zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 10. týden

Miroslav Tichý

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Křesťanské umění na Moravě - Gotika (Vysílání: 08.3., 10.45 hod., ČT2)
Na přelomu 13. a 14. století dochází i na Moravě k pronikavé proměně výtvarného slohu. Stále častěji si stavitelé dovolují prolomit obvodové zdi budov, zeštíhlují nosné sloupy a zaklenují stále větší plochy. Světlo proniká do dříve potemnělých prostor a vytváří hru ranních a večerních ilusivních průhledů navozujících mystickou atmosféru, která nás lidi nového věku tak udivuje. Dokument je věnován období gotického slohu.

Tarzan v důchodě: Miroslav Tichý (Vysílání: 08.3., 15.00 hod., ČT2)
Tarzan v důchodě je dokumentární film o jedinečném fotografovi Miroslavu Tichém. Tento kyjovský Diogenes v roztrhaném kabátu si od šedesátých do devadesátých let sám vyráběl z běžných věcí a materiálů fotoaparáty a fotografoval ženy na ulici, v obchodech a na koupališti. Před šesti lety se Tichého dílo prosadilo na mezinárodních výstavách. Retrospektivou v Centre Pompidou a v Muzeu Moderního umění ve Frankfurtu se Tichý stává zřejmě mezinárodně nejuznávanějším českým výtvarníkem posledních dvaceti let. O svém obdivu k jeho dílu se ve filmu vyznávají takové osobnosti jako například Nick Cave či Michael Nyman, přičemž ve snímku zazní také skladby, které oba světoví hudebníci přímo pro M. Tichého složili. Autor filmu Roman Buxbaum zná Tichého od dětství, přes 25 let sbíral a dokumentoval jeho dílo, které by se jinak kvůli svéráznému přístupu či spíše odstupu svého autora zřejmě rozpadlo v čase. V 80. letech Buxbaum také začíná Tichého natáčet a v tomto roce dokončil film o mimořádné osobnosti, která žije svůj život: "Lidi se mě ptají: A co vy jste, pane Tichý? Vy jste malíř? Jste sochař, nebo spisovatel? Já povídám: ani to, ani to. Víte, kdo já su? Já su Tarzan v důchodě!"

Aleje jako součást naší krajiny (Vysílání: 08.3., 15.55 hod., ČT2)
Při putování malebnou českou krajinou objevíme spousty cest lemovaných stromy. Aleje a stromořadí vysazovali naši předkové z různých důvodů. Proč lidé vlastně vkládali tolik energie do výsadby alejí a údržby stromů? A jsou dneska tyto aleje vůbec užitečné, nejsou přežitkem v dnešní moderní době? Vypravme se tedy s průvodcem Václavem Cilkem krajinou, a sami si pak odpovězme. Cestou se potkáme s fotografkou Hanou Rysovou, jejíž láskou je fotografování stromů, se zahradními architekty Markétou Veličkovou a Petrem Veličkou, s ekologem Jiřím Klimešem a mnoha alejemi, které tvoří monumentální chodby se stromy, kvůli kterým stojí zato zdvihnout hlavu k nebi. Pořad natočila v roce 2007 režisérka Ljuba Václavová s kameramanem Josefem Nekvasilem.

Brána poznání Daniel Libeskind (Vysílání: 09.3., 15.55 hod., ČT2)
Vizionář, humanista, geniální, originální, nezdolný optimista. Těmito slovy bývá často označován světově uznávaný architekt Daniel Libeskind. Portrétní dokument je zčásti biografií a zčásti přemýšlením nad architekturou a jejím působením na člověka, osvětluje kořeny autorova jedinečného přístupu k veřejnému prostoru. Jazykem jiskřícím vtipem a erudicí Daniel Libeskind vysvětluje, jak se jeho individuální životní zkušenost promítla do jeho pojetí největší a nejvýznamnější architektonické zakázky dvacátého prvního století: koncepčního řešení zástavby areálu Světového obchodního centra. Názory plné vitality, humoru a jiskrných vizí nabízí divákům nový pohled na architekturu i na svět jako takový.

Výtvarnické konfese Joska Skalník (Vysílání: 09.3., 16.50 hod., ČT2)
Niterná vyznání, rekapitulace a úvahy nad životem a prací. Série exkluzivních portrétů českých výtvarníků ukazuje, jak mnohovrstevnaté může být uvažování o umění a jak spletité jsou cesty v jeho dosažení.

Jmenuji se Charlotta /Charlotta Kotík/ (Vysílání: 09.3., 21.40 hod., ČT2)
Charlotta Kotíková, pravnučka prvního československého prezidenta do USA emigrovala v roce 1970, ve snaze odpoutat se od tragického osudu masarykovského rodu. Stala se uznávaným odborníkem v oblasti moderního umění, byla komisařkou americké expozice na benátském Biennále, s řadou významných newyorských umělců ji pojí přátelství. Střídavě žije V Praze a v Brooklynu. Tam v New Yorku - jen pár bloků od míst, odkud se před sto lety vydala na cestu do Evropy Charlotta Garrigue Masaryková. Prababička, jejíž křestní jméno nese.

Designtrend (10/13) (Vysílání: 11.3., 17.10 hod., ČT2)
Populárně-naučnou formou mapuje cyklus náš tuzemský design a porovnává ho se současnými světovými trendy. V současnosti jsou na design kladeny vysoké nároky. Samozřejmostí je kvalitní technické řešení, užití nových technologií či uplatnění nových materiálů, ale také hospodárnost i ekologické aspekty. A protože zejména módní trendy v oblečení se mění doslova z roku na rok, právě v tomto oboru se mohou designéři doslova vyřádit. Nás tentokrát zajímá jejich tvorba z džínoviny.

Rajské zahrady II (9/13) Báječná brněnská botanická (Vysílání: 13.3., 16.15 hod., ČT2)
Arnošt Goldflam s Josefem Poláškem objevují zákoutí Brněnské botanické zahrady a arboreta. Nejstarší část areálu byla založena již v roce 1936, nicméně současná podoba zahrady vznikala od konce let šedesátých a je ceněna i v evropském kontextu jako jedna z nejnápaditějších ukázek moderní zahradní architektury. Kromě mnoha rafinovaně vybudovaných zákoutí, jejichž estetika je umocňována použitím jednoduchých materiálů - kamene, betonu a dřeva - se instituce spravovaná Mendelovou zemědělskou a lesnickou univerzitou pyšní také skleníkem, v němž se nachází rozsáhlá sbírka orchidejí. V závěru dílu nakrátko oba naši průvodci zavítají do arboreta poblíž Křtin a seznámí se s konceptem Lesnického Slavína. Lesy severně od Brna byly již mezi válkami soustavně kultivovány do podoby monumentálního lesoparku, v němž byla přirozená estetika krajiny zesilována výsadbou solitérních dřevin - zároveň byly v jednotlivých zákoutích budovány pomníky významným lesníkům, vědcům a umělcům.

Moderní čeští malíři ve vzpomínkách prof. F. Dvořáka II. (4/6) (Vysílání: 13.3., 17.45 hod., ČT2)
Ve vzpomínkách pana profesora Dvořáka se tentokrát přesuneme do kavárny Slavia 60. a 70. let, kdy sem chodíval malíř Kamil Lhoták a jeho společnost. A dozvíme se, co si o něm myslel Pablo Picasso i odkud zřejmě pramenila témata Lhotákových obrazů.

Památky na prodej Zámek Jeřice (Vysílání: 13.3., 18.00 hod., ČT2)
V pokračování cyklu o ohrožených památkách a jejich záchraně jsou tentokrát cílem naší návštěvy východočeské Jeřice s čtyřkřídlým zámkem s uzavřeným nádvořím, přestavěným v pozdně barokním slohu. Obklopuje jej park, o který jeho současní majitelé vzorně pečují. Podařilo se jim už také opravit fasádu a dát do pořádku střechu, uvítali by však vstup nájemce nebo spoluinvestora s jasnou vizí.

7.3.2010 23:03:58 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Jean Gabin osobně

Jean Gabin

Jean Gabin osobně
Hrál přesně ve sto filmech a dokumentární portrét, který uvádíme, vytvořil jeho přítel Se ...celý článek


Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u ...celý článek


Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ ...celý článek


Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam ...celý článek


Životy slavných - Jean Harlowová

Harlowová

Harlowová
Představovala bohyni lásky pro celý svět, ale nikdo ji nedokázal vnímat jako obyčejnou ženu. Caro ...celý článek


Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra ...celý článek


Výpravný historický film života velikána Karla IV.

K. Hádek (Hlas pro římského krále)

Hlas pro římského krále
Jak se z malého chlapce, prince a dědice královského trůnu, stal jeden z největších ...celý článek


Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male ...celý článek


Michael Douglas a Kathleen Turnerová ve slavné tragikomedii

Michael Douglas a Kathleen Turnerová (Válka Roseových)

Válka Roseových
Civilizovaný rozvod je absolutně nemožný. Michael Douglas a Kathleen Turnerová jako manžels ...celý článek


Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel ...celý článek


Literární tipy 27. týden

Povídky malostranské

Povídky malostranské (1/3)
Květa Fialová a Viktor Preiss v televizním zpracování povídek Jana Nerudy O měkk ...celý článek


Výtvarné tipy 27. týden

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství
Už přes 130 let se majestátně vypíná do více než třísetmetrové ...celý článek


Filmové tipy 27. týden

Amadeus

Cirkus bude!
Zákulisí manéže Slavia dnes pozná, co je to pořádná drezúra! Jaroslav Marvan v hlavní roli blá ...celý článek



Časopis 26 - sekce