zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 38. týden

Ještěd – Portál nebes

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Ještěd – Portál nebes
Miroslav Táborský představuje milník české moderní architektury usilující o zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO (2017). Režie J. D. Novák. Dějiny současné stavby na vrcholu hory Ještěd se začaly psát roku 1966, tři roky poté, co první ještědský hotel vyhořel. Zadání architektonické soutěže původně požadovalo budovy dvě – televizní věž a restauraci s malým horským hotelem. Nakonec však ze soutěže vzešel vítězně projekt architekta Karla Hubáčka, který obě stavby originálně sloučil do jedné. Neobvyklý projekt dotvářející siluetu hory si však žádal také neobvyklé stavební postupy, z nichž některé byly v praxi vyzkoušeny vůbec poprvé. Souboj stavitelů s časem i nedostatkem potřebného materiálu v socialistickém plánovacím systému je nutil ke kreativnímu přístupu takřka v každém kroku realizace. Ta se brzy proměnila v neuvěřitelně napínavé dobrodružství. Odvážný projekt ale nakonec zaujal nejen místní architekty, ale i odborníky v zahraničí. Moderní dominanta Ještědu byla otevřena 21. 9. 1973 a pyšní se řadou titulů – mezinárodní Perretovou cenou za architekturu, je národní kulturní památkou ČR a také byla vyhlášena nejvýznamnější českou stavbou 20. století.
Vysílání: 20.9., 21.00 hod., ČT2
Opakování: 23.9., ČT2., 25.9., ČT2

Bedekr IX: Barcelona, Girona
V místech, kde zanechal nesmazatelnou stopu geniální architekt Antoni Gaudí, zahajují Ivana Jirešová a Martin Písařík své putování v nové řadě cestovatelského cyklu, tentokrát po Španělsku. Ivana Jirešová a Martin Písařík se v deváté řadě cestovatelského magazínu rozhodli vydat do Španělska a přiblížit divákům místa známá, ale i ta, která nejsou turisty příliš vyhledávaná. Jejich cesta začíná v Barceloně a bude hlavně ve znamení Gaudího, jehož architektonické skvosty berou dech dodnes. Naše dvojice cestovatelů navštíví i proslulý barcelonský trh Santa Caterina a Martin si samozřejmě nenechá ujít domácí hřiště FC Barcelony. Na své cestě si oba naši průvodci užijí i krásy menší, zato kulturně velmi bohaté Girony.
Vysílání: 21.9., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 24.9., ČT2

Příběh Eiffelovy věže
Zajímavý pohled do historie a zákulisí nejslavnější stavby Paříže. Francouzský dokument. Po světě je mnoho staveb nesoucí podpis slavného francouzského konstruktéra a architekta Gustava Eiffela. Jedna však nad nimi vyčnívá – slavná Eiffelova věž. Byla postavena u příležitosti stého výročí Velké francouzské revoluce a Světové výstavy, která se v roce 1889 v Paříži konala. Původně měla stát jen 20 let, ale naštěstí ji můžeme obdivovat i dnes. Nejprve bylo přijetí stavby spíše záporné, ale následně i díky malířům a později fotografům došlo ke změně vnímaní a stal se z ní uznávaný objekt. V dokumentu se podíváme na historii a fungování celého objektu a zjistíme třeba, jak a proč se v průběhu let měnila barva slavné věže.
Vysílání: 24.9., 16.40 hod., ČT2
Opakování: 27.9., ČT2., 29.9., ČT2

Soutěž elegance historických vozidel v Roztokách u Prahy
V roztockém zámeckém parku se každoročně koná sraz motoristů a jejich veteránů (2002). Režie P. Kudela. V zámeckém parku v Roztokách u Prahy se každoročně koná 8. května soutěžní přehlídka starých automobilů a motocyklů. Objevují se tu skutečné unikáty, které jsou nejen naleštěny, ale dokonce i v pojízdném stavu. Okolí zámku, tak zvané Tiché údolí, bylo na konci 19. století oblíbeným výletním cílem Pražanů a později i místem výstavby víkendových vilek. O kus dále je Levý Hradec s kostelem svatého Klimenta, v jehož základech jsou ukryty zbytky nejstaršího románského kostela u nás.
Vysílání: 19.9., 02.55 hod., ČT art
Opakování: 21.9., ČT art

Architektura 58-89 (1/8) - František Cubr. Richard Ferdinand Podzemný
Expo v roce 1958 bylo zlomovou událostí pro Československou architekturu. Do té doby protlačovaný architektonický styl nazývaný jako „sorela“, nahradily současné přístupy reagující na vývoj ve světě. První díl osmidílného seriálu shrnuje vývoj architektury až do roku 1989. Režie J. Zajíček. V roce 2020 byla dokončena demolice brutalistní budovy bývalého Transgasu na Vinohradech. I přes protesty části veřejnosti. O něco dříve se vedla debata ohledně správného postupu rekonstrukce Hotelu Thermal v Karlových Varech. Architektura, která vznikla mezi lety 1958 a 1989 dodnes vyvolává vášně. Část veřejnosti ji stále pejorativně označuje za „komunistickou“. Osmidílný seriál režiséra Jana Zajíčka podle námětu Vladimira 518 chce tuto etapu dějin československé architektury nahlédnout komplexně, bez ideologických předsudků. Pavilon Expo 58, Plavecký stadion v Podolí, budova bývalého Federálního shromáždění, Nová scéna národního divadla, Žižkovský televizní vysílač, Vysílač s hotelem Ještěd, obchodní dům Kotva, obchodní dům Máj, Prior v Pardubicích nebo Hala Rondo, to všechno jsou ikonické stavby, které vznikly právě v tomto období. O nich, o jejich koncepci, o vztahu k režimu a jeho požadavkům, o vztazích mezi kolegy i o architektuře jako umění i technologické disciplíně v seriálu vyprávějí nejen architekti, ale i jejich příbuzní, kolegové a historici a teoretici umění. Osmidílný dokumentární seriál vypráví příběhy staveb, vývoje materiálů i samotných lidí, kteří se na jejich stavbě podíleli. A také, co postoj současné české společnosti k jedné etapě dějin domácí architektury říká o ní samotné.
Vysílání: 20.9., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 21.9., ČT art

Toyen, baronka surrealismu
Dokumentární pátrání Andrey Sedláčkové odkrývá dramatický příběh nekonvenční umělkyně, mimořádné ženy a nejslavnější surrealistky. Dokument odkrývá dramatický příběh nekonvenční umělkyně českého původu, která svými názory předběhla dobu. Toyen, statečná žena s nevyjasněnou sexuální identitou, strávila část svého života ve Francii. Blízká přítelkyně André Bretona si vždy zachovala absolutní tvůrčí svobodu i za cenu života v bídě. Nyní se díla nejslavnější surrealistky prodávají za astronomické částky. K Toyen se přiblížíme prostřednictvím vzpomínek přátel, díky unikátním filmovým záběrům i četným fotografiím. Její obrazy reflektují odborníci a především sběratelé, kteří s díly žijí.
Vysílání: 24.9., 21.10 hod., ČT art

11.9.2023 19:09:24 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článek


Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel ...celý článek


Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male ...celý článek


Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek


Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek


Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ ...celý článek


Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článek


Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek


Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam ...celý článek


Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek



Časopis 25 - sekce