zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Doris Lessingová: Za posledních třicet let se mi dařilo

Spisovatelka Doris Lessingová

autor: Z webu   

„Za epiku ženské zkušenosti, která se skepticismem, zápalem a vizionářskou silou podrobuje zkoumání rozdělený svět,“ tak zní citace ze zdůvodnění Švédské akademie, proč osmaosmdesátiletá britská autorka Doris Lessingová získala letošní Nobelovu cenu. V seznamu nositelů Nobelových cen tak rozmnožila skromný počet žen. Že by v 21. století do udělování cen zavál nový vítr? (Před třema lety získala tuto cenu kontroverzní feministka Elfride Jelinek).
Spisovatelka Doris Lessingová má za sebou velmi pozoruhodný život, a jak sama skepticky říká, „Za posledních třicet let se mi dařilo. Dostala jsem v Evropě všechno, co se dalo. Každou pitomou cenu. Mám je všechny pohromadě...“

Doris Lessingová se narodila v perském Kermanshahu – v dnešním Íránu 22. října 1919, kde její otec Alfred Tayler pracoval jako úředník v bance. Po čase se rodina přestěhovala na farmu do Jižní Rhodesie, dnešní Zimbabwe, pod vidinou lepších životních podmínek. Vzhledem k tomu, že rodina byla anglické národnosti a měla britské občanství, držela se edwardiánského životního stylu. Spisovatelka dnes vzpomíná na dětství se smíšenými pocity. Studovala na Dominican Convent High School, dívčí římskokatolické škole v Harare (tehdejším Salisbury) a školu opustila už ve třinácti letech. Poté se vzdělávala jako samouk. V patnácti letech opustila domov a začala pracovat jako vychovatelka. Přitom četla knihy o sociologii a politice. V té době také začal psát. V roce 1937 začala pracovat v Harare jako telefonní operátorka a vzala si svého prvního mažela, Franka Wisdoma, s nímž měla dvě děti, ale v roce 1943 se rozvedli. Její další vztah souvisel s politikou, vstoupila do komunistické organizace Levicový čtenářský klub, kde se seznámila s Gottfriedem Lessingem. Ten se stal jejím druhým manželem, měli spolu dítě, ale už v roce 1949 se rozvedli. Lessing se stal východoněmeckým velvyslancem v Ugandě, ale byl zabit při povstání v roce 1979. Lessingová se vrátila do Londýna a vydala svou první knihu, Tráva zpívá (The Grass Is Singing). Druhá kniha The Golden Notebook z roku 1962 si získala pověst feministky. V roce 1984 publikovala dva romány pod pseudonymem Jane Somersová, aby tak demonstrovala, jak obtížné je pro začínající spisovatele proniknout na trh. Její literární dílo můžeme rozdělit do tří časových i tematických období – komunistické (1944 - 1956), kdy se výrazně věnovala sociálním tématům, psychologickou tématiku (1956 - 1969) a později sufistickou tématiku, kterou v sérii Canopus uplatnila v science fiction. Ona sama poslední období pokládá pro sebe za nejvýznaměnější, ale kritiku příliš nenedchla. Její nejnovější kniha The Cleft pojednává o mytickém světě žen, do kterého proti všem opatřením vstoupí muži.

Z díla Lessingové u nás bylo přeloženo jen pět knih - Africké povídky (z originálních sbírek This was the old chief’s country a The habit of loving), Mraveniště (povídková sbírka, v originále ve sbírkách Five short tales a Habit of loving), Muž a dvě ženy (A Man and Two Women), Hra s tygrem (Play with a Tiger) a Tráva zpívá (The Grass is Singing).

16.10.2007 22:10:09 Jana Soprová | rubrika - Medailony