zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zlatá šedesátá – velkolepý dokumentární projekt o nové filmové vlně

M. Forman a M. Ondříček (Foto Josef Janoušek)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

S počátkem nového roku 2009 přichází Česká televize s několika skutečně unikátními projekty. Tím nejrozsáhlejším jsou bezpochyby Zlatá šedesátá, zahrnující 26-dílný cyklus portrétů filmových režisérů (autentické vzpomínání především na dobu 60. let), šest dílů dějin československé kinematografie (1945-72), které zmapují tvorbu již nežijících tvůrců, celovečerní film Československá filmová vlna, přehlídku československých filmů ze šedesátých let, publikaci a DVD. Za tímto velkorysým projektem stojí patrně nejodvážnější někdejší dramaturg Československé televize Čestmír Kopecký (nyní producent),v jehož produkci vznikl mj. cyklus Bigbít o poválečné historii naší populární hudby. Ke spolupráci přizval literárního historika Jana Lukeše a režiséra Martina Šulíka. Je zajímavé, že natáčet začali tzv „na vlastní triko“ mnohem dříve, než ČT přislíbila spoluúčast na projektu.

První natáčecí den proběhl 29.10. 2003 s Otakarem Vávrou, zatím poslední natáčecí den 25.6. 2008 s Vojtěchem Jasným. Proběhlo celkem 33 natáčecích dnů, a byly natočeny rozhovory s téměř devadesáti filmovými tvůrci.

„Do těch dvaceti šesti dílů jsme vybrali především všechny žijící režiséry nové vlny, jejich předchůdce a učitele či souputníky. Jsou tam ale zastoupeni i vynikající tvůrci jiných profesí: kameramani, scenáristé či dramaturgové. Těch dalších skoro šedesát výpovědí použijeme v návazném, nejméně šestidílném historickém cyklu, který zmapuje dějiny československé kinematografie od jejího zestátnění v roce 1945 až do nástupu normalizace,“ informuje Jan Lukeš.

Výpovědi režisérů jsou pochopitelně doplněny exkluzivními dokumentárními záběry z archivů a ke každému portrétu je vybrán i film konkrétního tvůrce. Tato mozaika dává dohromady celistvý portrét generace, kterou zahraniční kritika nazvala „československý filmový zázrak“. A pokud jste zvědavi, koho v cyklu uvidíte, zde je alespoň malá ochutnávka. Jako první bude představen náš „nejsvětovější“ režisér Miloš Forman a jeho film Černý Petr (1963), poté nejstarší žijící režisér Otakar Vávra (98) a jeho Kladivo na čarodějnice z roku 1969. Celý cyklus, který začíná 3. ledna 2009, můžete sledovat až do června vždy v sobotu od 20 hod. na ČT2.

3. ledna od 20 hodin - dokument Miloš Forman + film Černý Petr
Kdyby si měl i dnes vybírat mezi tvorbou pod nároky ideologickými či komerčními, dal by znovu přednost druhé možnosti. Dnes slavný americký režisér natočil přesto v komunistickém Československu 60. let filmy, které patří k tomu nejlepšímu z naší kinematografie. Osud válečného sirotka ho naučil prát se se životem, věřit víc obyčejné pravdě a obyčejným lidem, své intuici a svým spolupracovníkům: Ivanu Passerovi, Jaroslavu Papouškovi a Miroslavu Ondříčkovi.
Miloš Forman byl u filmu a televize "mužem desíti řemesel", než dostal možnost natočit svůj první dokumentární film o Kmochově kolínské dechovce Kdyby ty muziky nebyly. S Kolínem zůstal Forman spjat i ve svém následujícím hraném debutu Černý Petr. Nejen, že se příběh odehrává v onom svérázně krásném polabském městě, ale jednu z hlavních rolí v něm vytvořil neherec, kapelních Kmochovy muziky Jan Vostrčil. Film byl natočen v roce 1963 podle nepublikované povídky Jaroslava Papouška o prvních dnech učedníka v samoobsluze. Neobvyklá autentičnost příběhu je dána i obsazením hlavních rolí - šlo většinou o neherce (vedle Jana Vostrčila to byl především Ladislav Jakim v titulní roli, zpěvák Pavel Sedláček a Pavla Martínková). Nezapomenutelný je však i Vladimír Pucholt v roli zednického učně, jehož nenapodobitelné "ahój" mezi mládeží tehdy takřka zlidovělo. Do té doby nezvyklá pravdivost právem přitahovala pozornost domácího i zahraničního publika a svému tvůrci přinesla řadu uznání a poct.

29.12.2008 12:12:34 JaSop | rubrika - Filmová scéna