zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 39. týden

Příběhy domů: Pánem na vodní tvrzi

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Příběhy domů: Pánem na vodní tvrzi
Středověká vodní tvrz v západočeském Vlkošově se dočkala nového majitele, který obětuje mnohé její náročné obnově (2009). Režie L. Moulis. V dalším díle dokumentárního cyklu navštívíme zajímavou středověkou stavbu ve vesničce Vlkošov na Plzeňsku. Současný majitel tvrze pan Václav Škalda ji získal v restituci v roce 1993 a od té doby tu hospodaří na polích, v lese i na vodě. Historie stavby spadá až do poloviny 14. století, kdy si zde rod Račínů vybudoval vodní tvrz. Ta v průběhu věků změnila několikrát majitele, byla svědkem husitských válek, výměny českého obyvatelstva za německé, v nejnovější historii pak znovuosidlování Čechy poté, co Němci byli po 2. světové válce vyhnáni. Současný majitel s celou rodinou neúnavně pracuje na obnově tvrze, původních vodních příkopů a hospodářství, aby je v dobrém stavu zanechal budoucím generacím.
Vysílání: 21.9., 19.20 hod., ČT2

Rozluštěné tajemství Chufuovy pyramidy
Miniroboty pomáhají objevit nové duté struktury největšího egyptského monumentu starověku. Francouzský dokument. Během příprav na další fázi výzkumu největší egyptské pyramidy vytvořili vědci virtuální prohlídku, během níž člověk navštíví jeden z dochovaných divů světa a seznámí se s novými objevy. Výhodou této mise je, že objevuje nejen skrytá tajemství uvnitř monumentální stavby, ale podněcuje zároveň rozvoj technologií, a přispívá tak k vědeckému pokroku. Každý předmět, každý spis, který se v těchto čtyři a půl tisíce let nedotčených místnostech najde, znamená mimořádný objev. Ale už odhalení nových dutin je samo o sobě průlomové. Poprvé od středověku se podařilo uvnitř této záhadné stavby odkrýt tak rozsáhlé struktury.
Vysílání: 22.9., 10.40 hod., ČT2
Opakování: 24.9., ČT2

Světlé místo – Luhačovice
Dokument o osobnostech politického, kulturního a společenského života na moravsko-slovenském pomezí, kde se začátkem XX. století odehrálo historické sblížení Čechů a Slováků. V česko-slovenském znění připravil D. Trančík. Luhačovice se staly prvním "Lázeňským městem" v Rakousko-Uhersku, které byly v českých rukách a hlásily se ke slovanské kultuře. Sešlo se zde několik výrazných osobností, které spojily své schopnosti a intelekt, aby během několika sezón vybudovaly moderní lázně v slovanském duchu. Slovenské zastoupení bylo reprezentativní: správcem lázní byl Cyril Holuby, významnou roli sehrál lázeňský lékař Pavel Blaho, který byl později členem prozatímní vlády první ČSR se sídlem ve Skalici a zasloužil se o účast Slováků v novém státoprávním uspořádání. A do třetice... originální pečeť lázním daly stavby Dušana Jurkoviče, který své motivy čerpal ze slovenské lidové architektury. V jeho Slovácké boudě, která po rozpadu státu vyhořela, byla mimo jiné poprvé vyslovena myšlenka československé státnosti. Do filmu zařadil Dušan Trančík množství archivních fotografií a filmových materiálů, které v předkládaném kontextu nebyly dosud zveřejněny. Film je připomenutím stého výročí založení společného státu a čtvrtstoletí od jeho rozpadu.
Vysílání: 23.9., 09.00 hod., ČT2
Opakování: 29.9., ČT2

Sto divů světa (5/13)
Unikáty ze seznamu světového dědictví UNESCO. Palác Taj Mahal, Vergelegen, města: Oaxaca, Džeraš, Jeruzalém, zámek Chenonceau, ostrov Svatý Bartoloměj. Francouzský cyklus dokumentů. Zádušní komplex Taj Mahal je nejvyhledávanější památkou v Indii, která každoročně přivítá pět a půl milionu návštěvníků. V rezervaci jihoafrické Stolové hory se nachází vinařství Delheim, které založili francouzští nadšenci počátkem třicátých let minulého století. Oaxaca, hlavní město stejnojmenného mexického státu láká svou okouzlující atmosférou. Pyšní se množstvím muzeí a nádherných sakrálních staveb, mezi nimiž vyniká katedrála Nanebevzetí Panny Marie. Antické město Džeraš, založené ve třetím století před naším letopočtem, zažilo největší slávu v dobách Římanů ve druhém a třetím století našeho letopočtu. V současnosti archeologové zkoumají Artemidin chrám. Chenoceau patří mezi "zámky na Loiře"; pochází z dob francouzské renezance. Ostrov svatého Bartoloměje objevil Kryštof Kolumbus, který ho pojmenoval na počest svého bratra Bartoloměje během své druhé výpravy v roce 1493 a za jeho vlastníka prohlásil Španělsko. V roce 1684, poté, co se ostrova vzdala španělská vláda, která v něm neviděla žádný užitek, ho obsadili Francouzi. Většina populace afrického původu ostrov po zrušení nevolnictví opustila. Postupem času se z chudého kraje stalo díky turismu a investicím Davida Rockefellera luxusní letovisko.
Vysílání: 23.9., 14.35 hod., ČT2
Opakování: 24.9., ČT2

Evropské zámky a paláce (4/5) - Italský Piemont
Turín obklopují skvosty založené savojskou dynastií. Francouzský cyklus dokumentů Premiéra. Palác Stupinigi byl postaven pro zábavu savojské šlechty. Sokolnickému umění se tu daří dodnes. Piemont, kraj na úpatí hor, poblíž Turína. Odtud při cestě přes Alpy vedlo putování do Říma. Dokument nejen krouží v balóně nad pamětihodnými památkami, ale uvádí miniportréty současníků, kteří o ně v současnosti pečují.
Vysílání: 23.9., 22.00 hod., ČT2
Opakování: 26.9., ČT2

Tkaná krása
Držitelé titulu Nositel tradice lidových řemesel představují mistrovství v oboru zpracování textilu. Připravila R. Šáchová. Film představuje portréty těch tvůrců z řad Nositelů tradice lidových řemesel, kteří se věnují starým textilním technologiím. Devět oceněných tkalců a barvířů tu předvádí tradiční tkaní látek, lidový modrotisk, výrobu žinylky, pletení na rámu, síťování, předení i ruční tkaní na tkalcovském stavu.
Vysílání: 25.9., 11.20 hod., ČT2

17.9.2020 13:09:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 29. týden

Plán Broumov

Kronika starověkého Egypta: Metropole
V říši faraonů se objevila některá z nejstarších a největších měst li ...celý článek


Filmové tipy 28. týden

Hugh Grant (Jak na věc)

Slavnostní zakončení MFF Karlovy Vary 2025
Marek Eben provází závěrečným slavnostním předáváním cen vítězům ...celý článek


Hvězdy plátna: Swayze, Weaverová, O'Toole

Já, Patrick Swayze

Já, Patrick Swayze
Neobyčejný život plný umění, dřiny a bolesti. Americký dokument. Patrick Swayze popletl ...celý článek


Kapitoly z rodinné kroniky - Medkové

Ivan Medek

Medkové: Osudová Letná (1/6)
Kapitoly z rodinné kroniky o politice, kumštu, revolucích i kontrarevolucích s ...celý článek


Filmové tipy 29. týden

Moje léto v Provence

Velký Waldo Pepper
Robert Redford jako pilot v tragikomickém příběhu z počátků letectví. Americký film (197 ...celý článek


Literární tipy 28. týden

Osuduplné č. p. 100

Tchajwanská čítanka: Liglav Awu
Portrét přední autorky z tchajwanského kmene Paiwan. Režie H. Honcoop. Cykl ...celý článek


Corinna Harfouch v oceněném dramatu Lara

Corinna Harfouch (Lara)

Lara
Láska k hudbě převýšila lásku k synovi i sobě samé. Virtuozní (2019). Dále hrají: T. Schilling, R. Boc ...celý článek


Výtvarné tipy 28. týden

Jack Butler Yeats: ten, který maloval Irsko

Skvost města světel: příběhy pařížské radnice
Jak vznikal a co v sobě skrývá méně povědomý skvost architekt ...celý článek


Příběhy hvězd: Reynolds a Ryanová

Já, Burt Reynolds

Já, Burt Reynolds
Idol žen a neohrožený kaskadér měl svá tajemství i své démony. Unikátní americký dokument ...celý článek


Čro Vltava uvádí audio sérii Psí voják Filip Topol

Filip Topol (Zdroj: Čro Vltava)

Filip Topol, frontman skupiny Psí vojáci a výrazná osobnost české kultury, by se 12. června dožil šedesáti let ...celý článek


Nicolas Cage v roli vyvrhela ve filmu Joe

Nicolas Cage a Tye Sheridan  (Joe)

Joe
Drsný příběh o přátelství. Nicolas Cage v roli vyvrhela, který se řídí vlastními instinkty, a po jeho b ...celý článek



Časopis 29 - sekce

HUDBA

Brixtn a Šimon Opp spojí síly v Cross Clubu

Šimon Opp

Kapela Brixtn, tvořená bratrskou dvojicí Matěje a Štěpána Jelenových, vystoupí v sobotu 19. července 2025 na o celý článek

další články...