zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Symposium o divadelní architektuře

Karlín Studios

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Divadelní architektura ve střední Evropě TACE – (Theatre Architecture in Central Europe) je tříletý projekt podpořený grantem z programu Evropské unie Culture 2000. Projekt shrnuje dosavadní poznatky o vývoji divadelní architektury jako specifického fenoménu evropského kulturního dědictví. V rámci projektu je plánováno několik typů aktivit tak, aby výstupy pokryly co nejširší cílovou skupinu a oslovily jak odborníky, tak širokou veřejnost. Klíčovým bodem je vytvoření a zpřístupnění elektronické Databáze divadelní architektury. Připravuje se vydání dvou publikací - výpravná kniha Historie divadelního prostoru ve střední Evropě a sborník Experimentální divadelní prostor v druhé polovině XX. stol.

Součástí projektu jsou i dvě výstavy: velká putovní výstava Středoevropská divadelní architektura – historie a současnost zahrne nejzajímavější výsledky bádání na projektu a výstava Divadelní architektura – vize a možnosti bude prezentovat výsledky stejnojmenného workshopu. Druhý workshop nese název Památková péče a rekonstrukce. Dále se v příštím roce uskuteční v Lublani konference na téma Experimentální divadelní prostor. Projekt připravil Institut umění – Divadelní ústav, realizátorem projektu je Národní divadlo a jeho spoluřešiteli jsou divadelní instituce z Maďarska, Polska, Slovenska a Slovinska. Projekt byl zahájen v letošním roce a potrvá do ledna 2011.

Jednou z akcí projektu TACE je symposium Umění v experimentálním, industriálním a netradičním prostoru, které se uksuteční ve dnech 9. až 10. října 2008 v Alta – Hale 30, U Výstaviště 11, Praha 7 – Holešovice. Oficiálními jazyky sympozia jsou čeština a angličtina. Poplatek pro účastníky konference je 300 Kč za oba dny.

„Společenské změny a proměny ekonomické struktury v 90. letech 20. století u nás vedly k ukončení provozu mnohých výrobních objektů a areálů. Zůstalo tak velké množství nevyužitých industriálních budov a areálů,“ vysvětluje Pavel Štorek. Upozorňuje ale, že zároveň mnohé divadelní, taneční a rezidenční a galerijní prostory v Čechách nereflektují aktuální potřeby současného umění. První blok sympozia má za cíl upozornit na možnosti využití chátrajících industriálních objektů v Čechách jako multifunčních prostor pro uměleckou tvorbu a prezentaci.

Druhý blok sympozia bude věnován site-specific projektům, které vtahují obyvatele města či vesnic do míst, kde se umění neočekává, odkrývají a upozorňují na zapomenutá místa. Netradiční a pro umění „nepřirozená“ místa přinášejí mnoho podnětů a východisek pro nejrůznější umělecká vyjádření, ale i „prostor“ pro antropologické zkoumání. Pro své sociální vazby je site-specific důležitou součástí kultury, výběrem prostoru a působením v něm je možné se vyjádřit k aktuálním společenským otázkám.

Poslední blok je součástí projektu TACE. Experimentální, non-tradiční, alternativní, či nezávislý - všechny tyto pojmy popisují specifické prostory, které si podmanila divadelní praxe. Ta v druhé polovině 20. století prošla výrazným rozvojem ať už jako umělecká disciplína či jako sociální fenomén.

22.9.2008 21:09:19 JoMe | rubrika - Zprávy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zprávy

DILIA vyhlásila nový grant

DILIA

DILIA pokračuje ve své podpoře mladých talentů. Po již tradičních a dlouhodobých projektech, jako jsou Cena Ev ...celý článek


Broumov je pátým městem v řadě hostícím kulatý stůl

Klášter Broumov (Foto: Marek Jehlička)

Ve čtvrtek 23. května 2024 se v Broumově uskuteční kulatý stůl v rámci projektu Closing the Gap pořádaném orga ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Dub: empatické přijímání zpráv

Pavel Vacek (Dub)

Městské divadlo Zlín uvádí v české premiéře hru britského dramatika Tima Crouche DUB (An Oak Tree, 2005). Crou celý článek

další články...

HUDBA

Slavný muzikál Vlasy

Vlasy

Vlasy
Nastává věk Vodnáře. Slavný americký muzikál z Broadwaye ve filmovém ztvárnění režiséra Miloše Forman celý článek

další články...