zvláštní poděkování
Quantcom.cz

REPUBLIKA / 90. výročí vzniku Československa

REPUBLIKA / 90. výročí vzniku Československa

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Národní muzeum společně s Vojenským historickým ústavem Praha a Senátem Parlamentu České republiky v rámci dlouhodobé spolupráce připravilo k 90. výročí vzniku Československa zcela unikátní výstavu s názvem Republika“. Výstava je součástí akcí věnovaných „osmičkovým“ výročím, které výše zmiňované instituce v tomto roce společně zorganizovaly, potrvá do 15. března 2009.

Výstava zachycuje příběh první Československé republiky v širokých souvislostech. Usiluje přenést návštěvníky do atmosféry tehdejší doby a ukázat nejen vše podstatné, na co dnes s hrdostí navazujeme, ale i události a jevy, jež se v dnešní době příliš nepřipomínají. Koná se v hlavní budově Národního muzea na ploše téměř 1500 m2 a zabírá tak zde všechny volné výstavní prostory. Výstava je rozdělena do čtyř základních částí, jež připomenou události, spjaté s dějinami první ČSR.

Úvodní a současně závěrečná část výstavy je založena na symbolice cest a železnice, které byly svědky osudových momentů, jako byl např. slavný příjezd T. G. Masaryka v roce 1918 do nové republiky, či smutný odjezd E. Háchy do Berlína v roce 1939. Železnice zde však též hraje roli symbolu dynamiky a pokroku tehdejší doby. V zajímavě architektonicky řešeném sále se návštěvníci seznámí s domácím a zahraničním odbojem, fenoménem legií, vznikem Československa, mnichovskými událostmi a zánikem republiky prostřednictvím řady zcela unikátních a mnohdy doposavad nevystavovaných předmětů (viz níže).

Další části výstavy ukazují rozdílnost životního stylu ve městě a na venkově. I zde unikátním architektonickým řešením výstava vtahuje návštěvníka do světa obyvatel mladého státu, jejich ideálů, starostí, zábavy a smutku. Samostatně představuje dva odlišné světy – život ve městě a život na venkově – které však byly stejně důležité pro fungování republiky. Ve městě návštěvníci nahlédnou do prostředí knihkupectví, kavárny, módního salónu a obytných interiérů různých sociálních vrstev. Zároveň nejde opominout svět továren a hospodářské krize. Specifickou atmosférou zaujme venkov s kostelem, školou, statkem, nepostradatelnou hospodou a sokolovnou.

Poslední částí výstavy je prezentace v přízemí Národního muzea v tzv. Hollareu, která ukazuje široké spektrum prvorepublikové vědy, kultury a umění. Šaty Adiny Mandlové, boty Oldřicha Nového, obrazy od Toyen či Jindřicha Štýrského jsou jen malou ukázkou zajímavých předmětů, které je zde možné vidět.

Historickým a zcela výjimečným okamžikem je vystavení originálů Mnichovských dohod v rámci této výstavy. Po dlouhém jednání se organizátorům podařilo dojednat zápůjčku německého originálu Mnichovské dohody, italského originálu Mnichovské dohody a britské autorizované kopie Mnichovské dohody. Anglicky psaný originál Mnichovské dohody se na výstavě nachází také, ovšem je společně s německým originálem součástí jednoho svazku, a tak ho návštěvníci nemohou vidět. Francouzská strana při jednání projevila velkou ochotu ke spolupráci, nicméně nepodařilo se jí francouzský originál dohledat.
Návštěvníci výstavy tak mají poprvé v historii v Praze možnost spatřit originály jednoho z nejklíčovějších a zároveň nejtragičtějších dokumentů naší moderní historie. Vystavení těchto originálů je zcela unikátním a mimořádným okamžikem, jelikož je to historicky poprvé, co se tyto dokumenty nacházejí na území České republiky (Československa), poprvé se je rozhodla německá strana zapůjčit do zahraničí a navíc se po 70 letech v Praze opět setkávají tři originály, které byly v Mnichově v roce 1938 podepsány. Originály Mnichovských dohod budou vystaveny až do konce trvání výstavy, ověřená kopie z Velké Británie je zapůjčena do 27. února 2009.

8.12.2008 22:12:08 Josef Meszáros | rubrika - Výstavy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který ...celý článek


Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o ...celý článek


Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

FOK zveřejnil program jubilejní 90. sezóny

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí 90. sezónu provedením monumentální Symfonie tisíců Gustava Mahlera celý článek

další články...