zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 52. týden

Egypt z výšky

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Rozmařilé Benátky
Benátky byly v dobách své největší slávy v osmnáctém století vyhlášené jako epicentrum zhýralosti a nemravnosti. Výpravný francouzský dokument odkrývá skandály i vrcholná díla rozmařilých Benátek. Žádné jiné město na světě nikdy neinspirovalo tolik snů, tužeb a fantazií a nevyvolalo tolik slz, jako Benátky. Zlatý věk benátské kultury od renesance až po baroko ve výpravném francouzském dokumentu.
Vysílání: 31.12., 15.10 hod., ČT2
Opakování: 02.1., ČT2

Egypt z výšky
Další z projektů slavného režiséra Yanna Arthuse–Bertranda, který k natáčení využívá vrtulníky nebo horkovzdušné balóny. Francouzský dokument. Abú Simbel. Horní Egypt. Místo zasvěcené nejvyššímu bohu Amonovi, nepoznatelnému stvořiteli. Chrám je starý čtyři tisíce let. Ani dnes však neztratil nic ze své velkoleposti. Záhadný svět hieroglyfů, tajemných hrobek a božstev se zvířecími hlavami. Dvakrát do roka se tu koná tradiční slavnost. Sjíždějí se sem lidé z celého světa, aby na vlastní oči spatřili vcházet slunce do chrámu. Když sluneční paprsky proniknou dovnitř, ozáří sochu faraóna Ramesse druhého. Je to neobyčejný zážitek. Jako bychom se vrátili zpátky v čase. Počátky starého Egypta se datují do doby tři tisíce let před Kristem. Luxor... Karnak... slavné chrámy, o kterých se učíme ve škole, stejně jako o úrodném údolí řeky Nilu, které vzkvétalo díky pravidelným záplavám. Fascinuje nás Údolí králů a jeho tajemné hrobky... a v duchu putujeme egyptskými dynastiemi. A jednoho dne staneme v úžasu před pyramidami v Gíze a ptáme se, jak byly tyto obří stavby zbudovány a k čemu sloužily. Starověké památky nabízejí fascinující podívanou, je však toto skutečný Egypt? S faraóny se tu setkáme na každém kroku, ale jak v této tisíce let staré zemi žijí lidé dnes? Snad jedině pohled z výšky nám umožní doopravdy poznat Egypt s jeho více než sto milióny obyvatel, jejichž životní rytmus odpradávna řídí řeka Nil. Takže se vydejme na další výpravu známého autora Yanna Arthuse Bertranda, milovníka pohledů z výšky a dokumentační analýzy.
Vysílání: 01.1., 08.45 hod., ČT2

Řím, věčné město
Procházka po úchvatných památkách italské metropole. Francouzský dokument. Italský Řím tvoří významný bod dějin. A to už od starověku, kdy vévodil Středomoří a celé Evropě. V průběhu staletí tu zástupci světské i duchovní moci nechali vystavět památky nejrůznějších uměleckých slohů. Přetrvaly věky a staly se cenným svědectvím minulosti. Celá staletí římské historie se odráží ve tváři města. Jeho nedílnou součástí jsou antické chrámy a amfiteátry, kostely, přestavěné v honosně barokním stylu. Zrovna tak tu ale najdeme i renesanční paláce, fontány, náměstí, půvabná zákoutí a malebné uličky. Všechna tato místa dělají z Říma příjemné město pro život i zajímavou návštěvu.
Vysílání: 01.1., 10.15 hod., ČT2

Toulky s Ladislavem Smoljakem
Za předním malířem období romantismu Josefem Mánesem (2009). Režie A. Vomáčka. Ladislav Smoljak milým způsobem připomíná některá historická fakta o slavných lidech na místech, kde prokazatelně pobývali. Chodí po hradech, zámcích, městech a vesnicích a vypráví. V dnešním dílu bude putovat po Praze, Chodsku a Čechách pod Kosířem, aby přiblížil pohnutý životní osud malíře Josefa Mánesa. Narodil se totiž nedaleko od Staroměstského náměstí, v Kozí ulici v roce 1820, avšak velkou část svého tvůrčího života strávil na západočeském pomezí. Měl všechny předpoklady, aby se stal prvním českým malířem evropského formátu od dob Škréty a Brandla. Jeho otec Antonín byl úspěšný malíř a profesor na pražské malířské akademii, stejně jako strýc Václav. Josefův život určovala jak bohémská nezávislost, tak obrozenecké ideály, ale také nešťastná láska ke služce a plíživá duševní choroba, která poznamenala jeho poslední léta. Největší dílo Josefa Mánesa je zcela jistě kalendárium na pražském Staroměstském orloji.
Vysílání: 27.12., 00.55 hod., ČT art
Opakování: 29.12., ČT art

20.12.2021 16:12:57 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...