zvláštní poděkování
Volný.cz

Judaismus a Skrytá církev Koinotes

Judaismus

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Náboženství světa: Judaismus
Dokumentární cyklus o nejvýznamnějších světových náboženstvích, jejich vzniku, legendách a rituálech (2005). Režie J. Matějková. Židovství je jedno z nejstarších náboženství světa, které vede k víře v jednoho Boha. Má zásadní význam pro dějiny a současnost lidstva. Židů je ve srovnání s křesťany nebo muslimy velmi málo i vzhledem k pohnutým dějinným událostem minulého století. Z odhadovaných třinácti milionů Židů jich žije pět a půl milionů v Izraeli a zbytek v Evropě a USA, především v New Yorku a Los Angeles. Ve čtvrtém dílu cyklu o náboženstvích světa se seznámíme s jejich legendami, rituály a obřady, posvátnými místy a památkami. A zamyslíme se také nad tím, co dal judaismus světu.
Vysílání: 01.3., 19.20 hod., ČT2

Zakázaný Bůh (9/13) - Skrytá církev Koinotes
Tajný biskup Felix Maria Davídek očekává po roce 1968 další vlnu perzekucí. Zkušenost z padesátých let ho vede ke koncepci podzemní církve. Dokumentární seriál o dějinách katolické církve v letech 1945–1989. Režie J. Hanák (Premiéra). V dubnu 1950 byl zatčen katolický kněz Felix Maria Davídek. Okénkem na záchodě se mu povedlo uprchnout a nějakou dobu se skrývat. Když ale chtěl překročit hranice v září téhož roku, byl spolu s dalšími, mj. s Vlastou Černou, zadržen a celá skupina byla v roce 1952 souzena ve vykonstruovaném procesu. Nejvyšší trest si odnesl Davídek, odsouzený na 24 let vězení. V nejtěžších československých věznicích organizoval vzdělávání vězňů a byl často trestán korekcemi. Především ale promýšlel, jak bude vypadat církev v budoucnosti. Po svém propuštění v roce 1964 začal pracovat na ilegální struktuře katolického vzdělávání. V roce 1967 byl vysvěcen tajným biskupem a v začínající normalizaci s předpokladem dalšího útlaku rozvíjel další činnosti neoficiální církve, tedy církve, která fungovala v tajnosti bez státního dozoru a povolení. Davídek vysvětil celkem 70 tajných kněží, někteří z nich byli i ženatí, a také sedm dalších biskupů. Na kněze vysvětil také několik žen, což dodnes vyvolává kontroverze. Jednou z těchto žen byla Ludmila Javorová, Davídkova blízká spolupracovnice. Neoficiální církev nazývající sebe sama Koinotes (řecky „společenství“) je dodnes diskutovaným fenoménem opředeným řadou mýtů. Skrytá církev Koinotes je devátým dílem třináctidílného dokumentárního seriálu Zakázaný Bůh, který na příbězích a v kontextu ukazuje dějiny katolické církve v Československu v letech 1945–1989.
Vysílání: 04.3., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 05.3., ČT2., 08.3., ČT2

22.2.2021 12:02:21 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Otec genetiky bude mít svůj otisk

Mendel – otec genetiky (seriál ČT)

Mít svou DNA vpravenou do monumentu oslavujícího jednu z největších českých a světových osobností – otce ...celý článek


Víra tipy 17. týden

Křesťanský magazín

Sváteční slovo teologa Tomáše Čirže
Neúspěchy, nezdary a prohry jako životní výzvy (Premiéra). Teolog a ško ...celý článek


Víra tipy 16. týden

Moravský halál

Mše svatá 4. neděle velikonoční
Skaut, horolezec a spisovatel Josef Prokeš v mimořádném přímém přenosu z Ko ...celý článekČasopis 16 - sekce

HUDBA

Morcheeba - Blackest Blue

Přebal alba

Blackest Blue je desátým studiovým albem britské skupiny Morcheeba, jež působí na hudební scéně bezmála tři de celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Dokumentární film Talent

Talent

Talent
Nora Lubaddová, Adéla Řehořová, Jan Čmejla a Richard a Eduard Kollertovi jsou děti, které jsou výjim celý článek

další články...