zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zlatá šedesátá: Otakar Vávra

Otakar Vávra

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zlatá šedesátá: Otakar Vávra
Vzpomínky režiséra, jehož proměnlivá filmová kariéra trvala téměř šedesát let a který svými osobitými pedagogickými metodami umožnil nástup fenoménu československé nové vlny (2009). Připravili J. Lukeš a M. Šulík. Otakar Vávra se stal už za svého života režisérskou legendou s neuvěřitelně proměnlivou tvorbou, která v sobě odráží vzlety a pády československých moderních dějin. Byl jedním z nejvynalézavějších filmových tvůrců meziválečné avantgardy a levicového filmu, následně se stal tím, kdo díky adaptacím kvalitní literatury pozvedl českou kinematografii na evropskou úroveň (vzpomeňme na jeho samostatnou prvotinu Filosofská historie, pikantní veselohru Cech panen kutnohorských či působivé psychologické drama Kouzelný dům). Během protektorátu zdárně odolával tomu, stát se prominentním režisérem na Němci zabraném Barrandově, a i když točil spíše únikové snímky, pomáhal v klasických žánrových počinech prosazovat svěží civilismus.

Zároveň však neskrýval slabost pro vizuálně působivé kostýmní velkofilmy, čímž se započala linie jeho tvorby, které zůstal věrný až do konce své režisérské činnosti v roce 1989.
Po druhé světové válce se Vávra nakrátko vrátil k formálnímu hledání, např. filmem Krakatit, ale záhy upevnil své postavení jako tvůrce monumentálních děl estetiky socialistického realismu a pro mladou generaci se stal tím, vůči jehož tvorbě bylo nutné se vymezit. K překvapení všech se ovšem díky promyšlenému způsoby výuky filmové režie stal nestorem budoucích představitelů nové vlny a byl ochoten se jimi nechat inspirovat. Důsledkem bylo nevídané tvůrčí vzepjetí již poněkud přehlíženého tvůrce v šedesátých letech, o čemž svědčí historiky velmi ceněné počiny jako Zlatá reneta (1965), Romance pro křídlovku (1967) a Kladivo na čarodějnice (1969). V období normalizace se ovšem vrátil ke svému oblíbenému žánru historické rekonstrukce, které se ovšem neobešly bez ideologicky žádoucího převyprávění událostí dávné i nedávné minulosti. Mezi českými režiséry není kontroverznějšího tvůrce, který zároveň natočil tolik stěžejních snímků české kinematografie a který jako náročný a zároveň tolerantní pedagog vychoval tolik režisérů světového renomé.
Vysílání: 15.1., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 16.1., ČT art

2.1.2023 08:01:35 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Ježíš je na Tinderu poprvé v Česku

Ježíš je na Tinderu

Městská divadla pražská uvedou v Komedii konceptuální dílo, které zvědavě zkoumá naši paralelní přítomnost ve celý článek

další články...

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...