zvláštní poděkování
Volný.cz

Výtvarné tipy 45. týden

Dvě jubilea Jana Zrzavého

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Paláce 1. republiky na nábřeží Vltavy - Mánes
Architektonické hodnoty reprezentativních budov, které se po vzniku Československa postavily Vltavě čelem (2009). Režie P. Kudela. Na místě jedné z nejpůsobivějších funkcionalistických staveb na vltavském nábřeží dříve stály mlýny a vodárna, z které už zůstala jenom starobylá věž. Když zde byla podle projektu architekta Otakara Novotného postavena spolková budova Mánes, vzbudila na jedné straně obdiv funkcionalistů, na druhé straně kritiku odpůrců, kteří prohlašovali: "Byly dlouho spory o tom, která budova jest v Praze nejošklivější, a nyní jest to vyjasněno: je to budova spolková Mánes." My však dnes důvtipně situovanou stavbu obdivujeme, stejně jako umělecká díla, která v ní můžeme spatřit.
Vysílání: 02.11., 14.35 hod., ČT2
Opakování: 04.11., ČT2

Rozluštěné poklady: Záhada vikinské hrobky
Průlomový archeologický průzkum ve Fregerslev přinesl vzácné nálezy, jež nutí vědce podívat se na sklonek vikinské doby v novém světle. Dokumentární cyklus BBC. Vikinských bojovníků s nezkrotnou touhou dobývat se obával celý západní svět. Jenže přibližně před tisícem let tito obávání válečníci zmizeli z dějin. Co nakonec udolalo zdánlivě neporazitelný národ? Průlomový archeologický průzkum ve Fregerslev odhaluje, jak se vikinský svět zhroutil, a jakou roli v tom zřejmě sehrálo nové náboženství, které nakonec vytlačilo pohanskou víru. Dokumentární cyklus BBC rozkrývá záhady starověkého světa.
Vysílání: 03.11., 14.10 hod., ČT2
Opakování: 06.11., ČT2., 09.11., ČT2

Sto divů světa (11/13)
Paříž, chrám v Dendeře, Palenque, Victoria Peak, Hoi An, Hampi, Sacré-Coeur. Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Paříž přiláká každoročně kolem třiceti milionů návštěvníků, kteří zamíří k osmnácti stům budovám či architektonickým prvkům zařazeným na seznam historických památek UNESCO. Chrám Dendera leží v Egyptě na západním břehu Nilu, asi pětašedesát kilometrů severně od Luxoru. Dokončen byl v římském období za vlády císaře Nerona, kolem roku 60 našeho letopočtu. Palenque je předkolumbovské město založené kolem roku 100 před naším letopočtem, ležící v mexickém státě Chiapas. Proslavilo se svým architektonickým a sochařským dědictvím. Hongkong je nejbohatší ze všech čínských měst a současně představuje finanční i obchodní centrum světového významu. Od prvního století našeho letopočtu bylo město Hoi An důležitým centrem, ležícím na námořních hedvábných stezkách. Indie patří k nejstarším kolébkám civilizace na světě. Už sedm tisíc let se na subkontinentu střídají velké říše a zrodila se zde čtyři významná náboženství: hinduismus, džinismus, buddhismus a sikhismus. Bazilika Sacré-Coeur Nejsvětějšího srdce Ježíšova se tyčí na vrcholu kopce Montmartre. Kdo chce do baziliky vstoupit, musí nejprve – po vzoru prvních poutníků – vystoupat po majestátním schodišti. Odměnou mu bude nezapomenutelné panorama Paříže.
Vysílání: 04.11., 14.40 hod., ČT2
Opakování: 05.11., ČT2

Raymond Loewy, designér amerického snu
Portrét francouzského designéra, který svou prací dobyl Ameriku. Francouzský dokument. Raymond Loewy byl jedním z největších průmyslových designérů historie tohoto oboru. Byl průkopníkem nových postupů při navrhování nových výrobků a grafických návrhů. Jako první kladl důraz na potřeby spotřebitele. Stal se tak vyhledávaným odborníkem, který dokázal uspokojit přání klientů z různých oborů. I proto se traduje, že Raymond Loewy byl jediným designérem, který mohl projet Ameriku v autě, vlaku, autobusu i letadle, které sám navrhl. Velké firmy s ním spolupracovaly, aby jejich logo pomohl dostat do povědomí všech zákazníků. Jeho kvality dokazuje i šíře jeho prací. Obracely se na něj nejen automobilky či letecké společnosti, ale třeba také nápojové koncerny a tabákové firmy. Svou práci odvedl i pro amerického prezidenta, kterému pomohl vylepšit jeho letadlo. Bohužel následná dohoda s vládou USA stála za koncem jeho úspěšné kariéry. Francouzský dokument díky osobním výpovědím kolegů a odborníků přináší ucelený pohled na kariéru Raymonda Loewyho.
Vysílání: 02.11., 22.30 hod., ČT art

Artmix
V listopadovém vydání měsíčníku o vizuálním umění se podíváme do Olomouce, kde vznikla nedávno nová platforma pro umění Telegraph gallery. O jejím programu i o současné výstavě Ivana Pinkavy budeme hovořit s jejím zakladatelem Robertem Runtákem. Režie J. Chytilová (Premiéra). Olomoucká Telegraph gallery je součástí multifunkčního prostoru Telegraph. V něm se má spojovat umění a byznys, vedle výstavních prostor nabízí také rezidenční pobyty pro vybrané umělce a další kulturní aktivity. Jak se propojení daří, se podíváme nedlouho po dokončení posledních stavebních úprav staré továrny na telegrafy a telefony. Současnou výstavu fotografií Ivany Pinkavy s názvem Dvojná vazba představíme v Telegraph gallery společně s autorem, který vybral své starší i nejnovější práce s důrazem na jejich vývoj a vzájemný dialog. Artmix plus přinese jako vždy nejzajímavější vizuální události na české scéně.
Vysílání: 04.11., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 09.11., ČT art

Dvě jubilea Jana Zrzavého
V roce 1976 natočila tehdy začínající filmařka Helena Třeštíková pozoruhodný portrét významného představitele našeho výtvarného umění Jana Zrzavého, jehož 130. výročí narození si v těchto dnech připomínáme. Jan Zrzavý (*5. 11. 1890 – †12. 10. 1977), malíř nezaměnitelného stylu, jehož snově lyrické obrazy byly vždy nadčasové a ani po dekádách od svého vzniku neztrácejí na přitažlivosti. Helena Třeštíková, začínající dokumentaristka, dostala mimořádnou příležitost "starého pána" rok před smrtí natočit. Musela to být těžká práce, protože o Janu Zrzavém se vědělo, že skoro nikdy nemluví a už vůbec ne na kameru. Naštěstí byla u natáčení sdílná i paní Dolenská, na den a rok stejně stará, kterou s malířem pojilo důvěrné sedmdesátileté přátelství. Často za ním chodila do ateliéru, aby ji maloval. A pak samozřejmě autorka nechala mluvit za sebe samotné obrazy, které mají samy o sobě pozoruhodnou výpovědní hodnotu skrytou pod povrchem tahů štětcem.
Vysílání: 05.11., 23.45 hod., ČT art
Opakování: 07.11., ČT art

29.10.2020 13:10:41 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 31 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Letní scéna HDK

Články v rubrice - Z éteru

Jiří Stránský 90. výročí narození

Jiří Stránský

Jiří Stránský
Portrét významného spisovatele, scenáristy a předsedy českého PEN klubu se zkušeností politic ...celý článek


Režisér Fritz Lang byl plný démonů a běsů

Fritz Lang

Fritz Lang mezi námi
Život legendárního filmového režiséra byl plný démonů a běsů. Francouzský hraný dokume ...celý článek


Režiséři Lipský a Svěrák

Oldřich Lipský

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií, od jehož úmrtí letos uplyne 35 let ...celý článek


Raná díla: Olivier Assayas a Xavier Dolan

Xavier Dolan

Raná díla: Olivier Assayas
Svou prvotinu Zmatek natočil francouzský režisér roku 1986. Epizoda z cyklu o po ...celý článek


Výtvarné tipy 31. týden

Na střechách Paříže

Na střechách Paříže: Výprava za zázraky architektury
Město tisíců světel z neobvyklých pohledů. Miliony tur ...celý článek


Turecké koprodukční drama Mustang

Mustang

Mustang
Plot, mříže a pět dívek, které chtěly žít podle svého. Turecké koprodukční drama (2015). Hrají: G. ...celý článek


Filmové tipy 31. týden

Společnost mrtvých básníků

Hrbáč
Kdo se skrývá pod maskou záhadného starce? To sama pomsta přichází po letech! Jean Marais v hlavní ro ...celý článek


Příběhy filmových legend - Fritz Lang

Fritz Lang

Fritz Lang mezi námi
Život legendárního filmového režiséra byl plný démonů a běsů. Francouzský hraný dokume ...celý článek


Americká dojemná komedie Nedotknutí

Nedotknutí

Nedotknutí
Trojice tělesně postižených mladíků se vydává na divokou cestu za prvním sexuálním zážitkem. Ame ...celý článek


Velikáni filmu... Martin Hollý

Vlado Müller (Signum laudis)

Signum laudis
O rozkazech se nediskutuje. Ani o těch nesmyslných. Životní role Vlada Müllera v česko-sloven ...celý článek


Velikáni filmu... Jiří Stránský

Kousek nebe

Piknik
Víkendový výlet devíti kamarádů na místa, kde kdysi trávili dlouhé roky svého života. Snímek uvádíme ...celý článek


Literární tipy 31. týden

Slzy, které svět nevidí

Fanynka
Dagmar Veškrnová v úsměvném příběhu ze staré Prahy podle stejnojmenné povídky E. Basse (1987). Dále ...celý článek


Literární tipy 32. týden

Martin Růžek (Soud pana Havleny)

Zvony pana Hejhuly
Existovaly nebo ne? Televizní zpracování stejnojmenné povídky J. Haška (1969). Hrají: V. ...celý článek


Filmoví tipy 32. týden

Bryan Cranston (Trumbo)

Náhradník
Pierre Richard co zkazí, to napraví. I kdyby měl chytit bankovní lupiče úplně sám. Francouzsko-ně ...celý článek


Výtvarné tipy 32. týden

Děti sametu: Jakub Nepraš

Joan Miró
Ucelený portrét mistra imaginace a všestranného umělce, Joana Miró. Francouzsko-španělský dokumen ...celý článekČasopis 31 - sekce

HUDBA

Tři velké koncerty

Karel Gott a Eva Pilarová (Už dávno nejsem dítě)

Už dávno nejsem dítě
Galakoncert z Hudebního divadla v Karlíně k životnímu jubileu Evy Pilarové (1999). Hos celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

To je opera: Lazebník sevillský

To je opera: Lazebník sevillský

To je opera: Lazebník sevillský
Tvrdí se, že Gioacchino Rossini je králem italské opery buffa (komické), a celý článek

další články...