zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Patnáct let českého dokumentu

Kino MAT

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Už počtvrté se konal Panel připravovaných dokumentárních filmů, kde každoročně zástupci Institutu dokumentárního filmu, Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava, Českého filmového centra a filmoví tvůrci prezentovali dokumenty, které si odbydou premiéru v období od září 2008 do srpna 2009.

V rámci letošního panelu představili organizátoři přehlídku Patnáct let českého dokumentu, která předznamená vyhodnocení nejlepších dokumentárních filmů z let 1993 až 2007. Tři nejlepší dokumenty budou pak vyhlášeny na nadcházejícím nominačním večeru Českého lva. Garantem hodnocení dokumentů je spolu s Českou filmovou a televizní akademií (ČFTA) i Institut dokumentárního filmu (IDF) a Asociace producentů v audiovizi (APA). „Do přehlídky byly zařazeny všechny české dokumentární filmy z tohoto období, které splňují podmínky výročních cen Český lev, tzn. že jsou delší než 50 minut a byly uvedeny do kinodistribuce,“ říká jeden z organizátorů přehlídky Pavel Strnad (APA).

Přehlídka, která se koná v kinech Světozor a Mat, začíná ve čtvtrtek 18. září 2008 a potrvá do 15. října 2008. Projekce jsou přístupné pro veřejnost. Z těchto filmů nominuje odborná porota 10 snímků do druhého kola, ve kterém budou o vítězích hlasovat členové ČFTA. “Jsme rádi, že se tímto alespoň částečně splatí dluh vůči dokumentárním filmům, které nemohly být v minulosti v rámci Českého lva hodnoceny. Dalším krokem by mělo být zřízení samostatné kategorie Český lev pro nejlepší dokumentární film, o kterém bude prezidium ČFTA rozhodovat na konci září,” upřesňuje Strnad.

Čeští dokumentaristé pro nadcházející rok chystají řadu dokumentů, za zmínku jistě stojí: dokument Radar Víta Klusáka a Filipa Remundy – paralelní portrét vládního lobbisty a neposlušeného starosty; Břetislav Rychlík ve spolupráci s Monikou Rychlíkovou natočil třetí pokračovaní celoročních sběrných dokumentárních pohledů tentokrát s názvem Černá srdce; Olga Špátová se ve svém filmu Oko nad Prahou věnuje tématu Kaplického Národní knihovny; film Ivetka a Hora režiséra Víta Janečka o vizionářce z východního Slovenska; Martin Hanzlíček se ve filmu Krátká, dlouhá cesta vydal s Fedorem Gálem po stopách jeho otce, který zemřel na na pochodu smrti ze Sachsenhausenu; první celovečerní film věnovaný českému rapu s názvem Česká RAPublika režiséra Pavla Abraháma; režisér Miroslav Janek v dokumentu Kateryna zachycuje příběh pěvkyně židovských lidových písní Kateryny Kolcové-Tlusté; dokument Lukáše Přibyla Zapomenuté transporty do Polska je čtvrtým snímkem z tohoto cyklu; Linda Jablonská chystá dokument s názvem Dovolená v KLDR, kam odcestovala spolu s turistickou skupinou.

17.9.2008 23:09:24 Redakce | rubrika - Filmová scéna