipy 20. týden

Vůně vanilky

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vůně vanilky
Barbora Munzarová a Jiří Dvořák v televizním filmu o lidské touze, lásce a odpovědnosti k bližnímu na pozadí konce 2. světové války, kdy západní Čechy osvobozovali Američané (2001). Dále hrají: J. Hlaváčová, J. Schmitzer, P. Kříž, J. Háma, M. Hádek, R. Štolpa a další. Scénář L. Konášová. Kamera P. Polák. Režie J. Strach. V květnových dnech roku 1945 končí druhá světová válka. Pro Annu Zofovou (B. Munzarová), žijící s matkou (J. Hlaváčová), manželem (J. Schmitzer) a nevlastními dětmi na statku kdesi u Kašperských Hor v západních Čechách, nastává chvíle těžkého rozhodnutí. Přivdala se sem po návratu z Anglie, kde se učila cukrářkou, aby po smrti své sestry spolu s jejím manželem převzala zodpovědnost za statek i děti. Venkovské prostředí je ale Anně cizí, vztah s mužem je nenaplněný. Když na statek přijíždějí američtí vojáci, kteří osvobozují kraj, silně prožitý vztah k jednomu z nich jí nabízí novou životní šanci. Má Anna právo všechno opustit a odejít se Stanleym (J. Dvořák) do Plzně a možná i do Ameriky? Snímek uvádíme u příležitosti 75. výročí osvobození našich zemí.
Vysílání: 12.5., 21.00 hod., ČT1

Fany
Jiřina Bohdalová, která nedávno oslavila 89. narozeniny, a Jiřina Jirásková v českém filmu o veselém i strastiplném soužití dvou rozdílných sester (1995). Dále hrají: M. Donutil, A. Goldflam, M. Huba, O. Vlach, J. Třebická, A. Hegerlíková a další. Scénář J. Hubač. Kamera J. Macháně. Režie K. Kachyňa. Slavný film režiséra K. Kachyni podle scénáře J. Hubače si hned při své premiéře získal srdce diváků a i při každém dalším uvedení se znovu setkává s velkým diváckým ohlasem. Byl rovněž oceněn na mnoha významných festivalech. Jde doslova o herecký koncert dvou dam – Jiřiny Bohdalové, která nedávno oslavila své 89. narozeniny, a Jiřiny Jiráskové. Nahlédneme do světa dvou stárnoucích sester, intelektem i povahou zcela odlišných, a to s citlivým humorem a velkým pochopením, který tomuto snímku náleží. Ta první z nich, Jiřina Venclovská (J. Jirásková), je náročnou, úspěšnou a obávanou primářkou interního oddělení v městské nemocnici. Ta druhá, Fanynka (J. Bohdalová), je i ve zralém věku nevinným dítětem, které hledí na svět s naivní důvěrou a úsměvným očekáváním. Ta první se o sebe umí postarat dokonale, ta druhá je v dětinské nesamostatnosti odkázána na vnímavou péči bližního, který ji bude umět pochopit a milovat. Celý život žily tyto dvě ženy životy navzájem nezávislé. Osud je ale svedl dohromady a obě musejí projít krkolomnou cestou nesnadného soužití s neustálými rozmíškami.
Vysílání: 13.5., 21.40 hod., ČT1

Čert ví proč
Iva Janžurová a Tatiana Pauhofová v oblíbené pohádce o království, kde slušnost a úctu k lidem nahradila láska k moci a penězům. Koprodukční film ČT. Dále hrají: J. Somr, Š. Kubišta, I. Shvedoff, C. Kassai, J. Lábus, E. Holubová, P. Liška, Z. Suchý, J. Kohák, P. Čtvrtníček, V. Koubek a další. Scénář R. Vávra a O. Šulaj. Kamera R. Greičius. Režie R. Vávra, letošní jubilant. V zemi krále Dobromila (J. Somr) si přestali vážit poctivé práce, čestnosti a úcty mezi lidmi. Do krajiny se místo toho postupně vkrádá moc pekla, a tak ti, ve kterých zůstal ještě zbytek slušnosti, raději prchají pryč. Trochu popletená bylinkářka Apolena (I. Janžurová) má sen, že krajinu zachrání "spasitel", který přijede na oslu a vezme si královu dceru Aničku (T. Pauhofová) za ženu. Kdo by však věřil bylinkářce, která svými zázračnými lektvary vždy natropí víc škody než užitku? Když je v kraji nejhůř, král v bezmocnosti upíše svoji duši peklu a vládu převezme jeho podlý ministr (J. Lábus). Tehdy přichází do království nenápadný, veselý snílek Filip (Š. Kubišta). Když ho Apolena uvidí s oslem, je přesvědčena, že to je ten pravý zázračný zachránce. Nikdo netuší, že je to vlastně princ ze sousedního království. Pohádka získala v roce 2003 cenu za výtvarný počin na 25. festivalu české filmové komedie Novoměstský hrnec smíchu v Novém Městě nad Metují. Režie pohádky se ujal letošní jubilant Roman Vávra (9. 5. 1965).
Vysílání: 15.5., 20.10 hod., ČT1

Ostře sledované vlaky
Václav Neckář jako nesmělý železničářský elév ve slavném filmu podle novely Bohumila Hrabala, oceněném Oscarem. Natočený kameramanem Jaromírem Šofrem, který v těchto dnech slaví své 80. narozeniny (1966). Dále hrají: J. Somr, V. Valenta, J. Bendová, V. Brodský, L. Havelková, J. Zelenohorská a další. Scénář B. Hrabal a J. Menzel. Režie J. Menzel. První celovečerní film režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky vznikl podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala v roce 1966. Po povídkovém filmu Perličky na dně a krátkých hraných snímcích Fádní odpoledne a Sběrné surovosti je i tento film dokladem nesmírné obliby, jíž se Bohumil Hrabal těšil mezi mladými umělci. Přepis útlé novely se vyznačuje na svou dobu originálním spojením nepatetického líčení okupačních let, jak se projevují na malém venkovském nádražíčku, a soukromých trablů jednotlivých hrdinů. Film ve své době vzbudil mimořádnou pozornost doma i v zahraničí, hlavně pro něžný i drsný humor, který prostupoval příběh o nelehkém dospívání mladého železničáře, i pro neobvyklý pohled na válečné dění. Snímek získal mnoho domácích i mezinárodních cen, mezi nimi i druhého Oscara pro naši kinematografii. Jako jediný zástupce naší kinematografie byl zařazen i mezi sto nejlepších filmů světa. Znovu budete mít možnost posoudit míru hereckého talentu Václava Neckáře, který v tomto filmu vytvořil svou první filmovou roli. Z dalších výborných hereckých výkonů připomeneme výpravčího Hubičku v interpretaci Josefa Somra, přednostu stanice v podání neherce Vladimíra Valenty, lidsky hřejivou paní přednostovou Libuše Havelkové a Vlastimila Brodského v roli kolaborantského rady.
Vysílání: 14.5., 22.00 hod., ČT2

Polnočná omša
Vánoční idyla ve stínu strachu. Slovenský film podle divadelní hry Petra Karvaše (1962). Hrají: H. Meličková, J. Kroner, M. Baraová, L. Chudík, K. Machata, E. Vášáryová, I. Mistrík, H. Hasse, V. Šmeral a další. Režie Jiří Krejčík (Ve slovenském, německém a českém znění). Je Štědrý den 1944. Bez ohledu na tento významný křesťanský svátek probíhají na Slovensku kruté nacistické represe. Za účast ve Slovenském národním povstání a za pouhou pomoc partyzánům Němci po stovkách popravují muže, ženy i děti. Usedlá maloměstská rodina Kubišových se v této době snaží přežít válku jak se dá, i kdyby to mělo znamenat kolaboraci. Syn Marián je velitelem fašistických gard, jeho cynický švagr Paľo podniká a snaží se držet co nejvíc stranou. Paľova žena Angela si začala románek s nacistickým majorem Breckerem, který u Kubišových bydlí. Vážné ohrožení pro všechny včetně starých rodičů však přinese devatenáctiletý syn Juraj, který bojoval s partyzány a kterému se podařilo utéct před popravou. Mladík se domů dostane se zraněnou nohou. Zatímco Němci kvůli uprchlíkovi provádějí dům od domu prohlídky, Juraj na půdě čeká na lékařskou pomoc a začíná blouznit v horečkách. A v přízemí probíhá "idylická" štědrovečerní večeře, na kterou se nechal pozvat sám major Brecker. Vynikající psychologické válečné drama o maloměšťáctví, zbabělosti a o zoufalé snaze přežít i za cenu popření všech mravních principů natočil ve slovenské produkci český režisér Jiří Krejčík. Film vznikl podle stejnojmenné divadelní hry Petra Karvaše. Exteriéry byly natočeny v Banské Štiavnici.
Vysílání: 11.5., 22.45 hod., ČT art

Cukrová bouda
Baladický příběh ze severomoravského pohraničí roku 1945. Filmový přepis novely Vladimíra Körnera Zrození horského pramene (1980). Hrají: J. Švandová, M. Dlouhý, M. Mikuláš, L. Kostelka, M. Macháček a další. Scénář V. Körner a K. Kachyňa. Kamera J. Čuřík. Režie K. Kachyňa. Novela spisovatele Vladimíra Körnera Zrození horského pramene se stala námětem psychologického filmu Cukrová bouda, který v barrandovském studiu natočil v roce 1980 režisér Karel Kachyňa. Tematicky se film vrací do období těsně po skončení druhé světové války, do doby, kdy řada lidí v zcela nových podmínkách začínala budovat svůj nový život. Takový je i osud hlavní představitelky mladé vdovy Přibylové, která se krátce poté, co byl její manžel v posledních dnech války zastřelen, přestěhuje se svými dvěma syny do malé, téměř opuštěné severomoravské vesničky, aby se zde pokusila znovu začít žít. Ocitla se náhle v neznámém drsném kraji mezi neznámými lidmi. Doba byla složitá, v kraji ještě řádily zbytky fašistických band. V této složité atmosféře se Ondra, starší ze dvou synů, seznamuje s německým antifašistou Bartlem, který se nedávno vrátil z koncentračního tábora. Později mezi nimi vzniká silné pouto, které přeruší až tragická událost. Kameramanem tohoto poetického, baladicky laděného příběhu je Jan Čuřík, vynikající herecké výkony odvedli Miroslav Macháček, Lubomír Kostelka a Jana Švandová.
Vysílání: 12.5., 22.40 hod., ČT art

7.5.2020 17:05:47 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b celý článek

další články...