zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 48. týden

Paní Lowryová a syn

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Requiem pro panenku
Něha, sobectví, nelidskost i naděje v českém filmu režiséra Filipa Renče s Annou Geislerovou v hlavní roli (1992). Dále hrají: E. Holubová, B. Hrzánová, F. Renč, S. Valentová, J. Hanušová, J. Schmid, V. Nováková, E. Cupák a další. Scénář: F. Renč, I. Chaun a Z. Zelenka. Kamera J. Fándli. Do ústavu sociální péče pro mentálně postižené dívky přivezou policisté čtrnáctiletou Mariku v těžkém psychickém šoku. Její otec se ji totiž pokusil znásilnit. Dívka se snaží upozornit na to, že sem nepatří, a když nikdo nereaguje, chce z ústavu utéct. Dostává se tak do sporu s cynickým personálem i s lhostejným ředitelem. Život v ústavu připomíná peklo. Sadistické vychovatelky týrají postižené dívky a udržují je pod silnými dávkami prášků. Zoufalá Marika přesto nepřestává doufat. Podaří se jí sice uprchnout, je však donucena k návratu. Její spory s vychovatelkami se stále vyhrocují a směřují k tragickému vyvrcholení...
Vysílání: 29.11., 22.50 hod., ČT1

Svatba jako řemen
"Náčelníku, proč nás lidi nemají rádi?" Nestárnoucí česká komedie o ošklivé události, která se nestala (1967). Hrají: I. Janžurová, V. Pucholt, J. Vostrčil, J. Hrzán, P. Landovský, J. Schánilec, V. Walterová, J. Libíček, F. Filipovský, S. Zázvorková a další. Scénář Z. Mahler a J. Krejčík. Kamera J. Střecha. Režie J. Krejčík. Tři rozjaření mladíci večer opijí a odvezou z nádraží mladou prodavačku Haničku. Ta druhý den na policejní stanici nahlásí znásilnění. Mladičký příslušník, který striktně dodržuje předpisy, se pod dozorem staršího náčelníka ujme šetření. A protože mladík nemá ani špetku zkušeností, natož lidskosti nebo taktu, tak od začátku působí samé zmatky. Přesto se příslušníkům brzy podaří dva údajné pachatele zajistit. Jak se ukáže, třetím údajným násilníkem je nesmělý mladík, který se právě žení – a který byl večer tak opilý, že se sotva hýbal. Nicméně trestný čin byl ohlášen a esenbáci to nemohou nechat jen tak. Po pečlivé rekonstrukci činu se tedy vydávají na svatební hostinu, přestrojeni za ženichovy kamarády...
Nestárnoucí česká komedie s dlouhou řadou populárních herců je dílem režiséra Jiřího Krejčíka, jenž na scénáři spolupracoval se Zdeňkem Mahlerem, od jehož narození v těchto dnech uplyne 95 let. Vtipné, avšak značně nelichotivé a přitom věrohodné zobrazení všech možných státních autorit (od esenbáků přes funkcionáře a vojáky až třeba po pokladního na nádraží) bylo důvodem, proč se film ocitl na dvaadvacet let v trezoru.
Vysílání: 03.12., 15.50 hod., ČT1
Opakování: 04.12., ČT1

Marseillská smlouva
Dva muži na dvou stranách zákona – jeden cíl. Anthony Quinn a Michael Caine v hlavních rolích britského thrilleru (1974). Dále hrají: J. Mason, M. Ronet, M. Kerwinová a další. Režie Robert Parrish. Jsou jistá pravidla, která by se neměla porušovat. Jedním z nich určitě je, že policie by se neměla spolčovat se zločinci. Šéf amerického protinarkotického úřadu v Paříži si však zřejmě myslí něco jiného, nebo je přesvědčen, že účel světí prostředky. Lidé jistého velkého bosse, obchodujícího s drogami, totiž právě zabili jeho kolegu. A on ví, že běžnými úředními postupy na tohoto "řádného občana" nemůže, přitom je ovšem odhodlán společnost této škodné jednou provždy zbavit. Sáhne tedy k řešení v policejní praxi ne tak zcela běžnému.
V hlavních rolích dvě hvězdy stříbrného plátna: Anthony Quinn, mj. nezapomenutelný Řek Zorba a Michael Caine (z desítek jeho rolí připomeňme tu z posledních, ve filmu Tichý hlas, za niž byl odměněn Zlatým glóbem).
Vysílání: 27.11., 21.45 hod., ČT2

Hra o jablko
...mezi mužem a ženou ve filmu režisérky Věry Chytilové (1976). Hrají: D. Bláhová, J. Menzel, E. Steimarová, J. Kodet, N. Popelíková, B. Záhorský, J. Lábus a další. Scénář K. Vlachová a V. Chytilová. Kamera F. Vlček. Režisérka Věra Chytilová se ve filmu Hra o jablko pokouší komediální formou zachytit podstatu neustálého sporu mezi mužem a ženou a zároveň najít odpověď na otázku, do jaké míry je možná hra s lidskými city a kdy a jak přestává být hrou. Hrdiny příběhu jsou porodník MUDr. John, svobodný muž po třicítce, v soukromém životě značně sobecký, a mladá zdravotní sestra Anna, která vzdor svému ztřeštěnému způsobu chování má k životu mnohem odpovědnější přístup. Ústřední dvojici ve filmu hráli Dagmar Bláhová a Jiří Menzel. Motiv jablka, provázející příběh, je symbolem poznání charakteru lidí, je symbolem ovoce lidského konání i symbolem plodu lidské lásky – dítěte. Film byl mimo jiné uveden na XIII. MFF v Chicagu 1977, kde získal Stříbrného Huga. Na X. MFF na Panenských ostrovech 1977 film získal Bronzový medailon s Venuší a Jiří Menzel Zlatou plaketu za herecký výkon.
Vysílání: 27.11., 23.15 hod., ČT2

Anděl s ďáblem v těle
Mravy se nám uvolnily, neřest se nám rozmohla... Nediskrétní komedie z diskrétního života (1983). Hrají: Z. Studenková, B. Turzonovová, K. Heřmánek, M. Kopecký, R. Brzobohatý, J. Vinklář, J. Korn, H. Buštíková, S. Bakerová a další. Scénář D. Makovička a V. Matějka. Kamera J. Macháně. Režie V. Matějka. Zámeček Riviéra je pánům z lepší společnosti znám jako luxusní nevěstinec. Zaběhnutému pořádku tam pevnou rukou vládne elegantní Madam (B. Turzonovová), kterou jen tak někdo nepřechytračí. Příslušníci středních a vyšších společensko-podnikatelských kruhů zde vyhledávají atraktivní hudební a taneční program, ale především diskrétní povyražení s místními slečnami. O skandály, aféry a policejní razie tu samozřejmě není nouze, ovšem i ty má Madam všechny pod kontrolou. Jedna ze zdejších zaměstnankyň, příležitostná operetní herečka Renáta Vaňková (Z. Studenková) však do dění v Riviéře přinese veliké změny...
Vysílání: 03.12., 21.50 hod., ČT2

Čím víc mě přehlížíš
Rodinu si nikdo z nás nevybírá. Britské komediální drama ze života nekonvenční rodiny na anglickém venkově 80. let (2017). Hrají: S. Smithová, E. Huntová, M. Addy, S. Phillipsová, S. Hancocková, J. Brandová a další. Režie Keith English (V anglickém znění s titulky). Adaptace románu Jo Brandové pojednává o životě nekonvenční rodiny z anglického venkova na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Gina je na začátku příběhu mladá žena, jejíž snahu být milující matkou a manželkou podkopává zhoršující se duševní zdraví. Situace se vymkne kontrole, když začne být posedlá místním meteorologem, což vede k nedobrovolné hospitalizaci v nedaleké psychiatrické léčebně. Když po letech její dcera Alice vyroste, nedokáže s matkou, která je pod silným vlivem sedativ, vůbec komunikovat. Její plán, jak s ní znovu navázat vztah, se ovšem poněkud zvrtne a vyvolá zcela nečekané důsledky. Filmový debut Keithe Englishe, jehož důležitou součást tvoří písně kapely The Smiths, nabízí místy drsnou, přesto však upřímnou a díky svému humoru citlivou sondu do života jedné svérázné domácnosti.
Vysílání: 27.11., 23.20 hod., ČT art

Paní Lowryová a syn
Maloval, co viděl a cítil, nic víc, nic míň. Britský životopisný film, zachycující život malíře L. S. Lowryho, s Timothym Spallem a Vanessou Redgraveovou v hlavních rolích (2018). Dále hrají: W. Morganová, S. Lord, M. Keogh, R. Nobleová, L. Mills a další. Režie Adrian Noble. Britský malíř Laurence Stephen Lowry, jak zní celé jeho jméno, i když téměř vždy bývá uváděn jen iniciálami L. S., se narodil 1. listopadu 1887 ve Stretfordu, jenž je dnes součástí Manchesteru a v této průmyslové metropoli či v jejím okolí také strávil celý svůj život. I když ve své tvorbě vycházel z francouzských impresionistů a dobře znal rovněž anglické prerafaelity, dokázal si vytvořit svůj vlastní, naprosto nezaměnitelný styl malby, svůj vlastní rukopis. Stal se malířem průmyslové krajiny severní Anglie, a rovněž do značné míry malířem dělníků. Nikdo jiný nedokázal zachytit industriální Anglii první poloviny 20. století tak dobře jako on a ve své vlasti dodnes patří k nejoblíbenějším malířům. Britský snímek režiséra Adriana Noblea, který vznikl podle scénáře Martyna Hesforda, zachycuje umělce v začátcích jeho kariéry. Píše se rok 1934 a malíř žije v řadovém domku v dělnickém Pendlebury se svou dominantní matkou Elizabeth. Zahořklá, na lůžko upoutaná Elizabeth se snaží svého svobodného syna odradit od jeho uměleckých ambicí a nikdy neopomene zmínit, jak moc velkým je pro ni zklamáním. Lowry, který v rámci svého zaměstnání přes den vybírá od okolních partají nájemné, celé noci až do časných ranních hodin maluje obrazy a zoufale touží po uznání. Nejen od odborné veřejnosti, ale především od své matky. V hlavních rolích komorního dramatu excelují Timothy Spall a Vanessa Redgraveová.
Vysílání: 30.11., 20.40 hod., ČT art

Jamie Foxx – tajemství úspěchu
Od třídního komika po nositele Oscara. Britský dokument. Komplexní pohled na život a kariéru hereckého veterána Jamieho Foxxe. Od začátků v komediích až po vítězství a nominace na Oscara je Foxxova kariéra jedním velkým úspěchem. Spolupráce s největšími jmény filmového a hudebního průmyslu Foxxe povznesla na úroveň, které dosáhne jen málokterý bavič. Vydejte se s námi zjistit, co stojí za talentem, který se objeví jednou za generaci.
Vysílání: 30.11., 23.20 hod., ČT art
Opakování: 02.12., ČT art

Portrét dívky v plamenech
Příliš svobodomyslná, než aby mohla být ve své době šťastná. Francouzské historické drama oceněné na festivalu v Cannes (2019). Hrají. A. Haenelová, N. Merlantová, V. Golinová, L. Bajramiová a další. Režie Céline Sciammaová (Ve francouzském znění s titulky). Bretaň, Francie, rok 1760. Talentovaná malířka Marianne dostane zadání odjet do panského domu na izolovaném ostrově a namalovat tam svatební portrét Héloise – mladé dívky z bohaté rodiny, která na přání své matky právě opustila klášter, aby se provdala do Milána. Héloise domluvenému manželství vzdoruje tím, že se odmítá nechat portrétovat, Marianne proto hraje roli najaté společnice a maluje svůj objekt po večerech zpaměti. Mezi oběma dívkami postupně roste vzájemná přitažlivost umocněná blížícím se koncem svobody.
V jednotlivých tazích štětce "utajeného portrétu" cítíme narůstající vášeň, porozumění i tragický osud svobodné lásky. Minimalistické formou, barokní svými emocemi a zároveň zcela současné mistrovské dílo francouzské režisérky Céline Sciammy si z letošního festivalu v Cannes odneslo prestižní Queer Palmu a Cenu za nejlepší scénář. Úspěch slaví nejen u kritiky, ale i u diváků.
Vysílání: 01.12., 00.15 hod., ČT art

20.11.2023 12:11:56 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 09 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Nejbližší (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 9. týden

Emoce v umění: Odvaha

‚Španělský mistr‘ – skvělé padělky antických soch
Neznají jeho totožnost, jsou mu však na ...celý článek


Královna skla a oceli Eva Jiřičná výročí

Eva Jiřičná

Eva Jiřičná
Životní příběh světoznámé architektky, která je královnou skla a oceli, a navíc v těchto dnech ...celý článek


Literární tipy 9. týden

Vojna a mír

Božena (4/4)
Božena žije bez peněz, nevázaně a bez ohledu na věk či pověst. Odmítá kompromisy a nepřestává ...celý článek


Milostné drama Humr

Humr

Humr
Najít si partnera je v dnešním světě čím dál tím krkolomnější úkol. Nekonvenční milostné drama s Colin ...celý článek


Velikáni filmu... Barbra Streisandová

Dvě tváře lásky

Dvě tváře lásky
On už nad láskou zlomil hůl, ona se nehodlá spokojit se sňatkem z rozumu. Americká romantic ...celý článek


Filmové tipy 8. týden

K. Hádek, S. Majer (Vlastníci)

Vlastníci
Komedie o schůzi majitelů bytů jednoho činžovního domu. Manželé Zahrádkovi chtějí dům opravit, je ...celý článek


Zločinec Eichmann v americkém dramatu

Ben Kingsley (Operace Eichmann)

Operace Eichmann
Tým elitních tajných agentů Mosadu dostává za úkol vypátrat v Argentině jednoho z hlavních ...celý článek


Elijah Wood vyráží na Ukrajinu

Elijah Wood (Naprosto osvětleno)

Naprosto osvětleno
Podivínský sběratel (Elijah Wood) vyráží na Ukrajinu po stopách svých židovských předků. ...celý článek


Filmové tipy 9. týden

Ztracené město Z

Zemský ráj to napohled
Vilma Cibulková v hlavní roli tragikomického koprodukčního filmu o osudovém roce 196 ...celý článek


Velikáni filmu... Michelle Pfeifferová

Věk nevinnosti

Věk nevinnosti
Daniel Day-Lewis a Michelle Pfeifferová v milostném dramatu z konce 19. století, kdy porušen ...celý článek


Příběhy filmových legend Anistonová a Damon

Matt Damon ve filmu (Talentovaný pan Ripley)

Jennifer Anistonová – víc než jen Rachel z Přátel
Má nálepku kultovní role z kultovního seriálu a exp ...celý článek


Nový komediálně detektivní seriál

To se vysvětlí, soudruzi!

To se vysvětlí, soudruzi! (1/8) - Ostře sledované UFO
První setkání socialistického občana s mimozemšťany a ...celý článek


Literární tipy 8. týden

A. Geislerová (Božena)

Božena (3/4)
Josef s Boženou bojují s poměry v Čechách i mezi sebou, přesto jsou silný pár. Pak ale přijde ...celý článek


Výtvarné tipy 8. týden

Dlouhá zeď: Zrození Číny

Kouzlo panenek: V pohádkovém světě (2/2)
Patří mezi nejstarší dětské hračky a jejich historii si připomenem ...celý článekČasopis 09 - sekce

DIVADLO

Slovácké divadlo chystá workshopy pro děti

Trojice mladých divadelníků

Slovácké divadlo připravuje atraktivní novinku pro své nejmenší diváky. Je jí série čtyř workshopů, ve kterých celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Backstage: Beyond Vibrations

Backstage: Beyond Vibrations
Jak vznikalo komponované baletní představení z děl tří významných současných c celý článek

další články...